• خانه >
 • آموزش و مقالات >
 • 13 مورد که برای استفاده از لیبل پرینتر ها باید بدانید

13 مورد که برای استفاده از لیبل پرینتر ها باید بدانید

4092

13 مورد که برای استفاده از دستگاه های لیبل زن باید بدانید

قبل از خرید یک لیبل پرینتر، به هر یک از 13 ویژگی زیر نگاهی بیاندازید. این مطلب هر یک از این ویژگی ها را معرفی کرده و برخی از گزینه‎ هایی را که برای هر یک از آنها وجود دارد توضیح می ‎دهد و در نهایت نشان می ‎دهد که این ویژگی ها می ‎توانند برای کسب و کار شما مفید باشند.

 در مورد چاپگر لیبل باید گفت که این دستگاه مسئولیت چاپ بر روی برچسب های مختلف را دارد. مشاغل متفاوت از این دستگاه استفاده می کنند.

13 مورد که برای استفاده از لیبل پرینتر ها باید بدانید

1: لیبل پرینتر های انتقال حرارتی

تکنولوژی انتقال حرارت به طور معمول فقط در چاپ لیبل ها یافت می ‎شود. این تکنولوژی از طریق گرم کردن جوهری بر پایه موم بر روی یک ریبون کار می‎کند و سپس آن را به کاغذ منتقل می‎ نماید. در این نوع پرینترها اغلب از برچسب وینیل (پلاستیک) استفاده می ‎شود. لیبل پرینترهای حرارتی هم سیاه و سفید هستند و هم رنگی. هر دو نوع آنها برچسبهایی با وضوح و کنتراست بالا و دوام زیاد چاپ می‎کنند.

13 مورد که برای استفاده از لیبل پرینتر ها باید بدانید

یکی از دلایلی که این گزینه را محبوب کرده این است که جوهر بر پایه موم ضد آب است. از آنجا که در بسیاری از موارد لیبل ها در معرض آب یا رطوبت بالا هستند، این پرینترها یک گزینه عالی خواهند بود.

این ویژگی خاص می‎تواند به صرفه جویی در شرکت شما کمک کند تا شما بتوانید برچسبها و علائم را در مناطقی که در غیر این صورت امکانپذیر نیست نمایش دهید. برای مثال، اگر شما بسته ای را که قرار است به بیرون ارسال شود برچسب گذاری کنید، این نوع پرینتر یک گزینه عالی است.

2: لیبل پرینتر رنگی

این ویژگی در واقع در کنار بسیاری از گزینه‎های دیگر در دسترس است. به عنوان مثال، شما می‎توانید یک پرینتر لیزری رنگی، پرینتر حرارتی رنگی یا پرینتر جوهر افشان رنگی داشته باشید.

13 مورد که برای استفاده از لیبل پرینتر ها باید بدانید

هنگامیکه تصمیم به خرید یک لیبل پرینتر صنعتی می‎گیرید، یکی از اولین چیزهایی که باید به آن نگاه کنید این است که آیا شما نیاز به پرینتر رنگی دارید یا خیر. در برخی از کارخانه‎ها، چاپ سیاه و سفید برای آنها کافی است. در برخی دیگر ممکن است وجود رنگ نیاز باشد.

داشتن یک لیبل پرینتر رنگی به شما این امکان را می‎ دهد که برچسبهای سفارشی، برای مثال هشدارهای ایمنی رنگی داشته باشید. OSHA و دیگر سازمانهای ایمنی اغلب از برچسب های رنگی استفاده می‎ کنند تا پیام را آسان تر منتقل نمایند. برخی از شرکتها نیز هنگام سازماندهی موجودی انبار خود و یا بهبود کارایی در مدیریت زنجیره تامین از لیبل پرینتر رنگی استفاده می‎کنند.

3: لیبل پرینتر لیزری

پرینترهای لیزری یکی از گزینه‎ های چاپ موجود در بازار امروز هستند. فرآیندی که پرینترهای لیزری آن را مورد استفاده قرار می‎دهند بسیار پیشرفته و نتایج آن بسیار دقیق هستند. شما می‎توانید تصاویر دقیقتر و متن خواناتری با استفاده از لیبل پرینتر لیزری چاپ کنید. یکی دیگر از ویژگی‎های این نوع پرینترها این است که کاملا سریع هستند. بدان معنی که می‎توانید برچسبهایی با کیفیت بالا را در مقادیر زیاد و بدون تاخیر چاپ کنید.

13 مورد که برای استفاده از لیبل پرینتر ها باید بدانید

لیبل پرینترهای لیزری هم انواع سیاه و سفید دارند و هم رنگی. پرینترهای لیزری رنگی به مراتب گرانتر از سیاه و سفید هستند، اما در بسیاری از موارد، ارزش سرمایه گذاری را دارند.

لیبل پرینترهای لیزری کاربردهای مختلفی دارند. برای مثال، اگر تولیدات شما قرار است به خارج از کارخانه ارسال شوند سرعت و کیفیت برچسب های چاپی لیزری برای جعبه‎های حمل و نقل مناسب هستند.

همچنین می‎توانید از آنها برای چاپ بارکد یا کدهای QR استفاده کنید، زیرا دقت چاپ آنها بسیار بالا است. دقت بالای پرینترهای لیزری همچنین به شما اجازه چاپ برچسبهای کوچکتر را می‎دهد که بدون آن امکانپذیر نخواهد بود. مانند برچسبهای لوله‎های آزمایشگاهی و پزشکی.

4: لیبل پرینتر RFID

RFID ها، تراشه‎ها و آنتن های کوچکی هستند که می‎ توانند روی لیبل ها قرار بگیرند و سپس با اطلاعات خاص برنامه ریزی شوند. این نوع پرینترها می ‎توانند به ساده سازی بسیاری از فرآیندهای مختلف کمک کند. به عنوان مثال، شما می ‎توانید یک برچسب با یک تراشه RFID چاپ کنید و آن را به هر یک از ابزارهای موجود در انبار خود متصل کنید. وقتی کسی به این ابزار نیاز دارد، می‎تواند آن را برداشته و همراه با کارت شناسایی خود مقابل یک دستگاه کارتخوان نگه دارد. با این کار بلافاصله اطلاعاتی در مورد اینکه چه کسی چه ابزاری را و چه موقع برداشته وارد سیستم خواهد شد.

13 مورد که برای استفاده از لیبل پرینتر ها باید بدانید

این گزینه همچنین برای ردیابی تعمیر و نگهداری ماشین آلات مفید باشد، زیرا تیمهای تعمیر و نگهداری می‎ توانند از کارتخوان استفاده کرده و بررسی کنند که چه نوع عملیات تعمیر و نگهداری بر روی وسایلی مانند وسایل نقلیه صنعتی، ماشین آلات و موارد مهم دیگر انجام شده است.

برچسبهای RFID به طور فزاینده‎ای در محصولات خرده فروشی نیز به کار می‎روند. استفاده از برچسبهایی با یک تگ RFID به فروشگاه های خرده فروشی اجازه می‎دهد تا به سرعت اجناس را هنگام فروش اسکن کرده و یا حتی برای جلوگیری از سرقت بر آنها نظارت کنند.

5: پرینتر جوهر افشان

لیبل پرینتر جوهر افشان قابلیتها و ویژگیهای بسیاری دارد. این نوع پرینترها هم انواع سیاه و سفید دارند و هم و رنگی و هزینه‎های عملیاتی آنها بسیار پایین است. یکی از ویژگیهای لیبل پرینترهای جوهرافشان این است که آنها می‎توانند از هر نوع کاغذی برای چاپ برچسب استفاده کنند.

13 مورد که برای استفاده از لیبل پرینتر ها باید بدانید

ویژگیهای اتصال

دسته بندی بعدی در مورد ویژگیها این است که لیبل پرینتر چگونه به کامپیوتر یا دستگاه دیگری که کارهای چاپی را ارسال می‎کند، متصل خواهد شد. اتصال آسان برای هر پرینتر صنعتی بسیار مهم است، بنابراین مطمئن شوید که همه گزینه های خود را در نظر بگیرید. یک مورد خوب در میان ویژگیهای اتصال این است که چندین وسیله بطور همزمان بتوانند به پرینتر متصل باشند.

6: پورت های USB

پورتهای USB تبدیل به یک استاندارد صنعتی برای انواع دستگاههای جانبی و از جمله پرینترها شده‎اند. اتصال USB اجازه می‎دهد که پرینترهای برچسب به طیف وسیعی از انواع مختلف رایانه ها از جمله ویندوز، لینوکس، مک و غیره متصل شوند. بسته به نوع تسهیلاتی که در حال استفاده از آنها هستید، این امر می‎تواند بسیار مهم باشد. استفاده از اتصال USB در مقایسه با بعضی از گزینه‎های دیگر موجب صرفه جویی زیادی در زمان خواهد شد.

13 مورد که برای استفاده از لیبل پرینتر ها باید بدانید

7: بلوتوث

هنگامی‎ که بحث لیبل پرینترهای صنعتی به میان می‎آید، بلوتوث یک گزینه عالی برای پرینترهای کوچکتر و همراه است. بسیاری از شرکتها دارای پرینترهای دستی و کوچکی هستند که به طور مستقیم به یک تبلت متصل می ‎شوند. این امر به اعضای تیم اجازه می‎دهد تا سریعا برچسبهایی مطابق نیاز خود طراحی و آنها را فورا چاپ ‎کنند. در این حالت هیچ سیمی بین تبلت و پرینتر وجود ندارد و باعث می‎شود کار به درستی انجام شود.

13 مورد که برای استفاده از لیبل پرینتر ها باید بدانید

این ویژگی برای بسته‎بندی پالتها در هنگام بارگیری بسیار مناسب خواهد بود. این پرینترها در دفاتر پزشکی نیز بسیار محبوب هستند و پزشکان با استفاده از تبلتها برای چاپ سریع نسخه‎ها و سایر اسناد استفاده می‎کنند. هنگامی‎که پای پرینترهای قابل حمل در میان است، اتصال بلوتوث یک انتخاب عالی خواهد بود.

8: وایرلس بودن

اتصال بی سیم یا Wi-Fi، یک گزینه عالی برای دفاتر بزرگی است که افراد مختلفی نیاز به چاپ دارند. به این ترتیب شما می‎توانید لیبل پرینتر صنعتی خود را در یک مکان مرکزی قرار دهید، حتی اگر کامپیوتری نزدیک به آن وجود نداشته باشند. پرینتر خودش می‎تواند به شبکه داخلی شما متصل شود و افراد مختلف می ‎توانند تا زمانی که در شبکه هستند، پرینت بفرستند.

13 مورد که برای استفاده از لیبل پرینتر ها باید بدانید

یکی از بزرگترین مزایای لیبل پرینتر وایرلس این است که تعداد زیادی از کاربران می‎توانند از آن استفاده کنند. بنابراین دیگر لازم نیست مقدار قابل توجهی پول برای خرید پرینترهای متفاوت برای هر بخش صرف کنید.

9: اتصال مادون قرمز

اتصال مادون قرمز از همان نوع تکنولوژی استفاده می‎کند که در ریموت کنترل تلویزیون وجود دارد. یعنی یک اتصال بی سیم است که محدوده استفاده نسبتا محدودی دارد. شما می‎توانید از آداپتورهای روی تبلتها و دستگاه‎های تلفن همراه استفاده کرده و به آنها اجازه دهید به طور مستقیم به لیبل پرینترهای موجود در منطقه متصل شوند.

13 مورد که برای استفاده از لیبل پرینتر ها باید بدانید

بزرگترین مزیت اتصال مادون قرمز این است که تنظیم آن بسیار ساده است و می ‎تواند در هر نقطه قرار گیرد. با استفاده از این نوع اتصال محبوب می ‎توانید لیبل پرینتر متحرک را به کارخانه و یا هر جایی که ممکن است نیاز به چاپ لیبل باشد برده و چاپ سفارشی داشته باشید.

این نوع ارتباط همچنین می ‎تواند در مکانهای خاصی مفید باشد که در آن انواع اتصالهای دیگر نمی‎توانند یا نباید استفاده شوند. به عنوان مثال، در بسیاری از امکانات پزشکی استفاده از اتصال وایرلس و بلوتوث مجاز نیست.

10: شبکه

اتصال شبکه عمومی ‎یک گزینه خوب برای جاهایی است که در آن لیبل پرینتر صنعتی در نزدیکی یک کامپیوتر یا نقطه دسترسی به شبکه قرار گرفته است.

13 مورد که برای استفاده از لیبل پرینتر ها باید بدانید

در حالت چاپ از طریق شبکه، پرینتر به طور مستقیم به شبکه تسهیلات متصل می‎شود و به هر کسی در شبکه توانایی ارسال پرینت را می‎دهد. بزرگترین مزیت این گزینه این است که تنظیم آن بسیار آسان است. بعد از اینکه شما لیبل پرینتر را به شبکه خود اضافه کردید، افراد بدون دسترسی به تنظیمات و سایر مسائل قادر به دسترسی به آن خواهند بود.

11 – انواع کاغذ برای چاپ برچسب

انواع مختلف کاغذ که می‎ توانند چاپ شوند یکی دیگر از ویژگیهای مهمی است که باید در نظر گرفت. اکثر لیبل پرینترهای صنعتی می ‎توانند با انواع مختلفی از برچسبها کار کنند.

13 مورد که برای استفاده از لیبل پرینتر ها باید بدانید

موارد زیر رایج ترین برچسب هایی هستند که می ‎توانید انتخاب کنید. هنگامی ‎که به دنبال یک لیبل پرینتر مناسب می‎گردید، مطمئن شوید می ‎تواند روی تمام انواع برچسبهایی که استفاده می‎کنید چاپ کند:

 • چسبنده – برچسب های چسبنده در بسیاری از موارد از جمله حمل و نقل، فناوری اطلاعات و تولید استفاده می‎شوند. هر جایی که ممکن است بخواهید یک برچسب بنویسید، لیبل های چسبنده بسیار مهم هستند.
 • طولانی مدت یا با دوام – بسیاری از برچسبها برای ایجاد نشانه‎ها استفاده می‎شوند و این علائم باید دوام زیادی داشته باشند. این برچسبها برای نشانه های ایمنی و هر چیز دیگری است که طول عمر طولانی برای آن انتظار می ‎رود مناسب هستند.
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی – اگر می خواهید برچسبها را روی ظروفی که مواد شیمیایی را نگهداری می‎کنند، بچسبانید باید مطمئن شوید که مواد شیمیایی برچسب را از بین نمی‎برند. برچسب های مقاوم در برابر مواد شیمیایی معمولا در بطری، لوله ها و انواع دیگر ظروف استفاده می ‎شوند.
 • مقاوم در برابر روغن – روغن ممکن است باعث شود برچسبهای سنتی از روی ظروف یا جعبه‎ها جدا شوند. گزینه‎های مقاوم در برابر روغن، از نفوذ روغن جلوگیری کرده و باعث دوام برچسب می‎شوند. این نوع برچسبها برای استفاده در ماشین آلات صنعتی و جاهای دیگری که در آن نفت یا محصولات نفتی وجود دارند مناسب است.

مقاوم در برابر آب

 • هر علامتی که در منبع آب و یا در اطراف آن قرار دارد، باید بتواند حتی در هنگام خیس بودن باقی بماند. اینکه اطلاعات چاپ شده بر روی برچسب در تماس با آب همچنان باقی بمانند بسیار مهم است.
 • مقاوم در برابر UV – بسیاری از برچسبها اگر برای مدت طولانی در معرض آفتاب یا سایر منابع اشعه ماوراء بنفش قرار بگیرند محو می ‎شوند. از سوی دیگر رنگهای مقاوم در برابر UV، رنگ را حفظ می‎کنند تا به راحتی قابل خواندن باشند.
 • مقاوم در برابر پاره شدن – برچسبها اغلب در مکانهایی متصل می‎شوند که ممکن است در معرض ضربه شدید و کشیدگی قرار گیرند. برچسبهای مقاوم در برابر پارگی، در چنین شرایطی از پاره شدن حفظ خواهند شد.
 • مقاوم در برابر سرما – برچسبهای سنتی می‎توانند بر اثر سرد شدن شکننده شوند. به همین دلیل کاغذهای مقاوم در برابر سرما اغلب برای فضاهای باز، برچسب زدن روی لوله یا حتی برچسبهای غذایی استفاده می‎شوند.
 • برچسب های مقاوم در برابر آتش – برچسب مقاوم در برابر آتش، و یا به عبارتی مقاوم در برابر حرارت، برای هر منطقه‎ای که ممکن است دما بالا برود ضروری است. برای مثال، برچسبهایی که روی یک ماشین صنعتی متصل می‎شوند به این ویژگی نیاز دارند
 • برچسب های – RFID روی این برچسبها یک تراشه RFID تعبیه شده است. این نوع برچسبها برای ردیابی آسان در خرده فروشیها، مورد استفاده قرار می‎گیرند.

12: اندازه لیبل

برچسبها در عرض های مختلف موجود هستند. اینکه پرینتر چه اندازه برچسبهایی را می‎تواند چاپ کند بسیار مهم است. اکثر برچسبها در عرضهای 10 سانت یا 20 سانت و در رولهایی با هر طولی که مورد نظر شماست موجود هستند.

13 مورد که برای استفاده از لیبل پرینتر ها باید بدانید

قاعده کلی برای اکثر صنایع این است که پرینتری را انتخاب کنید که بتواند عریضترین برچسبها را نیز بپذیرد. یکی از استثنائات زمانی است که شما لیبل پرینتر دستی یا قابل حمل داشته باشید. در چنین مواردی عرض کوچکتر به معنای قابلیت حمل بیشتر است.

قابلیت چاپ روی برچسبهایی با سایزهای مختلف می‎تواند کار شما را بسیار ساده تر کند، زیرا شما انعطاف پذیری لازم برای چاپ طیف گسترده‏ای از برچسبهای مختلف را به سرعت و به آسانی خواهید داشت.

13: اپلیکیشن های پرینتر صنعتی (نرم افزار)

چیزی که بسیاری از مردم هنگام خرید یک پرینتر برچسب صنعتی نادیده می‎ گیرند نوع نرم افزاری است که پرینتر با آن کار می‎کند. اگر شما بخواهید برچسبهای سفارشی، علائم سفارشی، استیکرهای سفارشی و چیزهای دیگر چاپ کنید باید مطمئن شوید که نرم افزار انعطاف پذیری لازم را داشته باشد.

اکثر پرینترها با نرم افزارهایی همراه هستند که امکان طراحی و چاپ طیف گسترده‎ای از انواع مختلف برچسبها را می‎دهند. لیبل پرینترها باید بتوانند کارهای مربوط به نرم افزارهای استاندارد صنعتی مانند فتوشاپ را نیز بپذیرند. این امر باعث می‎شود که شما بتوانید دقیقا همان برچسبهایی را که نیاز دارید، ایجاد و چاپ کنید.

امیدورایم این مطلب مفید واقع بوده باشد. لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را کامنت بگذارید.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

1 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات دیگران

11 اردیبهشت 1402

مقاله خیلی عالی و خوبی در مورد دستگاه لیبل زن قرار دادین. اما کاش از دستگاه لیبل زن صنعتی که داخل کارخونه ها ازش استفاده میشه هم صحبت کنید. خیلی از شرکت های ایرانی مثل فراز صنعت و… وجود دارن که دارن مدل های خوبی از دستگاه لیبل زن رو طراحی و تولید می کنند اما فروش و استفاده از این ها فقط داخل کارخونه ها است و با نمونه هایی که شما معرفی کردین کاملا متفاوته

نظرات خود را برای ما بنویسید ...