انتخاب بهترین کاغذ چاپ عکس

6774

راهنمای انتخاب بهترین کاغذ چاپ عکس مخصوص پرینترهای چاپ عکس

چرا انتخاب بهترین کاغذ چاپ عکس مهم است؟

ما معمولا وقت زیادی را صرف تحقیق درباره خرید دوربین و پرینتر می‎ کنیم و تلاش می‎ کنیم عکس‎ های عالی بگیریم. بنابراین منطقی بنظر نمی ‎رسد که از هر کاغذ ارزان قیمتی که در فروشگاه‎ ها عرضه می ‎شود برای چاپ عکس‎ های خود استفاده کنیم.

اگر شما یک عکاس هستید که واقعا کیفیت تصاویر برایتان مهم است، پس باید در مورد انتخاب کاغذ نیز مانند انتخاب دوربین و پرینتر جدیت به خرج دهید. انواع مختلفی از کاغذهای عکاسی وجود دارند و تفاوت ‎هایی که با هم دارند زیاد است. واقعیت این است که در حالی که ممکن است کاغذ ها چیزی بیشتر خمیر چوب مسطح بنظر نرسند، فناوری و علم زیادی در پشت آنها وجود دارد و استفاده از انواع مختلف برای کاربرد های مختلف بهتر است.

انتخاب بهترین کاغذ برای چاپ عکس

انتخاب کاغذی که تصاویر شما را در بهترین نور و با بهترین کیفیت نشان دهد می تواند کار راحتی نباشد – آیا به دنبال یک کاغذ براق هستید که نمایشی عالی از تصاویر سیاه و سفید ارائه دهد و یا کاغذی که بتواند کنتراست رنگ‎ها را برجسته کند، و یا یک چیز میانه مانند یک کاغذ مات برای نشاندن لطافت تصاویر؟

در این مطلب همراه ما باشید.

نکاتی برای انتخاب بهترین کاغذ چاپ عکس

با پوشش کاغذ شروع کنید

اولین نگرانی شما در انتخاب یک کاغذ باید پوشش آن باشد. بعضی از کاغذها براق (گلاسه) هستند، بعضی‎ها پوشش مات دارند، و برخی دیگر بافت (طرح) بیشتری دارند، مانند کاغذهای هنری که نقاشان مورد استفاده قرار می ‎دهند.

براق و نیمه براق

بسیاری از افراد تازه کار به کاغذهای براق جذب می ‎شوند؛ زیرا رنگها روی آن‎ها غنی‎ تر بنظر می ‎رسند. اگر شما بخواهید فقط عکس های فوری چاپ کنید، کاغذ های براق و یا نیمه براق می ‎توانند بسیار زیبا باشند. با این حال، کاغذ براق ایجاد بازتاب و درخشش می‎ کند که در واقع می تواند تصویر شما را مبهم کند. اگر قصد دارید عکستان را قاب کنید، کاغذ براق حتی نامناسب خواهد بود، زیرا از پشت شیشه نامفهوم به نظر خواهد آمد. اگر به فکر چشمان خود هستید، به احتمال زیاد از انتخاب کاغذ براق منصرف شده و به پوشش های دیگر که نمایش بهتری دارند فکر می ‎کنید.

انتخاب بهترین کاغذ برای چاپ عکس

مات

یک کاغذ مات خوب علاوه بر ایجاد نکردن انعکاسات، مشکی تیره تری را نسبت به کاغذ براق ارائه می ‎دهد و این به معنی کنتراست بهتر است. همچنین، کاغذ مات با کیفیت نسبت به کاغذ براق همیشه جزئیات دقیق تری را حفظ خواهد کرد، که می تواند برای تصاویری که در مورد آنها جزئیات و بافت حیاتی هستند، بسیار مهم باشد.

انتخاب بهترین کاغذ برای چاپ عکس

بوم

اگر می ‎خواهید عکستان را قاب کنید یکی دیگر از گزینه های خوب بوم است. یک کاغذ بوم با کیفیت، می ‎تواند کنتراست و رنگی همانند کاغذ مات ارائه ‎دهد و از آنجا که صیقلی برای کاهش کنتراست و اشباع وجود ندارد، رنگ ها در هنگام مشاهده از راه دور بسیار پر طراوت باقی می‎ مانند. توجه داشته باشید، از آنجا که این بوم دارای یک بافت نسبتا خشن است، بنابراین باید هنگام نصب کردن آن مراقب باشید – یک تصویر چاپ شده روی بوم ضربه ها و خراش ‎ها را به سادگی نشان خواهد داد.

کاغذ هنری

در نهایت، دسته‎ای دیگر به نام کاغذهای “هنری” نیز هستند که مقدار مناسبی از بافت، مانند کاغذ آبرنگی داشته و پوشش مات دارند. این کاغذها قابلیت ارائه مقادیر مختلفی کنتراست و رنگ را دارند و بطور کلی دید متفاوتی ایجاد می ‎کنند. برخی ممکن است تصاویر را به شکل نقاشی نشان دهند و بسیاری از آنها رنگ زرد یا بژ هستند. تصاویری با زمینه ‎های وسیع از رنگ ‎های یکنواخت، مانند مناظر، می توانند در این کاغذها بسیار خوب نمایش داده شوند.

انتخاب بهترین کاغذ برای چاپ عکس

طول عمر و دوام

اگر عکس را در نور مستقیم قرار دهید رفته رفته کیفیت خود را از دست می دهد. یک عکس پرینت شده از یک پرینتر با جوهر (Pigment)، مانند اپسون مدل r2880، آهسته تر از یک عکس پرینت شده از یک پرینتر دارای جوهر (Dye) مانند Epson Stylus Photo 1400 محو خواهد شد، اما تمام چاپ ها در نهایت از بین می روند. خبر خوب این است که یک جوهر پیگمنت خوب می ‎تواند چاپ هایی که برای بیش از یک صد سال دوام دارند و محو نشوند ارائه دهد و حتی برخی پرینترهای دارای جوهر دای نیز می توانند عکسهایی با دوام بیش از بیست سال ارائه دهند – بسیار بهتر از بسیاری از فیلم‏های رنگی.

با این حال، در مورد طول عمر تصویر، این امر اغلب به هر دو عامل و ترکیب خاصی از جوهر / کاغذ وابسته است. اگر می‎خواهید حداکثر طول عمر را داشته باشید، حالت چاپ بسیار خوب را در دفترچه راهنمای پرینتر خود به دقت بخوانید. اکثر فروشندگان انواع خاصی از کاغذها را برای حداکثر ثبات و دوام توصیه می کنند.

شما می توانید از بخش خرید کاغذ عکس ما دیدن فرمایید.

همچنین توجه داشته باشید که اگر گفته شود یک ترکیب خاص جوهر در حدود هفتاد و پنج سال دوام دارد، به این معنا نیست که در سال هفتاد و ششم ، صفحه سفید خواهد بود. اظهارات در مورد طول عمر نشان دهنده این است که چاپ تا چه مدت قبل از اینکه رنگ‎ها شروع به تغییر کنند باقی می‎ماند.

سفید بودن کاغذ

بعضی از کاغذها سفیدتر از بقیه هستند که این حالت معمولا با اضافه کردن عوامل سفید کننده به دست می آید. در حالی که هیچ مشکلی برای یک کاغذ بسیار سفید وجود ندارد، اما عوامل سفید کننده می توانند رنگ‎ها را تغییر دهند، گاهی اوقات این امر بسیار سریع اتفاق می‎افتد. به این معنی که کاغذ هنگامی که از پرینتر خارج می شود، بسیار سفید است، اما در عرض چند هفته ممکن است به زردی بزند، و تغییرات اندکی در ظاهر تصویر شما ایجاد شود. اگر می خواهید اطمینان حاصل کنید که عکستان در طول زمان یکسان باقی می ماند، یک کاغذ عکاسی سفید انتخاب کنید. اگر سمت قابل چاپ کاغذ، بسیار سفید است، اما طرف دیگر آن نه، به احتمال زیاد در آن از سفید کننده استفاده شده است.

پروفایل ها و تنظیمات پرینتر

هنگامی که برای انجام عملیات پرینت به کادر چاپ پرینتر خود بروید، معمولا یک منو برای نوع کاغذی که می ‎خواهید روی آن چاپ کنید ظاهر می‎ شود. اکثر کاغذهای شرکت‎های اصلی شامل دستورالعمل هایی هستند که در هنگام چاپ از پرینترهای اپسون چه نوع کاغذی انتخاب کنید و بعضی اوقات پیشنهاداتی مربوط به پرینتر های HP و Canon هم ارائه می ‎دهند.

با ایجاد یکسری تنظیمات و یا استفاده از سخت افزار ویژه می ‎توانید مانیتور خود را کالیبره کنید تا رنگ بیشتری از روی صفحه به پرینتر برسد. بیشتر تولید کنندگان کاغذ اصلی پروفایل‎های (فایلی از اطلاعات ذخیره شده که نشان می دهد کاربر چگونه می‎ تواند عملیات پرینت عکس را انجام دهد) رایگان برای پرینترهای بزرگ عکس ارائه می ‎دهند.

پیدا کردن برند مناسب

اگر شما در مورد چاپ عکس جدی هستید و می خواهید برخی از تفاوت هایی که در اینجا در مورد آنها صحبت کردیم را ببینید، بهترین گزینه برای شروع، استفاده از کاغذهایی است که توسط شرکت سازنده پرینترتان تولید می شود که متاسفانه در کشور ما موجود نیست. اپسون، HP و کانن هر یک مجموعه های متنوعی از کاغذهای مخصوص عکاسی را به فروش می‎ رسانند. بیشتر این کاغذها در پرینتر شما قابل استفاده است.

آوند پرینتر تلاش کرده است که تا خلاء کاغذهای با کیفیت بازار را پر کند در این راستا از کاغذ های مورد نیاز بازار بهترین ها را گرد آوری کرده است تا مصرف کننده بتواند بهترین انتخاب را داشته باشد.

بهتر است از کاغذهایی که باعث ایجاد گرد و غبار فراوان می شوند استفاده نکنید، زیرا ممکن است ذرات غبار بر روی تصاویر شما بچسبند. هنگامی که بخواهید هر نوع کاغذی را در پرینتر خود قرار دهید، تا زمانی که روی آنها چاپ نکنید اطلاعاتی در مورد طول عمر و یا قابلیت های کنتراست و رنگ آنها نخواهید داشت.

اندازه گیری هزینه

به طور کلی، شما هر چقدر برای کاغذ بپردازید به همان اندازه نیز در کیفیت کار تاثیر خواهد گذاشت، کاغذ ارزانتر تصویری ارائه می ‎دهد که نسبت به کاغذ گرانتر نامرغوبتر است. اما اگر شما بتوانید از کاغذهای مقرون به صرفه ‎تری برای استفاده‎ های روزمره استفاده کنید خواهید توانست کاغذ فانتزی و گران قیمت خود را برای پرینت‎ هایی که واقعا مهم هستند ذخیره کنید.

خرید یک کاغذ جدید یکی از ساده ترین راه های ارتقاء کیفیت تصویر چاپ شما است. زمانی را به آزمایش کاغذهای مختلف اختصاص دهید، مقداری کاغذ نمونه پیدا کنید، و لحظات سرگرم کننده‎ ای را با چاپ تصاویر زیبا در تاریکخانه دیجیتال خود تجربه کنید.

حال شما با مطالعه مطلب انتخاب بهترین کاغذ چاپ عکس می توانید کاغذ عکس مورد نیاز خود را انتخاب کنید. به بخش کاغذ فروشگاه مراجعه کرده و بررسی های خود را انجام دهید و در صورت نیاز با ما تماس بگیرید. آوند پرینتر با سال ها تجربه می تواند بهترین پیشنهاد را به شما دهد.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

2 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات دیگران

14 آذر 1398

مطالبتون مفید بود ممنون…شما خودتون هم فروش دارید؟

    16 آذر 1398

    ممنون از شما .بله در سایت آوند پرینتر انواع کاغذ عکس در سایز ها و جنسهای مختلف موجوده شما میتونید در بخش مواد مصرفی + کاغذعکس تشریف ببرید و انتخاب کنید.
    سپاسگزاریم

نظرات خود را برای ما بنویسید ...