آیا کارتریج منقضی می‎ شود؟

4851

کارتریج منقضی می‎ شود؟ افسانه یا واقعیت؟

تاریخ های انقضا ممکن است به آسانی نادیده گرفته شوند. آیا هر کسی تاریخ انقضای گوشت گاو یا نودل و ماکارونی را بررسی می ‎کند؟ کارتریج های تونر و جوهر نیز مثل یک قوطی ماست میوه‎ ای، دارای تاریخ انقضا هستند که بهر حال باید به آنها توجه کرد. به ویژه هنگامی که قرار است آنها را مدتی قبل از استفاده، نگهداری نماییم.

حقیقت این است که کار کردن با کارتریج تاریخ مصرف گذشته می تواند دشوار باشد. به عنوان مثال، زمانی که یک کارتریج جوهر منقضی شود، یکپارچگی و یکنواختی خود را با سرعت بیشتری از دست می ‎دهد. از سوی دیگر، اگر کارتریج تونر خود را به درستی نگهداری کرده باشید، حتی پس از اتمام تاریخ انقضای کارتریج، ممکن است بتوانید چند سال دیگر از آن استفاده نمایید.

شروع کار با شکستن عمر کارتریج شروع می شود، مدت زمانی که یک کارتریج دربسته مهر و موم شده در انبار می ماند البته این به نوع کارتریج مربوط میشود و در هر یک متفاوت است. باگ ذشت زمان جوهر درون کارتریج خشک میشود و در نتیجه پرینتر را با مشکل روبرو می کند بهتر است که در هفته یکبار چاپ داشته باشید تا جوهر درون کاتریج حرکت داشته باشد.

آیا کارتریج تونر منقضی می‎ شود؟ افسانه یا واقعیت؟

در اینجا نگاهی به کارکرد داخلی کارتریج تونر و جوهر و آنچه شما باید در مواجهه با هر یک از آنها انتظار داشته باشید، پرداخته ‎ایم.

کارتریج جوهر

برای مدتهای طولانی داستانهایی که در رابطه با کارتریج جوهر در سرتاسر اینترنت وجود داشت سوالاتی از این قبیل بود: آیا آنها را مجددا پر کنیم یا نه؟ از کارتریج جدید استفاده کنیم یا دوباره پر شده؟ کارتریج brother بخریم یا HP؟

همان طور که صحبتهای مصرف کنندگان حول و هوش کارتریجها پیشرفت داشته، نحوه کارکرد داخلی کارتریج ها نیز تکامل یافته است.

آیا کارتریج تونر منقضی می‎ شود؟ افسانه یا واقعیت؟

به عنوان مثال، شرکت Hewlett Packard اخیرا کارتریج هایی ساخته‎اند که مجهز به میکرو چیپست ها هستند. میکرو چیپست ها نقش  کارتهای کوچک حافظه را بازی می‎ کنند. هنگا می که کارتریج به تاریخ انقضای خود می ‎رسد، چیپ به پرینتر هشدار می ‎دهد و مانع از فعال شدن کارتریج می ‎شود، حتی اگر پر از جوهر یا تونر تازه باشد.

حتی اگر کارتریج دارای میکرو چیپست نباشد، استفاده از یک کارتریج منقضی شده ممکن است باعث شود که اتصالات مسی، که به هد چاپی سیگنال ارسال می‎ کنند، خراب شوند. چرا که باعث تاب برداشتن این اتصالات می‎ شود.

کارتریج تونر

همانطور که قبلا ذکر شد، وقتی صحبت از قابل استفاده بودن کارتریج پس از تاریخ انقضای آن در میان است، ظرفیت کارتریج تونر کمی بیشتر است. چرا که در آن به جای مایع از پودر استفاده شده است.

اما این بدان معنا نیست که شما می‎ توانید به راحتی تاریخ انقضای آن را نادیده بگیرید. اگر کارتریج معیوب باشد، ممکن است باعث آسیب به پرینتر شما شود. و اگر پرینتر شما آسیب ببیند امکان دارد که دستگاه شما به دلیل استفاده از یک کارتریج منقضی، از گارانتی خارج شود.

آیا کارتریج تونر منقضی می‎ شود؟ افسانه یا واقعیت؟

از آنجایی که فروش کارتریج به نسبت فروش پرینتر اغلب می تواند سود بیشتری عاید تولیدکنندگان نماید ، بسیاری از شرکتها از فروش و انباشت تونر و جوهر و احتمالا منقضی شدن آنها بهره می ‎برند. اما خریداران باید مراقب باشند. تونر ممکن است طولانی تر از حد انتظار دوام کند، اما نباید بیش از حد کارتریج تونر خریداری و ذخیره نمایید. وقتی کارتریج زیادی در خانه یا انبار نگه می ‎دارید، این ریسک را افزایش خواهید داد که قبل از اینکه بتوانید از آنها استفاده کنید، منقضی شوند.

گارانتی در مقایسه با انقضا

هنگامی که کارتریج جدید خود را دریافت می ‎کنید، سعی کنید از دو تاریخ مهم مطلع شوید. در جعبه OEM (تجهیزات تولید کننده اصلی)، یک تاریخ وجود دارد که بیان می‎کند چه زمانی گارانتی به پایان می رسد (به طور کلی یک سال). این تاریخ به شما می ‎گوید که تا چه مدت سازنده این مورد را پوشش می ‎دهد. تاریخ دوم تاریخ انقضا است. این تاریخ معمولا بر روی بسته بندی کارتریج اصلی یا گاهی اوقات (معمولا در مورد کارتریج جوهر) در داخل کارتریج یافت می‎شود.

در صورتیکه کارتریج شما قابل شارژ و استفاده مجدد باشد، تعجب نکنید اگر دیدید که تاریخ انقضاء آن قبل از آنکه شما آن را خریداری کنید، به اتمام رسیده است. این تاریخ مربوط به خریدار اولیه است. حتما به زمانی که کارتریج را خریداری کردید توجه داشته باشید. شاید بد نباشد که آن را در جایی یادداشت کنید. و در نظر داشته باشید که کارتریج تونر برای حدود دو سال بعد از تاریخ خرید مفید خواهد بود. در حالی که کارتریج جوهر تنها می ‎تواند تا چند ماه دوام داشته باشد.

پس از انقضا

هنگامی که جوهر منقضی می ‎شود، مایع کند و غلیظ می گردد، و اگر سعی کنید از آن استفاده نمایید، هد چاپ خود را آلوده نموده و به پرینتر خود آسیب خواهید رساند. با گذشت زمان، رطوبت وارد کارتریج شده و پودر را خشک می ‎کند. اما نفوذ رطوبت به داخل تونر کمی بیشتر از غلیظ شدن و بلا استفاده شدن جوهر طول می‎ کشد.

گفته می‎ شود که برخی افراد از کارتریج حتی بیش از سه سال پس از تاریخ انقضا کارتریج آن، استفاده کرده‎‎اندنداند. بله، از لحاظ فنی کارتریج آنها “منقضی” در نظر گرفته می‎ شود. با این نوع استفاده خطر از دست دادن ضمانت پرینتر خود را به جان می ‎خرید. هنگامی که کارتریج شما منقضی شده است، می ‎توانید یک کارتریج جدید اصلی بخرید و یا گزینه ارزان تر را انتخاب کرده و  یک کارتریج غیر اورجینال ساخت سایر برندهای تولید کننده را تهیه کنید.

نگهداری مناسب برای دوام بیشتر

در حالی که همیشه یک تاریخ انقضا در مقابل شما قرار دارد، ممکن است به نظر برسد که هیچ کاری برای جلوگیری از انقضای اجتناب ناپذیر نمی ‎توانید انجام دهید. اما این درست نیست. ذخیره سازی مناسب کارتریج ها می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

آیا کارتریج تونر منقضی می‎ شود؟ افسانه یا واقعیت؟

در مورد هر دو نوع کارتریج، مطمئن شوید که آنها را در بسته بندی اصلی خود نگهداری می ‎نمایید. کارتریجها را در محیطی که دمای آن کنترل شده و خنک است ​​نگهداری کنید. محیط بیش از حد گرم و یا بیش از حد سرد می تواند به پودر و جوهر آسیب برساند.

در مورد تونر:

  • مطمئن شوید که آن را به صورت افقی در یک جای مسطح قرار داده‎اید و به حالت عمودی قرار ندارد.
  • در جایی بدون گرد و غبار نگهدارید.
  • آنها را در مجاورت گازهای خورنده قرار ندهید.

در مورد جوهر:

  • آن را به حالت عمودی انبار کنید.
  • در یک منطقه تاریک بدون نور خورشید نگهدارید.
  • مهر و موم کارتریج را نگه دارید.

تاریخ خرابی متاسفانه یک داستان غیر واقعی نیست. این راهنمایی ها ممکن است چیزی مشابه دستورالعمل به نظر برسند، اما قوانین قطعی برای امکان استفاده بیشتر از محصول شما به همراه ندارند. بدتر از همه اینکه، اگر سنسورها تشخیص دهند که کارتریج تونر قدیمی است، ممکن است باعث شوند پرینتر به دلیل منقضی بودن کارتریج از انجام پرینت اجتناب نماید. همین دلیل به تنهایی کافی است که از شما بخواهیم همواره تاریخ انقضای کارتریج خود را در نظر داشته باشید.

این مسئله در مورد تاریخ انقضاء کارتریج تونر غیر اورجینال متفاوت است. این نوع کارتریج ها در بسته بندی های متفاوتی تولید می شوند که عموماً تاریخ انقضا ندارند.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...