تفاوت بین تونر اصلی و تونر سازگار چیست ؟

1767

تفاوت بین تونر اصلی (اورجینال) و تونر سازگار چیست ؟

پرینتر یا دستگاه کپی، یکی از آن وسایلی است که شما تنها زمانی متوجه آن می‎شوید درست کار نمی‎ کنند که تجمعی دور آن شکل می‎ گیرد و صدای زمزمه ‎ای در سراسر دفتر می ‎شنوید که به چراغ های عجیب و پیام ‎های هشدار اشاره می ‎کنند. مسلما شایعترین مشکلی که در مورد پرینتر با آن مواجه خواهید شد این است که تونر آن تمام می‎شود. تعویض آن آسان است؛ به راحتی می توانید کارتریج تونر آنرا تعویض کنید.

با این حال، انتخاب خود تونر کمی پیچیده تر است. هنگامی که نوبت به خرید آن می ‎رسد، شما می توانید دو انتخاب داشته باشید: آیا تونر OEM (اصلی) خریداری می‎ کنید یا به یک تونر سازگار ارزان تر روی می‎ آورید؟ تفاوت در چیست؟ برای پاسخ دادن به این سوال ابتدا باید بدانید که تونر چیست.

تفاوت بین تونر اصلی و تونر سازگار چیست؟

تونر چیست؟

در حالی که بسیاری از مردم بر این باورند که جوهر و تونر تقریبا یکسان است، واقعیت این است که آنها کاملا متفاوت هستند. اگر چه هدف هر دو یکسان است، اما آرایش و عملکرد آنها کاملا منحصر به فرد است. جوهر مایعی است که در چاپ اسپری می‎ شود، در حالی که تونر پودری است که با تکیه بر الکتریسیته ساکن و یک فیوزر هیتر برای چاپ روی کاغذ استفاده می‎ شود. اساسا، الکتریسیته ساکن تونر را به درام پرینتر می‎کشد، سپس فیوزر هیتر، تونر را روی کاغذ ذوب می‎کند.

همه تونرها یکسان نیستند. همچون بسیاری از دیگر محصولات موجود در بازار، شما می توانید از بین تونر OEM (اصلی) و گزینه ‎های سازگار یکی را انتخاب کنید.

تونر OEM یا اصلی

یک تونر OEM یا سازنده اصلی تجهیزات، همانی است که توسط شرکت تولید کننده پرینترتان ساخته شده است. به عنوان مثال، اگر شما یک پرینتر HP دارید، تونر OEM نیز توسط شرکت HP تولید می شود. به طور کلی، تونر های OEM کمی گرانتر هستند، اما در عوض برای با کیفیت ترین چاپی که پرینترتان می تواند ایجاد کند دقیق ترین و تواناترین گزینه هستند. علاوه بر این، نرخ خرابی به طور کلی پایین تر است و احتمال اینکه شما در نهایت با مشکل تونر در پرینتر خود مواجه شوید کم است.

یک تونر OEM یا سازنده اصلی تجهیزات، همانی است که توسط شرکت تولید کننده پرینترتان ساخته شده است.

oem-toners

تونر سازگار

یک تونر سازگار، جایگزین عمومی برای تونر OEM یا اصلی است. در حالیکه تمام تونرهای OEM برای پرینتر شما به علت استانداردهای بالای کنترل کیفیت تقریبا یکسان هستند، کیفیت تونر سازگار بسته به روند بازسازی و نام تجاری، به میزان زیادی متفاوت است.

اگر چه هر دو کارتریج تونر OEM و تونر سازگار، در تجهیزاتی که در آنها مورد استفاده قرار می‎ گیرند آزمایش می ‎شوند، ولی ممکن است به استاندارد های مشابه مربوط به تولید کننده پرینتر عمل نکنند.

قسمت هایی را می توان در تولید و آزمایش برخی از کارتریج‎ های تونر سازگار حذف کرد (در مواد تولیدی آن تغییراتی داد)، و به این ترتیب آنها می توانند در قیمت برنده شوند. صرفه جویی در هزینه برای خرید تونر های سازگار، اگر فروشنده خود را با دقت انتخاب نکنید، می تواند کیفیت، حجم چاپ در هر کارتریج و نرخ خرابی را تحت تأثیر قرار دهد.

toners

تفاوت ها

اکثر کارتریجهای تونر OEM دارای حق ثبت اختراع یا کپی رایت هستند تا با یک ماشین خاص کار کنند. با توجه به این کپی رایت، تونرهای سازگار باید از طراحی کمی متفاوت استفاده کنند – تفاوتی که ممکن است برای پرینتر شما ایده‎آل نباشد. این قضیه می تواند منجر به مسائلی در طول استفاده شود ، مانند وجود سایش غیر ضروری در پرینترتان ، نرخ بالاتر خرابی و چاپ با کیفیت پایین‎ تر.

مزیت تونر سازگار

مزیت اصلی انتخاب یک تونر سازگار این است که ارزان تر است. با این حال، بین قیمت و ارزش می تواند تفاوت وجود داشته باشد. تونر سازگار ممکن است ناسازگار باشد و طول عمر کوتاه تر داشته باشد. این بدان معنی است که در حالی که در ابتدا بهای کمتری پرداخت می کنید، ممکن است نهایتا کارتریج های بیشتری خریداری کنید، زیرا زیاد دوام نمی ‎آورند.

معایب تونر OEM

تنها نکته‎ی تونر OEM این است که قیمت بالاتری دارد. گرچه این تفاوت قیمت ممکن است با طول عمر خود تونر، جبران شود. یک تونر OEM به طور کلی نتیجه های سازگارتری ارائه می دهد، با دوامتر است و با ضمانت سازنده تحت پوشش قرار می گیرد.

تونر سازگار در مقابل تونر OEM

وقتی در حال مرور اینترنت هستید، وب سایتهای مشکوک زیادی را پیدا می‎ کنید که سعی دارند تونر سازگار با کیفیت بسیار پایین به فروش برسانند. اگر چیزی برای واقعیت داشتن بیش از اندازه خوب به نظر می رسد، معمولا درست نیست. با این حال تونر سازگار می تواند جای خود را داشته باشد، انتخاب گزینه ای از تولیدگان معتبر، می ‎تواند شما را مطمئن کند تا مواردی را که جستجو می‎ کردید با هزینه ‎ای مقرون به صرفه دریافت کنید.


در بخش تونرهای فروشگاه آوند پرینتر، تونر مناسب خود را انتخاب کرده و سفارش دهید.

در صورت نیاز با ما تماس بگیرید: 02188820036

اگر از مطلب تفاوت بین تونر اصلی و تونر سازگار چیست ؟ لذت بردید، نظر خود را با ما در میان بگذارید. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...