نحوه شناسایی اسکناس های تقلبی

13116

نکاتی در مورد نحوه شناسایی اسکناس های تقلبی

پول تقلبی در طول تاریخ از زمان معرفی اولین اشکال پول به جامعه، با ما همراه بوده است. اسکناس های تقلبی از جهات مختلف با اسکناس اصلی متفاوت هستند و اگر با این تفاوت ها آشنا شوید، در صورت مشاهده یک اسکناس تقلبی ، با احتمال بیشتری خواهید توانست آن را شناسایی نمایید. در ادامه به نکاتی در مورد شناسایی اسکناس های تقلبی می پردازیم

اول از همه اگر گمان می کنید که یک اسکناس تقلبی در اختیار دارید آن را با دقت بررسی نمایید. اسکناس مورد نظر را با یک اسکناس واقعی به همان مبلغ و همان سریال چاپ مقایسه کنید. سری خاصی از اسکناس ها بسته به اینکه چاپشان متعلق به چه سالی است، ممکن است دارای ویژگی ها و تصاویر مختلفی باشند.

نحوه شناسایی اسکناس های تقلبی

حتماً به کیفیت چاپ و مواد کاغذی اسکناس هایی که بررسی می کنید دقت نمایید. به یاد داشته باشید که در جستجوی هر چیزی هستید که در مقایسه با اسکناسهای واقعی متفاوت باشد.

هنگام تلاش برای شناسایی اسکناس های جعلی از واقعی، چندین فاکتور وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

پرتره

تصاویر مربوط به یک اسکناس واقعی، معتبر به نظر می رسند و در پس زمینه قرار می گیرند. پرتره موجود روی اسکناس های جعلی معمولاً صاف و با رنگ های کدر ظاهر می شوند. جزئیات در اسکناس تقلبی مخلوط می شوند و غالباً بیش از حد تار و یا به نوعی مشکل دار هستند.

نحوه شناسایی اسکناس های تقلبی

نحوه شناسایی اسکناس های تقلبی

مهر و موم خزانه داری و بانک مرکزی

در اسکناس های واقعی، لوگوهای مربوط به خزانه داری و بانک مرکزی بسیار متفاوت و واضح و روشن به نظر می رسند. نسخه های جعلی این لوگو ممکن است ناهموار، کمی غیرعادی و یا دندانه دار باشند.

نحوه شناسایی اسکناس های تقلبی

نحوه شناسایی اسکناس های تقلبی

کادر

خطوط مربوط به کادر یک اسکناس اصیل واضح و ناگسستنی هستند. در مورد اسکناس جعلی، خطوط موجود در حاشیه بیرونی ممکن است تار و نا واضح باشند.

نحوه شناسایی اسکناس های تقلبی

نحوه شناسایی اسکناس های تقلبی

شماره سریال

عدد سریال های معتبر از نظر سبک منحصر به فرد هستند و فاصله اعداد آنها از هم، به طور مساوی است. عدد سریال ها با همان رنگ جوهری که مهر خزانه داری چاپ شده است چاپ می شوند. در اسکناس های جعلی، شماره سریال ها ممکن است نسبت به رنگ جوهر مهر خزانه داری، رنگ های متفاوتی داشته و یا دارای کمی تفاوت رنگ باشند. علاوه بر این، اعداد ممکن است به طور ناموزون در فاصله های نامساوی و جدا از هم قرار بگیرند.

 

نحوه شناسایی اسکناس های تقلبی

نحوه شناسایی اسکناس های تقلبی

کاغذ

کاغذ اسکناس واقعی دارای الیاف قرمز و آبی ریز است که در سراسر آن تعبیه شده است. در نسخه های جعلی سعی شده است به کمک چاپ قرمز و آبی روی کاغذ این الیاف کپی شوند.

با این حال، در صورت بازرسی دقیق مشخص می شود که در اسکناس های تقلبی، این خطوط روی لایه بیرونی اسکناس ها چاپ شده و در کاغذ حک نشده اند. در اسکناس های جعلی با کیفیت کمتر، قلم مخصوص تست تقلب می تواند فاش کند که کاغذ اسکناس ها جعلی هستند.

نحوه شناسایی اسکناس های تقلبی

برخی دیگر از ویژگی های اضافه تر که باید به دنبال آنها باشید در ادامه آمده است:

ویژگی های کاغذ

به ازای هر اسکناسی که تولید می گردد، کاغذ مربوطه نیز ساخته می شود. کاغذ اسکناس از خمیر پنبه ساخته شده است که باعث دوام بهتر آن نسبت به کاغذهای تجاری و احساس و کیفیتی بسیار متمایز می شود.

غالباً نحوه احساس یک اسکناس تقلبی باعث می شود شخص نگاه دقیق تری به آن بیاندازد. اگر کاغذ اسکناس های بانکی در زیر نور ماوراء بنفش نگهداشته شوند، در مقایسه با کاغذهای تجاری مات هستند. فرآیند تولید کاغذ می تواند امکان ایجاد چندین ویژگی را فراهم نماید.

نحوه شناسایی اسکناس های تقلبی

واترمارک

واترمارک یا سایه گذاری، یکی از بارزترین ویژگی های امنیتی اسکناس های کاغذی است. اگر اسکناس را در نور نگه دارید، می توانید تصویری را روی کاغذ مشاهده کنید. این تصویر معمولاً یک پرتره مشابه تصویر چاپ شده روی اسکناس است. تصویر واترمارک توسط ضخامت های مختلف کاغذ ایجاد می شود و نواحی روشن روی واترمارک به دلیل نازکتر بودن کاغذ در آن نواحی هستند.

از سایه روشن به وجود آمده توسط کاغذ “نازک”، گاهی به عنوان یک اثر امنیتی اضافه تر در مناطق خاص و کوچک داخل واترمارک استفاده می شود. واترمارک یک ویژگی امنیتی عالی است. جعل کردن این ویژگی بسیار بعید است. واترمارک ها از برخی جهات قابل شبیه سازی هستند، اما در نهایت ساده و خالی از ظرافت به نظر خواهند رسید.

نحوه شناسایی اسکناس های تقلبی

نحوه شناسایی اسکناس های تقلبی

نخ امنیتی اسکناس

نوار امنیتی اسکناس در داخل الیاف کاغذ تعبیه شده و ممکن است نامرئی بوده و یا حالت براقی داشته باشد. این نوار امنیتی وقتی از یک طرف مشاهده می شود گویی در داخل و خارج از کاغذ بافته شده است. اما اگر در نور نگهداشته شود، این نخ همیشه به صورت یک خط صاف و یکدست ظاهر می گردد. مواد نخ امنیتی اسکناس تبدیل به یکی از ویژگی های کاغذ اسکناس شده اند. نخ امنیتی یکی از ویژگی های دشوار برای جعل کردن است، اما برخی نمونه های جعلی آن به صورت یک خط خاکستری نازک چاپی یا یک لایه نازک از لاک در ناحیه نخ، شناسایی شده اند.

نحوه شناسایی اسکناس های تقلبی

نحوه شناسایی اسکناس های تقلبی

سایر ویژگی های تعبیه شده

هنگامی که کاغذ در مرحله خمیر و پالپ است، می توان عناصر مختلفی را به آن اضافه نمود که در نهایت به شیوه ای تصادفی در کاغذ جاسازی می شوند. همچنین می توان کاغذ را رنگ آمیزی کرد.

پلاستیک

برخی کشورها استفاده از پلاستیک را برای تولید پول ملی خود به تصویب رسانده اند. در این پلاستیک ها برخی ویژگی های امنیتی تعبیه شده است. لایه پلاستیکی به صورت یک پوشش سفید صیقلی و مات ظاهر می شوند.

واترمارک های شبیه سازی شده با طرح های اضافی چاپ شده روی این لایه سفید رنگ و مات ایجاد می شوند. این ویژگی ها محافظت خوبی در برابر جعل رنگ به وجود می آورند.

نحوه شناسایی اسکناس های تقلبی

اگر با ویژگی ها و خصوصیات اسکناس های اصلی آشنا شوید و در صورت مواجهه با اسکناس تقلبی مقایسه هایی دقیق انجام دهید، می توانید به آسانی یک اسکناس تقلبی را از یک اسکناس اصلی تشخیص دهید.

شناسایی اسکناس های تقلبی به کمک دستگاه های تست اسکناس

یکی از کاملترین راه های اثبات جعل استفاده از دستگاه های تست اسکناس است. مزایای استفاده از ماشین آلات به صورت دستی این است که احتمال خطا در هنگام بررسی اسکناس را از بین می برد. یک دستگاه تست اسکناس خوب معمولاً تنها یک ثانیه زمان لازم دارد تا یک اسکناس را تجزیه و تحلیل کرده و به شما بگوید واقعی است یا نه. استفاده از پول شمار نیز می تواند در صورت نیاز به شمارش پول نقد و چک کردن موارد تقلب به طور همزمان کمک نماید.

نحوه شناسایی اسکناس های تقلبی

خرید دستگاه تست اسکناس

هنگام جستجو برای تهیه یک دستگاه تست اسکناس ، ویژگی هایی که بهتر است آنها را بررسی نمایید عبارتند از: تجزیه و تحلیل توسط نور فرابنفش، نور پس زمینه (واترمارک). بهتر است از دستگاه های تست اسکناس قابل اعتماد استفاده کنید که کلیه ابزارها را تحت پوشش خود قرار می دهند و به این ترتیب احتمال ورود اسکناس های جعلی به کسب و کار شما را از بین می برند.

نحوه شناسایی اسکناس های تقلبی

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...