تاثیر رطوبت روی پرینتر شما

1877

چگونه رطوبت روی پرینتر شما تاثیر می گذارد

رطوبت در دفتر کار

ممکن است برخی از شما، با دیدن این عنوان بسیار متعجب شده باشید. یعنی حتی رطوبت موجود در محیط کار ممکن است پرینترهای ما را تحت تاثیر قرار دهد؟

احتمالا این عنوان باعث خستگی و ناامیدی شما شده است. اما این ادعا وجود دارد که پرینتر ها در برابر‎ زیاد بودن و یا حتی کم بودن رطوبت موجود در محیط مقاوم نیستند.

آیا واقعا این ادعا حقیقت دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم: بله. پرینترهای مدرن و بسیار پیشرفته شما حتی بیش از انواع مدل‎ های قدیمی که در گذشته از آنها استفاده می‎کردید، نیاز به مراقبت دارند. قرار دادن آنها در اتاق هایی که بیش از حد خشک و خفه یا بیش از حد مرطوب هستند می‎تواند باعث بروز مشکلاتی شود.

چگونه رطوبت موجود در محیط می‎تواند پرینتر شما را تحت تاثیر قرار دهد

مقدار رطوبت محیط، به میزان بخار آب موجود در هوا بستگی دارد. اگر مقدار زیادی بخار آب در هوای اطراف وجود داشته باشد، رطوبت محیط بالا است. این حالت همان شرایطی است که احتمالا گاهی تجربه کرده‎اید و احساس می‎کنید همه اشیاء چسبناک هستند. اگر مقدار بخار آب کافی نباشد، رطوبت محیط کم است. این حالت زمانی است که احساس می‎کنید واقعا گرم است و خنک شدن واقعا دشوار است .

همانطورکه وقتی هوا خشک و رطوبت پایین است، ما احساس خفگی می‎کنیم، درجه های مختلف رطوبت، کار را برای پرینترها نیز دشوار می‎سازد.

اصطلاح هیگروسکوپی به پدیده جذب مولکول آب از محیط از طراف گفته میشود. کاغذ کاملا رزوبت سنج است و تغییر دما و رطوبت بر ضخامت و استحکام آن تاثیر می گذارد. این خود باعث مشکلاتی می شود به خصوص زمانی که چاپگرها درگیر این موضوع شوند. بنابر این مهم است بدانیم که رطوبت چگونه بر چاپگرها تاثیر می گذارد و مشکلات احتمالی را قبل از وقوع آنها ازبین ببریم.

چگونگی تاثیر رطوبت هوا بر پرینترها

رطوبت زیاد

 • اگر رطوبت هوای محیط بالا باشد، رطوبت بالا می‎تواند کاغذها را همان طور که در شکل زیر نشان داده شده است موج دار کند:

چگونه رطوبت موجود در محیط می‎تواند پرینتر شما را تحت تاثیر قرار دهد

 • در مورد پرینترهای لیزری در هوای بسیار مرطوب، ممکن است تونر از جای خود خارج شده و به قسمت‎های سفید کاغذ برود. همچنین ممکن است متوجه شوید که صفحات به یکدیگر می‎چسبند.
 • در پرینترهای جوهر افشان، که در آنها جوهر به حالت مایع است، ممکن است شاهد حرکت جوهر به صفحات دیگر و به وجود آمدن لکه‎ هایی روی کاغذ باشید. زیرا در هوای مرطوب جوهر به راحتی خشک نمی‎شود.

چگونه رطوبت موجود در محیط می‎تواند پرینتر شما را تحت تاثیر قرار دهد

رطوبت کم

 • اگر رطوبت موجود در هوای محیط بسیار پایین باشد، در حین عملیات چاپ ممکن است کاغذ کمی منقبض و جمع شود. این امر باعث می‎ شود که متن و تصاویر روی صفحه شما، ظاهری نامناسب پیدا کنند.
 • صفحات می ‎توانند همان طور که در رطوبت بالا چسبناک می‎شوند در رطوبت بسیار کم هم چسبنده شوند.
 • در رطوبت کم همچنین ممکن است گیر کردن و جمع شدن کاغذ در پرینتر را بیشتر تجربه کنید. زیرا کاغذ در هوای خشک، سفت و بی انعطاف می‎شود.
 • جوهر چاپ شده روی صفحه ممکن است کمی محو و کم رنگ به نظر برسد. زیرا فرصتی برای یک دست شدن و خشک شدن با سرعت مناسب وجود ندارد و سرعت خشک شدن جوهر بالا است.

برای اجتناب از این مشکلات چه کاری می‎توان انجام داد؟

البته مجبور نیستید به محض اینکه دمای محیط بالا بود برای خنک کردن پرینترتان مضطرب شوید. نکته مهم این است که بتوانید یک رطوبت نسبی برای محیط کار خود مهیا کنید.

 1. اول از همه، خرید یک رطوبت سنج برای دفتر توصیه می‎شود. هزینه خرید آن چندان بالا نیست و سطوح رطوبت هوا را برای شما اندازه گیری می‎کند.

چگونه رطوبت موجود در محیط می‎تواند پرینتر شما را تحت تاثیر قرار دهد

 1. با خواندن عددی که رطوبت سنج نشان می‎دهد تصمیم بگیرید که آیا باید پرینتر خود را جا به جا کنید یا خیر. همچنین به یاد داشته باشید که در تابستان رطوبت ممکن است بالاتر باشد و برعکس در زمستان پایینتر، پس بررسی کنید که آیا ارزش آن را دارد که در زمانهای مختلف در طول یک سال آن را حرکت دهید یا نه.
 2. به عنوان یک قاعده کلی، هوای دفتر خود را به کمک دستگاه تهویه هوا عوض کنید و محیط را زمانی که لازم است به خوبی گرم کنید.
 3. از عقل سلیم استفاده کنید. واقعا تشخیص این که هوای محیط خیلی مرطوب است یا خیر، کار ساده‎ای خواهد بود.

چگونه رطوبت موجود در محیط می‎تواند پرینتر شما را تحت تاثیر قرار دهد

 1. اطمینان حاصل کنید که موجودی کاغذهای خود را نیز در مناطقی ذخیره می‎کنید که رطوبت نسبی دارند. بسته های کاغذ را فقط زمانی که آماده استفاده از کاغذ هستید باز کنید و کاغذهای اضافه را طوری بسته بندی کنید که کاملا کیپ و محفوظ باشند.

امیدواریم هم اکنون ناامیدی شما تا حدودی کمتر شده باشد. بهرحال اگر به پرینتر خود و کیفیت چاپ خروجی آن علاقه دارید بهتر است کمی علاقه و توجه بابت آن صرف کنید. لطفاً تجربیات خود را در نظرات عنوان کنید.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

2 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات دیگران

28 دی 1399

سلام. گذاشتن لپ تاب بر روی پرینتر مشکلی دارد؟

  3 بهمن 1399

  درود بر شما
  در صورتی که جلوی ورود یا خروج کاغذ رو نگیرد خیر

نظرات خود را برای ما بنویسید ...