پاک کردن هد پرینتر های جوهر افشان

7552

راهنمای کامل پاک کردن هد پرینتر های جوهر افشان

پرینتر های جوهر افشان یک اختراع فوق العاده هستند، اما اگر به طور منظم یا به درستی استفاده نشوند، می‎توانند مشکل ساز باشند. اگر نقصی در چاپ وجود داشته باشد کاربران اغلب کارتریج جوهر را سرزنش کرده و مقصر می‎دانند، با این حال حقیقت این است که تقریبا هرگز اشکال مربوط به کارتریج نیست.

در این مطلب می‎خواهیم نگاه دقیقتری به هد پرینتر جوهر افشان بیاندازیم و در مورد علل مسدود شدن هد پرینتر و راه های تمیز کردن آن صحبت کنیم. همچنین در مورد راه‎ هایی که می‎توان به کمک آن از مسدود و بلوکه شدن هد جلوگیری کرد، بحث خواهیم نمود. تصویر زیر یک پرینتر معمولی کانن را وقتی که کارتریج ها خارج شده و نازلهای جداگانه در معرض دید قرار می‎گیرند، نشان می‎دهد.

راهنمای کامل پاک کردن هد پرینتر های جوهر افشان

توضیحات مربوط به هد پرینتر کانن

هد پرینتر کانن به عنوان یک هد حرارتی یا حباب جت “Bubblejet” شناخته می ‎شود. این هد از هزاران میکرو مقاومت کوچک در هر نازل رنگ استفاده می ‎کند تا جوهر را گرم کرده و کاملا آن را بر روی کاغذ بپاشد. همانطور که دمای جوهر به دلیل افزایش درجه حرارت هر مقاومت به سرعت افزایش می ‎یابد، مقداری حباب ایجاد می‎شود. این فرآیند درست همانند فرآیند جوشیدن هر نوع مایع دیگر و ظاهر شدن حباب های جوشان در سطح مایع و آزاد شدن مقدار زیادی اکسیژن است.

راهنمای کامل پاک کردن هد پرینتر های جوهر افشان

هنگامی ‎که حباب به اندازه کافی داغ شده و منفجر می‎شود و جوهر را بر روی کاغذ پرت می‎کند، هوا شروع به خنک شدن نموده و به این ترتیب هوای خارج شده از حبابهای منفجر شده خلائی به وجود می‎آورد که باید جایگزین شود. همین خلاء باعث می‎شود جوهر بیشتری در هر دقیقه مکیده شده و به داخل نازل برود و این جوهر دوباره شروع به گرم شدن نموده و منفجر شود.

این فرایند با سرعت بسیار بالا ادامه می ‎یابد تا زمانی که نهایتا تصویر به طور کامل چاپ شود. برای وضوح چاپ بیشتر، باید از نازلهای بیشتری استفاده شود. در سیکلهای تمیز کردن پرینتر از تمام نازلها استفاده می شود.

راهنمای کامل پاک کردن هد پرینتر های جوهر افشان

همانطور که فرآیند چاپ ادامه می‎یابد، جوهر به طور دائمی به داخل نازلهای پرینتر کشیده شده و خلائی که پس از انفجار حبابها باقی می‎ماند، همچنان باعث مکیده شدن جوهر از کارتریج به درون پرینتر می ‎شود.

واقعیت شگفت آور این است که هر نازل پرینتر در واقع قطری کمتر از قطر موی انسان دارد. به همین دلیل است که هد پرینتر ‎ در معرض مسدود شدن قرار می‎گیرد.

راهنمای کامل پاک کردن هد پرینتر های جوهر افشان

توضیحات مربوط به هد پرینتر اپسون (هد پیزو)

هد پرینت “پیزو الکتریک” (Piezo Electric) در تمام پرینترهای اپسون استفاده می‎شود. این هد از فرایندی کاملا متفاوت از هد حرارتی استفاده می‎کند که در آن جوهر گرم نمی‎شود. بلکه در عوض یک المنت مورد استفاده قرار می‎گیرد که مثل یک میکرو پمپ عمل کرده و جوهر را روی کاغذ فشار می‎دهد.

بسیاری از مردم هد پیزو را دوست دارند زیرا قادر به تولید رزولوشن چاپ بسیار بالاتری است. این امر به این دلیل است که هد پیزو خیلی ریزتر کنترل می‎ شود و جریان جوهر را می‎توان با دقت بیشتری نسبت به پرینتر حرارتی تنظیم کرد. از طرفی بزرگترین نکته این واقعیت این است که هد پیزو برای مسدود شدن یا کلوخه شدن به مراتب مستعدتر است.

راهنمای کامل پاک کردن هد پرینتر های جوهر افشان

شکل زیر نشان می‎دهد که هد پیزو چگونه کار می‎کند. یک شارژ الکتریکی به عنصر الکتریکی پیزو در بالای هر نازل اعمال شده و موجب خمش به جلو می‎شود.

این امر باعث ایجاد فشار در پشت المنتی می‎شود که جوهر را به داخل مخزن نازل برده و برای چاپ آماده می‎کند. گام بعدی این است که جوهر بیرون رفته و روی سطح کاغذ فشار داده شود.

راهنمای کامل پاک کردن هد پرینتر های جوهر افشان

حال برای هل دادن جوهر از درون نازل چاپ، المنت باید در جهت مخالف حرکت کند تا جوهر را از نازل بیرون برده و روی کاغذ بگذارد. برای انجام این کار، شارژ الکتریکی وارد شونده به المنت معکوس می‎شود. بنابراین به جای اینکه المنت کشیده شود، به طرف نازل چاپ فشرده می‎شود و جوهر را از داخل منافذ بسیار کوچک بر روی کاغذ فشار می‎دهد.

کل فرایند همچون هدهای حرارتی به صورت الکترونیکی از سیستم عامل پرینتر کنترل می‎شود و به پرینتر دستور می‎دهد که دقیقا چه کاری باید انجام دهد.

راهنمای کامل پاک کردن هد پرینتر های جوهر افشان

یک مرور کلی بر عملکرد پرینتر

امیدواریم مطالب مربوط به عملیات هد چاپ، برای شما گیج کننده نبوده باشد. کارتریج های جوهر به طور مستقیم در بالای هد چاپ قرار می‎ گیرند، هر رنگ بالای نازل مربوط به خودش است.

هنگامی‎ که ما دکمه چاپ را فشار می ‎دهیم، یک سیگنال الکترونیکی به پرینتر فرستاده می ‎شود و پس از رسیدن به مرحله چاپ فرآیندهای فوق، انجام می‎شوند. برای چاپ تصاویر، هر نازل رنگ بر اساس سیگنال الکترونیکی که دریافت می کند روشن یا خاموش می شود تا بتواند ذرات رنگی کوچک را چاپ نماید. این سیگنالها شامل دستورات پیچیده‎ای هستند که نازل چاپ باید آنها را دنبال کند.

سه رنگ اصلی آبی، قرمز و زرد و همچنین تمام نقاط سیاه همانطور که مورد نیاز است نقطه گذاری می‎شوند و همه آنها شبیه به صفحه تلویزیون، برای ترکیب رنگ ها و چاپ عکس کامل می‎شوند. نکته شگفت انگیز در این میان این است که این فرآیند فوق العاده پیچیده تنها در عرض چند ثانیه اتفاق می‎افتد.

حال که به طور تخصصی از نحوه عملیات یک پرینتر جوهر افشان آگاه هستید، بیایید به این موضوع بپردازیم که چرا هدهای چاپی بلوکه و مسدود می‎شوند و توصیه‎هایی برای جلوگیری از این اتفاق ارائه کنیم.

چرا هد پرینتر مسدود یا بلوکه میشود

در مورد مسدود شدن هدهای چاپی، دلایل متعددی وجود دارد. علت واقعی انسداد این است که مقداری جوهر خشک شده یا کلوخه شده در داخل یا بر روی سطح بیرونی هد پرینت وجود دارد. نازلهای چاپ با توجه به اندازه میکروسکوپی و کوچکشان (کوچکتر از قطر موی انسان)، به راحتی می‎توانند مسدود شوند. مشکل مسدود شدن نازل معمولا به شکل شکاف یا خطوطی در صفحه، رنگهای نادرست و یا در بدترین حالت به صورت صفحه سفید و بدون چاپ، بروز می‎کند.

بعضی از پرینترها به مسدود شدن نازل معروف هستند. پرینترهای اپسون پرچمدار مشکل مسدود شدن هستند، زیرا نازلها برای رسیدن به وضوح بالای چاپ بسیار کوچک بوده و کاملا مستعد مسدود شدن هستند. پرینترهای برادر مشکل مسدود شدن نازلهای سیاه رنگ را دارند. به نظر می‎رسد که هیچ کس نمی‎داند چرا این اتفاق می‎افتد.

در زیر علل اصلی مسدود شدن هد پرینتر آمده است:

استفاده نکردن از پرینتر

اگر پرینتر برای مدت طولانی بیکار باشد، جوهر ممکن است در داخل هد چاپ خشک شده و منجر به مسدود شدن نازلها گردد.

پرینتر هشدار خالی بودن کارتریج بدهد ولی کارتریج را تعویض نکنید

این یک علت اصلی مسدود شدن نازل است. اگر مدت زمانی طولانی با یک کارتریج تقریبا خالی چاپ کنید، هوا را به داخل هد هدایت می‎کنید و این امر به نوبه خود منجر به خشک شدن جوهرهای باقی مانده در داخل پرینتر شده و نهایتا باعث مسدود شدن نازلها خواهد شد.

استفاده از جوهر و کارتریجهای عمومی درجه پایین

کارتریج های با کیفیت پایین و با ویسکوزیته جوهر اشتباه نیز می‎توانند به سرعت هد چاپ را مسدود کنند. اطمینان حاصل کنید که کارتریجهای غیر اصلی خود را از یک منبع معتبر خریداری می‎کنید.

پمپ یا پد پاکسازی کثیف یا معیوب

اگر پمپهای تمیز کننده هد چاپ شما دارای پدهای بسیار کثیف باشند، پرینتر قادر نخواهد بود به طور موثر چرخه های تمیز کردن را اجرا کند. در طی دوره های تمیز کردن اتوماتیک، پرینتر شما مقادیر زیادی جوهر را به صورت دوره‎ای از طریق هد پرینتر به درون می‎کشد و داخل پد زباله می‎گذارد. این امر کمک می‎کند تا هر گونه جوهر خشک شده یا باقیمانده‎ای را که ممکن است باعث انسداد نازل شود، پاک کنید. اگر پمپ مشکل داشته باشد و یا پدهای آن بسیار کثیف باشند، درصد تمیز کردن آن بسیار اندک است و امکان انسداد بسیار زیاد.

کارتریجها به طور صحیح نفس نمیکشند

اگر نوار تنفس یک یا چند تا از کارتریجها به طور کامل برداشته نشوند، جوهر نمی‎تواند به درستی از داخل کارتریج به سمت هد پرینتر جریان ‎یابد.

و بالاخره: نحوه تمیز کردن هد چاپ

برای پرینترهایی که هد آنها قابل جابجایی است، ساده‎ترین روش تمیز کردن این است که هد پرینتر را برداشته و آن را (از طرف کارتریج) زیر شیر آب داغ بشویید. این ساده‎ترین روش برای پرینترهای کانن قدیمیتر است که هدهای قابل جابجایی دارند. آب را به آرامی‎ جریان دهید تا تمام جوهر خارج شود و آب تمیز از هد بیرون بیاید. اگر انسداد هنوز وجود دارد، باید نازل های خراب را داخل مایع تمیز کننده هد پرینتر غوطه‎ور کنید.

برای پرینترهایی با هد غیر قابل جابجایی، باید پرینتر را مانند زمانی که می ‎خواهید جوهر را عوض کنید باز نمایید. هنگامی‎که پرینتر به حالت استراحت در می‎آید و انجام آن امکان پذیر است، به سرعت سیم برق را بکشید، به طوری که هد پرینتر در موقعیت خوب و آسانی برای کار کردن قرار ‎گیرد.

در صورت امکان، چند کاغذ صافی را تا کرده و آنها را در مایع تمیز کننده پرینتر خوابانده و سپس در محفظه زیر هد چاپ قرار دهید. پس از آن هد چاپ را روی کاغذ صافی حرکت دهید. این کار کمک می‎کند که بتوانید سطح بیرونی هد را پاک کنید. می‎توانید چندین بار محفظه هد چاپ را روی کاغذ صافی به جلو و عقب کشیده و تمیز نمایید. سپس 2-3 میلی لیتر از محلول پاک کننده را در هر یک از نازل های مسدود شده بریزید و بگذارید به مدت یک ساعت با آن خیس بخورد.

بعد از انجام این کار می‎توانید کارتریج ها را سر جای خود بگذارید و این بار با هد تمیز کار را شروع کنید و ببینید آیا مشکل حل شده است یا خیر. اگر نه، ممکن است لازم باشد فرآیند را تکرار کنید و هد را برای مدت طولانی تری خیس کنید.

اگر یک رنگ مشخص کلوخه و مسدود شده باشد سعی کنید پرینتر را درحالت چاپ با وضوح بالا تنظیم نموده و تلاش کنید یک صفحه کامل را فقط با آن رنگ مسدود شده چاپ نمایید. این شیوه اساسا همان روشی است که پرینتر برای پاک کردن هر یک از نازلها به طور جداگانه استفاده می‎کند.

 بسیار اتفاق می‎افتد که نازل هد یک پرینتر بلافاصله پس از تعویض یک یا چند کارتریج مسدود می‎شود. دلایل متعددی برای این امر وجود دارد. مانند تزریق شدن هوا به نازل ها، تزریق بیش از حد جوهر به نازل ها به طور مستقیم بعد از یک دوره تمیز کردن و یا مسدود بودن پدهای تمیز کننده به طور جزئی یا کامل. این قضیه مانع از آن می ‎شود که پمپهای تمیز کننده، جوهر را به درستی از کارتریج جدید به داخل هد بکشند و بنابراین باعث انسداد جزئی یا کامل یکی از نازلها می‎شود.

تمیز کردن پد های پاک کننده پرینتر

واحد تصفیه معمولا در سمت راست پرینتر و در زیر هد پرینتر قرار دارد. تصویر زیر واحد تصفیه یک مدل متدوال کانن را نشان می‎دهد که یک اسفنج رنگی و یک اسفنج با رنگدانه سیاه دارد.

راهنمای کامل پاک کردن هد پرینتر های جوهر افشان

این اسفنج ها توسط یک لبه لاستیکی احاطه شده اند که یک مهر و موم محکم در اطراف هد چاپ ایجاد می‎ کنند و این اجازه را به پمپ تصفیه می‎دهند که در طی دوره های تمیزکردن، جوهر را از داخل هد پرینت بیرون بکشد. این جوهر اضافی به طور مستقیم به داخل پد زباله در زیر محفظه هد، منتقل می‎شود.

برای بررسی اینکه آیا واحد تصفیه به درستی کار می ‎کند یا خیر، می‎توانید هر پد را با چند میلی لیتر از مایع تمیز کننده پر کنید تا وقتی که به فرم یک حوض کوچک درآید. اگر این حوض پر از مایع در عرض چند دقیقه نشت کند، پس در واحد تصفیه مشکل نشت وجود دارد.

پرینتر را ببندید و اجازه دهید یک سیکل تمیز کردن پرینتر به جریان بیفتد. سپس پرینتر را باز کنید و بررسی نمایید که آیا مایعات کاملا خارج شده‏اند یا خیر. اگر واحد تصفیه به درستی کار ‎کند، پمپ تمام مایع پاک کننده را به داخل پد ضایعات زیرین ریخته و مایعی باقی نخواهد ماند.

در بسیاری از پرینترهای قدیمی ‎واحدهای پاک کننده معیوب یا کثیف هستند و همین امر اغلب علت اصلی مسدود شدن هد پرینتر است. بنابراین چانچه مشکل نازل داشتید حتما واحد پاک کردن را بررسی کنید.

چیز دیگری که بهتر است بررسی کنید این است که لاستیکهای اطراف پدهای پاک کننده آسیب ندیده یا از جای خود جابه‎جا نشده باشند. اگر این لاستیکها محکم در مقابل هد قرار نگیرند، پمپ به درستی کار نخواهد کرد. اگر فقط از جای خود جابه‎جا شده باشند، گاهی اوقات می‎توانید کمی جای آنها را ‎با مداد و وسایلی از این قبیل تغییر دهید.

انواع حلالهای تمیز کننده هد پرینتر

انواع مختلفی از حلالها و مواد پاک کننده در بازار وجود دارد که میزان کارایی آنها بسیار متفاوت است. بسیاری از آنها صرفا مواد شوینده هستند و برای تمیزکردن پرینترهایی که از جوهر عمومی‎ استفاده می ‎کنند کاملا مناسبند. زیرا تمام جوهرهای عمومی ‎بر پایه آب هستند.

برای انسداد نازل توسط جوهرهای اصلی، یک حلال قوی‎تر مورد نیاز است. با وجود اینکه استفاده از آمونیاک خوشایند به نظر نمی‎رسد اما آمونیاک جزء موادی است که توانایی بیشتری برای از بین بردن جوهر خشک شده را دارند و می‎توانید درصد وجود آمونیاک را در حلالی که انتخاب می‎کنید بررسی نمایید.

از بخش فروش جوهر پرینتر و پلاتر ما دیدن فرمایید.

اگر از این مطلب لذت بردید، لطفاً نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید. اگر مطلب آموزشی خاصی مد نظرتان هست، می توانید درخواست دهید.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

14 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات دیگران

20 فروردین 1398

باسلام مطالب بسیار مفید بود لطفا به طور اختصاصی در خصوص سرویس ونگهداری پرینتر HP 1280 جوهرافشان مطالبی رابه میل بنده ارسال فرمایید .تاپس از مطالعه نسبت به خرید ابزار ومواد مورد نیاز اقدام نمایم باتشکر

16 تیر 1398

آقا دستت دردنکنه بالاخره یه نفر بی منت دوتا مطلب علمی گفت ،فقط خواهشا شما که داری زحمت رو میکشی وقت میزاری ،مطلب درست میکنی ،راجع به پرینترhp deskjet f2180 مطلب بگذار و فناوری مورد استفاده در اون خلاصه هر چی مطلب طبقه بندی تر و علمی دقیقتر دعای ما برای شما بیشتر

12 آبان 1398

سلام ممنون از اطلاعات خوبتون -یه راهنمایی میخواهم اگه ممکنه براتون -پرینتر من کنن
MX350هست تازه کاتریجها را شارژکردم قبل از خشک شدن ولی رنگی خوبه ولی سیاه کپی نمیگیره و کاتریجها هم سالم است و رنگ به خوبی ازش خارج میشه لطفا راهنماییم کنید ممنون

  12 آبان 1398

  سلام محمد عزیز
  کارتریج مشکی شما درست عمل نمیکند یا هدش مسدود شده یا آسیب دیده .
  پیروز باشید

12 بهمن 1398

سلام
وقت بخیر
مدت یکسال هست که کاتریج ها رو از داخل پرینتر برداشتم و ازپرینتر استفاده نکردم
الان کاتریج آکبندبخرم پرینتر کار میکنه یا نه
epson r240

  18 بهمن 1398

  سلام
  افشار عزیز چون مدت یکسال هست که از پرینترتون استفاده نکردین احتمال بسیار زیاد جوهر در داخل هد پرینترتون خشک شده. البته برای اطمینان باید حتما باید کارتریج سالم پرینترتون رو امتحان نمایید .پیروز باشید

10 اسفند 1398

سلام
من یک پرینتر Canon Pixma MX884 دارم که قبل از شارژ کارتریج با کیفیت بسیار بسیار بالایی چاپ می کرد. کیفیتش 2400*9600 بود. اما بعد از شارژ کارتریج ها دیدم سوراخی در بالای هر کارتریج به وجود آمده و در چاپ عکس خط های سیاهی وجود دارد و پرینتر می گوید که رنگ درون کارتریج ها بسیار کم است. مورد بعدی هم اینکه هد پرینتر من دقیقا عین اونی که در عکس اول هست می باشد آیا اگر من برای تمیز کردن این هد آن را زیر آب بگیرم مشکلی پیش نمی آید؟ ممنون می شوم اگر من را راهنمایی کنید.
باتشکر

4 تیر 1399

با سلام و عرض ادب ، مطالبی که لطف کردید گذاشتید خیلی عالی بود ولی تعمیر پرینتر یک کار تخصصیه کار هر کس نیست . شما تعمیرات هم انجام می دهید؟ من یک پرینتر اپسون رنگی چهار کارهcx3900fدارم و نازل مشکی گرفته پرینتر کار می کنه مشکی پرینت عکس کم رنگ میزنه ولی در چاپ از ورد مشکی نمی زنه. لطف کنید پاسخ دهید ممنون می شوم.

13 مرداد 1399

سلام ممنون بابت محتوای خوبتون
بنده یه پرینتر کانون pixma ip3600 دارم که سه ساله استفاده نکردم قبلا هدش خشک میشد میدادم تمیز میکردن الان هم دادم تمیز کردن همه جاشو ولی فقط جوهر مشکی رو چاپ میکنه بقیه رنگا هم رو هد معلومه رنگ پس میده ولی چاپ نمیکنه اصلا
با نرم افزار هد کلینر هم امتحان کردم نشد به نظرتون حلال قوی تر بگیرم خودمم تمیز کنم جواب میگیرم؟
با سپاس از راهنماییتون

11 مهر 1399

باسلام هدپپرینترم خشک شده باحلال معمولی بازنمیشود چقدر آمونیاک استفاده کنم وآیا آسیب نمیبینخ نازلها

9 اردیبهشت 1400

با سلام و خسته نباشید . خواستم بپرسم اگر از محلول استون یا همان لاک پاک کن به صورت پنجاه در پنجاه با آب رقیق کنیم میشود به جای محلول هد پاک کن استفاده کرد . با تشکر

10 اردیبهشت 1400

باسلام و خسته نباشید . میخواستم بپرسم برای پاک کردن و رفع گرفتگی هد جوهر افشان اپسون میشود به جای محلول های پاک کننده از استون یا همان لاک پاک کن را با آب رقیق کرده و استفاده کرد یا خیر . باتشکر

18 مهر 1400

با سلام ممنون از مطالب خوبتون.من یک پرینتر کنون اآی 560 دارم چند سالی استفاده نشده و الان میخام راهش بندازم.کارتریج جوهر داره هد روهم شستم با آب گرم اما ارور جوهر میده چه کنم؟

  18 مهر 1400

  درود
  ارور کارتریج رو با شستن نمیشه رفع کرد .احتمالا کارتریج شما تمام شده و چیپ نشان دهنده سطح جوهر این خطارو به شما نشان میده . باید کارتریج رو تعویض کنید ، البته باتوجه به این که چاپگر شما مدت زیادی استفاده نشده و همینطور مدلی که فرمودین هد رو خود پرینتر هست این احتمال وجود دارد که نازل های هد پرینتر کانن شما بسته شده باشد و حتی دیگر باز نشود .پس پیشنهاد نمیشه کارتریج تهیه کنید . موفق باشید

نظرات خود را برای ما بنویسید ...