پرینت با پاورپوینت 2007

4876

پرینت با Microsoft PowerPoint 2007

پاورپوینت 2007 از لحاظ شکل ظاهری متفاوت با نسخه ی قبلی این برنامه می باشد. فرمت های جدیدی از فایلهای ساخته شده در پاورپوینت 2007 دارای پسوند متفاوتی نسبت به فایلهای تهیه شده در پاورپوینت 2003 و حتی نسخه های قبلی می باشد. فرمت های جدید بر مبنای زبان XML  ساخته شده اند یعنی حجم آنها کمتر است نسبت به نسخه های قبلی و اینکه قابلیت ترمیم دارند. برنامه پاورپوینت در بین برنامه های نمایشی تقریبا بی رقیب است و روزانه انبوهی از کاربران اسلاید های زیادی با این برنامه ساخته و از آن استفاده می کنند.

پرینت با پاورپوینت 2007 شاید جدا از نمایش آن در اسلاید ویدئو پروژکتور امری مهم قلمداد شود چرا که اسلایدهای چاپ شده می تواند منبع مهمی برای دانشجو، هنرجو و … باشد. در این آموزش بطور کامل و تصویری به نحوه پرینت در پاورپوینت نسخه 2007 می پردازیم:

1- آپشن های پرینت در پاورپوینت

چندین گزینه برای چاپ در پاورپوینت 2007 وجود دارد، از جمله: چاپ اسلایدها، چاپ به صورت یادداشت برای سخنران، طرح کلی برای ارائه پروژه و یا چاپ جزوه ‎هایی برای مخاطبان.

سه انتخاب چاپ متفاوت

بر روی دکمه Office کلیک کنید و ماوس خود را روی گزینه Print قرار دهید. آنگاه سه انتخاب متفاوت برای چاپ ظاهر خواهد شد.

پرینت با پاورپوینت 2007

Print – اگر این گزینه را انتخاب کنید مستقیما به کادر محاوره چاپ می ‎روید.
Quick Print – پاورپوینت بلافاصله فایل ارائه را به حالت پیش فرض خود کامپیوتر تنظیم می ‎کند. این معمولا بهترین انتخاب نیست، زیرا شما هیچ گزینه ‎ای برای انتخاب دقیق چیزی که می‎ خواهید چاپ کنید ندارید و پاورپوینت، به طور پیش فرض بلافاصله چاپ می ‎شود.
Preview Preview – شما را به پنجره پیش نمایش چاپ می ‎برد که در آن می ‎توانید ویرایش‎ های سریع و کوچک روی اسلایدها انجام دهید.

برای باز کردن کادر محاوره‎ای چاپ و انتخاب دقیق چیزی که می‎خواهید برای ارائه خود چاپ کنید، روی دکمه Office> Print> Print کلیک کنید یا از کلیدهای میانبر Ctrl + P استفاده کنید.

2- آپشن های پرینت موجود در Dialog Box یا کادر محاوره پاورپوینت

1. پرینتر‎ صحیح را انتخاب کنید. اگر بیش از یک پرینتر‎ نصب کرده ‎اید، از فلش کشویی برای انتخاب پرینتر‎ مناسب استفاده کنید.
2. محدوده چاپ را انتخاب کنید. شما می‎توانید فقط اسلاید فعلی، اسلایدهای خاص ویا تمام اسلایدها را برای چاپ انتخاب کنید. از یک کاما برای جدا کردن اسلایدهای خاص استفاده کنید.
3. تعداد نسخه‎ها را برای چاپ انتخاب کنید. اگر می‎خواهید بیش از یک نسخه چاپ کنید، هر مجموعه را می‎توان با چک کردن کادر Collate، مرتب سازی و چاپ کرد.
4. قسمت Print what دارای چهار گزینه در لیست کشویی است – اسلایدها، جزوات، یادداشت ها یا طرح کلی.
5. شما می‎توانید برای تناسب داشتن پرینت با کاغذهای خاص و همچنین قرار دادن فریم در اطراف اسلایدهای چاپ شده، گزینه‎های موجود در Handouts را انتخاب کنید.
6. یک راه خوب برای ذخیره تونر و کاغذ، استفاده از پیش نمایش چاپ قبل از فرستادن آن به پرینتر‎ است تا از بروز اشتباه جلوگیری شود.
7. اگر از انتخاب خود راضی هستید، دکمه OK را فشار دهید.
موارد شرح داده شده، در شکل زیر مشخص شده‎اند.

پرینت با پاورپوینت 2007

3- چاپ تمام اسلایدها در پاورپوینت

برای چاپ تمام اسلایدها:
1. روی دکمه Office> Print کلیک کنید.
2. اسلایدهای موردنظرتان را انتخاب کنید.
3. اطمینان حاصل کنید که اسلایدها در کادر Print what انتخاب شده‎اند.
4. گزینه Scale to fit paper را انتخاب کنید.
5. رنگ موردنظرتان را انتخاب کنید، طیف خاکستری از سیاه تا سفید ( grayscale) یا سیاه و سفید خالص.
6. پیش نمایش را ببینید(اختیاری).
7. روی OK کلیک کنید.

پرینت با پاورپوینت 2007

4- پرینت به صورت جزوه در پاورپوینت

پرینت به صورت جزوه در پاورپوینت 2007، یک بسته خانگی برای مخاطبان فراهم می‎کند. شما می‎توانید از یک اسلاید (به اندازه کامل) تا 9 اسلاید (اسلایدهای کوچک)

در هر صفحه چاپ کنید.

مراحل چاپ جزوه
1. روی دکمه Office> Print کلیک کنید.
2. Handouts را از جعبه کشویی Print what انتخاب کنید.
3. تعداد اسلایدهای موردنظر در هر صفحه را و همچنین اینکه آیا یک فریم در اطراف اسلایدها می‎خواهید یا خیر، انتخاب کنید. فریم کردن اسلایدها، تاثیر خوبی در نمایش ایجاد می‎کند.
4. انتخاب Scale to fit paper همیشه ایده خوبی است.
5. روی OK کلیک کنید.

پرینت با پاورپوینت 2007

5- چاپ جزوه برای یادداشت برداری در پاورپوینت

قسمت‎هایی برای یادداشت داخل جزوه قرار دهید
جزوه‎های پاورپوینت 2007 طوری طراحی شده‎اند که یک قسمت برای یادداشت برداری دارند و مخاطبان شما می‎توانند نکات مهم را در کنار اسلایدها یادداشت کنند. جهت انجام این کار، برای تعداد اسلایدهای چاپ شده در هر صفحه، عدد 3 را انتخاب کنید.

مراحل چاپ جزوه برای یادداشت برداری

1. روی دکمه Office> Print کلیک کنید.
2. Handouts را در بخش Print what انتخاب کنید.
3. 3 اسلاید برای هر صفحه انتخاب کنید.
4. Scale to fit the paper را انتخاب کنید.
5. برای اسلایدها فریم انتخاب کنید.
6. روی OK کلیک کنید.

پرینت با پاورپوینت 2007

شکل زیر نمونه ‎ای از یک جزوه با قسمت‎ هایی برای یادداشت برداری در سمت راست هر اسلاید را نشان می ‎دهد که به مخاطبان اجازه می ‎دهد نکات مهم خود را در کنار اسلایدها یادداشت نمایند.

پرینت با پاورپوینت 2007

6- صفحات یادداشت مخصوص سخنران یا ارائه دهنده در پاور پوینت

هنگام ارائه یک فایل پاورپوینت 2007، می‎توانید از اسلایدهایی که برای کمک به فرد ارائه دهنده طراحی شده استفاده کنید. هر اسلاید در قسمت بالای صفحه با سایز کوچکتر چاپ شده و فضایی برای یادداشتهای سخنران در زیر قرار دارد.
1. دکمه Office> Print را انتخاب کنید.
2. صفحات را برای چاپ انتخاب کنید.
3. گزینه Notes Pages را از لیست کشویی Print what انتخاب کنید.
4. گزینه‏های دیگری را که لازم دارید انتخاب کنید
5. بهتر است نگاهی به پیش نمایش صفحات یادداشت بیاندازید.
6. روی OK کلیک کنید.

توجه داشته باشید که: حالت یادداشتهای فرد سخنران را می ‎توانید در اسناد Microsoft Word نیز مورد استفاده قرار دهید. این کار با انتخاب Office button > Publish > Create Handouts in Microsoft Office Word انجام می‎گیرد.

پرینت با پاورپوینت 2007

7- چاپ در نمای کلی

نمای کلی یا اوت‎لاین، در پاورپوینت 2007، تنها متن اسلایدها را نشان می‎دهد. این نوع دید، زمانی که متن فقط برای ویرایش سریع مورد نیاز است، مفید خواهد بود.
مراحل چاپ در حالت نمای کلی:
1. دکمه Office> Print را انتخاب کنید
2. محدوده صفحات را برای چاپ انتخاب نمایید.
3. Outline View را از باکس کشویی Print what انتخاب کنید.
4. گزینه های دیگر را در صورت لزوم انتخاب نمایید.
5. روی OK کلیک کنید.

توجه داشته باشید که: از اوت ‎لاین یا نمای کلی، می ‎توانید در اسناد Microsoft Word نیز استفاده نمایید؛ این کار را می ‎توانید با انتخاب Office button > Publish > Create Handouts in Microsoft Office Word و انتخاب گزینه مناسب انجام دهید.

پرینت با پاورپوینت 2007

8- پرینت رنگی، طیف خاکستری یا سیاه و سفید خالص در پاورپوینت

سه گزینه مختلف برای چاپ رنگی یا غیر رنگی وجود دارد:
• چاپ رنگی: گزینه پیش فرض در پاورپوینت، چاپ رنگی است. با این حال، همه پرینترها این قابلیت را ندارند. اگر گزینه رنگی را انتخاب کنید ولی پرینتر رنگی نداشته باشید، نسخه چاپی شبیه به پرینت در حالت طیف خاکستری خواهد بود، اما همان کیفیت را ندارد.
• نسخه های چاپی طیف خاکستری: اگر پرینتر‎ رنگی نداشته باشید و یا چاپ رنگی نیاز نداشته باشید، انتخاب Grayscale تمام اشیا موجود در صفحه را، در طیف خاکستری چاپ می‎کند. برای پرینتر‎های غیر رنگی اگر رنگ طیف خاکستری به جای استفاده از گزینه پیش فرض رنگی انتخاب شود، شکلها واضح‎تر و تمیزتر ظاهر خواهند شد.
• چاپ سیاه و سفید خالص: همانطور که از نام آن پیداست، این گزینه اسلایدها را به صورت سیاه و سفید چاپ می‎کند و هیچ سایه خاکستری وجود ندارد. در نتیجه، اشیاء مختلفی که بر روی تم طراحی اسلاید وجود دارند، مانند تزئینات و سایه‎های افکت‎ها، چاپ نخواهند شد. نوشته‎ها هم به رنگ سیاه چاپ خواهند شد، حتی اگر رنگ خاکستری را به عنوان رنگ اصلی متن انتخاب کرده باشید. شکل زیر می‎تواند تفاوت انواع رنگهای انتخاب شده برای چاپ را نشان دهد.

پرینت با پاورپوینت 2007


می خواهید تنظیمات پرینتر با مرورگرها را بدانید:

تنظیمات پرینتر در مرورگر Chrome

پرینت با مرورگر Firefox

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...