راهنمای خرید پرینتر و معرفی انواع آن

2563

راهنمای خرید پرینتر و معرفی انواع پرینتر موجود در بازار

خرید پرینتر شاید بنظر ساده برسد ولی در عمل زیاد آسان نیست چرا که باید نیاز خودتان، شرکت و یا سازمان خود را بررسی و در مرحله بعد خرید کنیم. در مطلب راهنمای خرید پرینتر بطور خلاصه با انواع پرینترها ، تکنولوژی چاپ توسط پرینتر، کاربرد، مزایا و معایب آن آشنا شده و در ادامه با نکاتی آشنا می‌شوید که در خرید پرینتر به شما کمک می‌کند.

راهنمای خرید پرینتر

انواع پرینترها

 • پرینترهای ضربه‌ ای
 1. پرینتر سوزنی
 2. پرینتر حروفی (آفتاب‌گردان)
 • پرینترهای غیر ضربه‌ ای
 1. پرینتر جوهرافشان
 2. پرینتر حرارتی
 3. پرینتر لیزری

در خرید یک پرینتر، نوع، حجم کار و هزینه‌ تخصیص داده شده برای این منظور پس از مقایسه و ارزیابی، با برقراری توازن بین عوامل زیر، می توانید مناسب‌ ترین پرینتر را انتخاب کنید:

 1. سرعت پرینتر
 2. کیفیت پرینتر
 3. دقت پرینتر
 4. قیمت پرینتر و قیمت چاپ برای هر صفحه
 5. امکانات پرینتر
 6. چاپ عکس
 7. وجود خدمات مناسب برند محصول

تاکید ما در مقاله راهنمای خرید پرینتر ، بر روی پرینترهای جوهر افشان و لیزری به خاطر کاربرد بیشترشان می‌ باشد.

 راهنمای خرید پرینتر

سوالاتی که ابتدا باید در مورد پرینتر مورد نظرتان بپرسید:

 • این پرینتر به ازای مصرف یک کارتریج چند صفحه پرینت می‌ دهد؟

توجه داشته باشید که اگر گفته شود یا در راهنمای خود پرینترها هم نوشته شده باشد که این پرینتر با مصرف هر کارتریج مثلا 1000 صفحه پرینت می‌ دهد، این حرف در تمامی چاپگرها به معنی 5 درصد از کلِ یک صفحه است. استاندارد محاسبه‌ در این مورد 5 درصد از یک صفحه‌  A4 است (5درصدِ صفحه به صورت کاملاً پُر) لذا مراقب باشید که در برآوردهای میزان پرینتِ احتیاجی خود در هنگام انتخاب پرینتر اشتباه نکنید.

 • آیا کارتریج آن قابل شارژ است یا نه؟
 • قیمت کارتریج اصل و نیز کارتریج غیر اورجینال با کیفیت آن چند است؟

شما در ابتدا باید برآورد کنید که ماهانه حدوداً چند صفحه پرینت خواهید گرفت، حال اگر فرض کنیم که ماهانه بین 50 الی 100 برگ پرینت خواهید داشت، در چنین حالتی بهتر است که از پرینترهایی استفاده کنید که برای تعداد برگ کمتر طراحی شده است تا هزینه کمتری بپردازید .

تمامی کارتریج‌‌های چاپگر های لیزری قابل شارژ هستند اما قیمت قطعات و تونر شارژ کارتریج مارک‌‌های مختلف با هم تفاوت دارند. در اکثر موارد کارتریج‌‌های جوهر افشان جدید یا شارژ نمی‌شوند یا برای شارژ آن باید متخصص باشید . چاپگرهای حرارتی نه نیاز به کارتریج دارند نه به شارژ مجدد.

قیمت کارتریج بسیار مهم است چون برای همیشه نمی‌شود یک کارتریج را شارژ کرد. می‌توانید مدل کارتریج مخصوص پرینتر را از مشخصات فنی آن پیدا کرده و قیمت اورجینال و غیر اورجینال آن را جستجو و پیدا کنید.

کدام پرینتر برای شما مناسب است؟

 • پرینتر سوزنی: این نوع از پرینتر مناسب چاپ انواع خاصی از دفترچه‌‌‌ها شبیه به دفترچه‌‌‌های تامین اجتماعی و یا فاکتورهایی خاص می‌ باشد.
 • پرینتر حرارتی یا فیش زن‌‌ها: احتیاج به نوع خاصی از کاغذ دارد که معمولاً نگهداری آن‌ دشوار است.
 • پرینتر های جوهر افشان: این پرینترها با دو نوع سیستم مجزای حرارتی یا لرزشی کار می‌ کنند.

راهنمای خرید پرینتر جوهر افشان

مزایا و معایب پرینتر های جوهر افشان: قیمت یک پرینتر جوهر افشان معمولاً حتی از یک پرینتر لیزری سیاه‌ و‌ سفید هم ارزان‌ تر است اما کارتریج مصرفی آن‌ ها چندان ارزان نیست اما کیفیت چاپ عکس آن‌ها عالی است این نوع پرینتر حتی از پرینترهای لیزری هم کندتر هستند ولی نیازهای خانگی را پاسخگو است.

راهنمای خرید پرینتر

ظرفیت سینی کاغذ این پرینترها کم است، هزینه‌ چاپ یک صفحه در پرینتر جوهر افشان برای شما گران‌ تر تمام می‌شود تا چاپ همان یک صفحه در پرینتر لیزری، کیفیت چاپ به جنس کاغذ مصرفی نیز بستگی دارد، مثلاً برای چاپ بر روی پاکت نامه و موارد مشابه زیاد مناسب نیستند. در این نوع پرینتر معمولا با رسیدن رطوبت به جوهرِ روی کاغذ تصویر خراب می‌ شود. دقت چاپ معمولی این پرینتر 2400 در 1200 نقطه در اینچ (dpi)  و در مدل‌ های بعدی به 4800 در 1200 هم رسیده است. (دقت این محصولات همیشه توسط سازندگان در حال افزایش است)

میزان حافظه‌ی این چاپگرها به هم نزدیک است و دارای حداقل حافطه (بافر) هستند. امکان اتصال به شبکه و مزیت “سینی اختیاری” برای افزایش تعداد کاغذ در تعداد کم‌تری از آن‌ها وجود دارد. برای چاپ عکس در این پرینتر معمولا دوربین دیجیتالی با یک پورت اختصاصی USB به پرینتر متصل می‌ شوند که امکان چاپ عکس با قابلیت بسیار بالا را دارند.

راهنمای خرید پرینتر لیزری

پرینتر لیزری : سرعت، دقت و مقرون‌ به صرفه بودن در تعداد پرینت زیاد ، از خصوصیات این پرینتر است. سرعت این پرینترها و امکانات جانبی آن از پرینترهای جوهرافشان بیشتر و قیمت گران‌تری نسبت به آنها دارند اما پودر مصرفی آن‌ها یا همان تونر چندان گران نیست.

تونر نوعی پودر الکتریکی شارژ شده متشکل از رنگ‌دانه و پلاستیک می‌ باشد. توجه داشته باشید که تعداد صفحات قابل چاپ در یک دقیقه، به عنوان سرعت چاپ محسوب می‌شود این سرعت چاپ مربوط به متن های ساده و حالت پیش نویس است و لذا در عمل و در متن‌های پیچیده‌تر، تمامی پرینترها سرعت کمتری از آن‌ چه که در دفترچه‌ی راهنمایشان نوشته شده دارند.

راهنمای خرید پرینتر

پرینتر لیزریِ تک رنگ یا رنگی، متن و نمودارها و تصاویر گرافیکی دو بعدی را با کیفیت و سرعت بالا چاپ می‌کند اما کیفیت عکس های چاپ شده توسط این پرینتر به پای پرینتر جوهر افشان نمی‌ رسد. در چاپ بر روی کاغذهای گلاسه، کیفیت چاپ لیزری به مراتب از چاپ بر روی کاغذ عادی خیلی بهتر می‌ شود. دقت چاپ در پرینتر لیزری تک رنگ معمولا بین 600 در 600 یا 1200 در 1200 نقطه در اینچ و در پرینتر تونری رنگی این رقم معمولاً 2400 در 2400 می‌ باشد.

باید اشاره کنیم که این ارقام با پیشرقت مدل پرینترها به سرعت در حال تغییر است. چاپگر لیزری امکانات جانبیِ بیشتری نسبت به چاپگر جوهرافشان دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌ توان به امکان افزودن “سینی اختیاری” تا 5000 برگ و حافظه‌ی بسیار بیشتر آن برای چاپ هم‌زمان چندین صفحه اشاره کرد.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...