عمر کارتریج های جوهر و تونر چقدر است؟

4360

عمر کارتریج پرینترهای جوهرافشان و لیزری چقدر است؟

کارتریج محفظه ای استوانه ای شکل است که جوهر، تونر را در خود نگه می دارد. برای استفاده در صنعت چاپ و در پرینتر طراحی شده است. کارتریج مقدار مشخصی جوهر یا تونر را در خود ذخیره کرده و با این مواد چاپ از طریق نازل یا درام بر روی کاغذ اتفاق می افتد.

عمر کارتریج

شاید تاکنون برایتان پیش آمده که در فروشگاه مورد علاقه خود که تجهیزات و لوازم جانبی مربوط به پرینترتان را از آنجا خریداری می‎کنید با حراجی ها و جملات تبلیغاتی شبیه “یکی بخر و دو تا ببر!” مواجه شده باشید. در چنین شرایطی آیا با اینکه نیازی به خرید کارتریج ندارید ممکن است یک یا چند عدد از آن، به دلیل قیمت پیشنهادی مناسب، خریداری نمایید؟

عمر کارتریج های جوهر و تونر چقدر است؟

شاید ندانید که قبل از شروع استفاده از یک کارتریج جوهر یا تونر، محدودیتی در مورد مدت زمان ذخیره آنها وجود دارد. فکر می‏ کنید که چرا نگهداری از کارتریج های جوهر و تونر برای مدت زمان طولانی، ممکن است ایده خوبی نباشد؟ پاسخ آن احتمالا شما را شگفت زده خواهد کرد.

اگر یک کارتریج جوهر یا تونر را به هر دلیل به مدت طولانی بدون استفاده نگهدارید احتمالا در هنگام مراجعت به آن و استفاده مجدد، با مشکلاتی مواجه خواهید شد. اما آیا برای کارتریج باز نشده‎ای که به مدت طولانی مورد استفاده قرار نگرفته نیز چنین مشکلاتی وجود دارد؟ پاسخ این است: بله! احتمالا در صورت استفاده از یک کارتریج قدیمی، هر چند که تازه بسته بندی آن را باز کرده‎اید با پیام های خطایی با این مضمون که مشکلی در ارتباط با کارتریج جوهر یا تونر وجود دارد مواجه می‎شوید.

جوهر پرینتر درست مانند بسیاری از مواد غذایی تاریخ انقضا دارد. اما این مدت زمان انقضا چقدر است! هنگامی که صحبت از یک چارچوب دقیق زمانی می‎شود که‎ طی آن خیالتان از بابت ذخیره کارتریج راحت باشد، تعدادی متغیر وجود دارد که نقشی موثر در آن بازی می‎کنند. مثل اینکه آیا کارتریج جوهر در حال حاضر در پرینتر است یا هنوز در بسته بندی محافظ قرار دارد؟

عمر کارتریج های جوهر و تونر چقدر است؟

آیا کارتریج یک نسخه دوباره شارژ شده است (Remanufactor) یا یک کارتریج جدید از تولید کننده اصلی؟ پرینتر شما در معرض آفتاب قرار دارد؟  اخیرا از پرینتر خود استفاده کرده اید؟ همانطور که ملاحظه می‎کنید، سخت است که یک تاریخ دقیق انقضا برای کارتریج تعیین نمود.

عمر کارتریج جوهر باز نشده

حال با این اوصاف چه مدت می‎توانید کارتریجهای جوهر را قبل از شروع استفاده از آنها، ذخیره کنید؟ آیا واقعا مجبورید منتظر بمانید تا پرینتر از جوهر خالی شود و سپس به فروشگاه رفته و خرید کنید؟
در اصل، هر چه کارتریج جوهر تازه تر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که در صورت بارگذاری در پرینتر، به درستی کار کند. بزرگترین دشمن کارتریج های جوهر در واقع فقط هوای قدیمی است. قرار گرفتن در معرض دمای بالاتر نیز می‏تواند روند سفت شدن جوهر را تشدید کند. رسوبات غلیظ جوهر فارغ از اینکه در داخل مونتاژ کارتریج وجود داشته باشند و یا روی اجزای پرینتر جوهرافشان، علت کلی پیامهای خطای ناخوشایندی است که پرینتر شما هنگامیکه مشکلی وجود دارد ارسال می‎کند. اگر به دنبال یک تخمین کلی هستید، عمر نگهداری جوهر کارتریج از زمان تولید تا مصرف، تقریبا دو سال است و برای کارتریج هایی که مجددا شارژ شده‎اند در حدود یک سال.

اگر به دنبال یک تخمین کلی هستید، عمر نگهداری جوهر کارتریج از زمان تولید تا مصرف، تقریبا دو سال است و برای کارتریج هایی که مجددا شارژ شده‎اند در حدود یک سال.

چگونه کارتریج جوهر خود را قابل استفاده نگهداریم

اگر شما چاپ زیادی در منزل انجام نمی‎ دهید و می‎خواهید از جوهر پرینترتان بیشترین بهره را ببرید، چند راهکار برای امکان استفاده بیشتر از کارتریج جوهر و تونرتان وجود دارد. نکته‎ای هست که برای حفظ کیفیت چاپ پس از قرار دادن کارتریج جدید در پرینتر نیز به شدت توصیه می ‎شود و آن این است که هر 2 تا 3 هفته یکبار حداقل یک صفحه چاپ کنید تا تمام قسمت ها را برای دریافت نتایج مثبت تحریک کرده باشید.

عمر کارتریج های جوهر و تونر چقدر است؟

اگر به لیست 10 عدد از رایجترین مشکلات پرینتر نگاهی بیندازید، محو شدن جوهر و متراکم شدن جوهر مسائلی تکراری هستند، که با اقدامات پیشگیرانه مناسب می‎ توان آنها را به طور کامل از بین برد.

همیشه پرینترها و کارتریج ها را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. کارتریج های باز نشده را در مکان سرد و تاریک نگهداری کنید. جوهر ته نشین شده گاهی اوقات با یک پارچه مرطوب برداشته می شود.

عمر کارتریج تونر باز نشده

اگر با کارتریج تونر سروکار دارید، از شنیدن این خبر خوشحال خواهید شد که تونر را می ‎توان برای مدت زمان تقریبا طولانی در یک مکان خشک ذخیره کرد. از آنجایی که تونر پرینتر به شکل پودر خشک استفاده می‎ شود، لازم نیست مانند جوهر در مورد سخت شدن آن نگران باشید. همچون کارتریج های جوهر در مورد کارتریج های تونر نیز باید به خاطر داشته باشید که بهترین نتایج را در صورتی می‎گیرید که که تونر تازه و فعال باشد.

بنابراین دفعه بعد که برای خرید کارتریج های تخفیف خورده مبادرت می ‎کنید و یا خیال دارید به طور کلی خرید کنید، در مورد میزان مصرفتان و مدت بی ‎استفاده ماندن کارتریج ها بیشتر دقت نمایید. لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه ها همین صفحه بنویسید.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...