صرفه‌ جویی در مصرف کارتریج به صورت چند جانبه

2294

صرفه‌ جویی در مصرف کارتریج !!

(راهنمای جامع صرفه‌ جویی چند جانبه در مصرف کارتریج پرینتر جوهر افشان)

در عصر دیجیتال همگی کم و بیش با پرینترها سرکار و داریم در این مقاله مجموعه‌ ای از بهترین روش‌ های صرفه‌ جویی در مصرف کارتریج و به عبارت دیگر صرفه‌جویی در جوهر پرینتر را برای خوانندگان سایت آوند پرینتر شرح می‌دهیم.

صرفه‌ جویی در مصرف کارتریج

 1. صرفه‌ جویی در مصرف کارتریج از طریق نرم‌افزارهای اختصاصی:

در سال‌ های اخیر برای صرفه‌ جویی در جوهر پرینتر، نرم‌افزارهای خاصی عرضه و به کار گرفته شده است. این نرم‌افزارها با استفاده از “الگوریتم”‌هایی خاص، در “رزولوشن”‌های مختلف به بهینه‌ سازی اطلاعات پرینتر می‌ پردازند و موجب صرفه‌ جویی در مصرف جوهر پرینتر می‌ شوند.

صرفه‌ جویی در مصرف کارتریج

این برنامه‌ ها معمولا با بیش‌تر مارک‌ های موجودِ پرینتر، سازگار هستند. توضیح این نکته ضروری است که در مورد میزان صرفه‌ جویی به عمل آمده توسط این نرم‌افزارها ارقامی از 30 تا 70 درصد ذکر می‌شود که تایید آن نیاز یه تجربه‌ی شخصی دارد. در این‌جا صرفاً نام تعدادی از مشهورترین این نرم‌ افزار ها را ذکر می‌کنیم:

InkSaver- GreenCloud

GreenCloud Printer

FinePrint Workstation + Server

FinePrint Pro

 1. صرفه‌جویی در مصرف کارتریج توسط تنظیمات پرینتر:

شما بسته به نوع پرینتر خود می‌توانید تنظیماتی را انجام دهید که موجب صرفه‌جویی در مصرف کارتریج شود. به عنوان یک نمونه‌ ساده و برای پرینتری خاص که نحوه‌ انجام آن می‌تواند در پرینترهای مختلف متفاوت باشد چنین تنظیماتی مورد نظر است: > در منوی Print> general >Select Printer(نام پرینتر) > Preferences> properties> Paper/Quality> در این مرحله در قسمت Print Quality را بر روی dpi600 تنظیم کنید > گزینه‌ی Economic Mode را تیک بزنید> OK

صرفه‌ جویی در مصرف کارتریج

به خاطر پیچیدگی نسبی برخی از تنظیمات مربوط به صرفه‌جویی جوهر پرینتر، برخی از سازندگان پرینتر، کلیدهایی مستقیم برای چاپ به‌‌صرفه (Eco Mode) ایجاد کرده‌اند. در صورتی که پرینتر شما هم یکی از این نوع پرینترها باشد به راحتی می‌توانید از کلیدهای مذکور برای صرفه‌جویی در مصرف جوهر (Toner Save) و چاپ نکردن صفحات خالی و دیگر موارد مشابه استفاده کنید.

 1. صرفه‌جویی در مصرف جوهر با استفاده از امکانات مرورگرها:

برای پرهیز از چاپ قسمت‌ های غیر ضروری در هنگام پرینت گرفتن از صفحات وب، اگر صفحه‌ وب مورد نظرتان قابلیت خوانده شدن در Reader View داشته باشد، می‌ توانید از این روش استفاده کنید. با انتخاب این حالت در مرورگرهایی چون Firefox در کنار نوار آدرس، آیکونی مانند کتاب نمایان می‌ شود که با استفاده از آن، عکس‌ ها و سایر قسمت‌ هایی که ضروری نیستند به راحتی از چاپ حذف می‌ شوند. در نسحه‌ بتای مرورگر “گوگل کروم” این مورد، Simplify page نام دارد.

صرفه‌ جویی چند جانبه در مصرف کارتریج

 1. مطالعه‌ دقیق دفترچه‌ راهنمای پرینتر:                                                                                                                                                                    شاید به نظر پیش پا افتاده جلوه کند ولی آگاهی کامل از نحوه‌ کاربرد پرینتری که در اختیار دارید. تأثیر مستقیمی بر میزان صرفه‌جویی در مصرف کارتریج شما خواهد گذاشت. به عنوان یک مثال ساده شما می‌توانید در اکثر پرینترها برای چاپ کردن پیش‌نویس‌هایتان از حالت Default و متن‌های عادی از Normal و برای چاپ عکس از حالت Best استفاده کنید. تا در میزان مصرف جوهر صرفه‌ جویی کرده باشید.صرفه‌ جویی چند جانبه در مصرف کارتریج
 2. موارد کاربردی متفرقه برای صرفه‌ جویی در مصرف کارتریج:                                                                                                                                 
 • تغییردادن فونت: به عنوان مثال فونتی مثل Garamond، 30درصد کمتر از فونت Times New Roman  جوهر مصرف می‌کند!
 • برای چاپ مطلب و عکس منتخب: انتخاب مطلب و عکس مورد نظر در یک صفحه > File >Print > Page Range> Selection
 • فراموش نکردن استفاده از حالت پیش‌نویس برای رفع اشکالات احتمالی پیش از چاپ!
 • کوچک کردن ابعاد صفحات انتخاب شده برای پرینت.
 • هنگام چاپ فایل (پاور پوینت) می‌توانید روی هر برگ کاغذ به این طریق چند صفحه را جا دهید: >در کادر پرینت > Properties>Layout> انتخاب تعداد صفحات.
 • استفاده از حالت چاپ مقالات در سایت‌های اینترنتی: در صفحات وبی که این امکان را ندارند با اضافه‌کردن افزونه‌ی Print Edit که مخصوص مرورگر Firefox است می‌توانید از این حالت استفاده کنید.
 • استفاده از برنامه‌های کاربردی موجود در سایت‌های اینترنتی برای حذف مطالب اضافی از صفحه‌ی مورد نظر در اینترنت برای پرینتِ آسان، مانند سایتcom و Printwhatyoulike.com

     6. یکی دیگراز روش های صرفه جویی در مصرف کاغذ و کارتریج استفاده از پرینتر مجازی به جای پرینترهای فیزیکی است.

 بعنوان مثال می‌ توانید خروجی pdf گرفته و با ارسال آن از پرینت گرفتن و مصرف بی رویه کاغذ و کارتریج خودداری کنید. البته قطعاً بسیاری از ادارات و شرکت ها برای حفظ حریم خصوصی افراد در برابر این موضوع مقاومت کرده و اجازه نمی دهند مثلاً کپی کارت شناسایی و یا مدارک ثبتی را با فایل الکترونیکی جایگزین کنند ولی پیش‌بینی‌ ها نماینگر آن هست که در آینده همه سیستم ها به این روش سوق داده خواهد شد.                                   

با توجه به افزایش قیمت پرینترها ، کاغذهای مصرفی و کارتریج ها می توان به این نتیجه رسید در بسیاری از موارد قیمت پرینتر در انتخاب نوع آن خیلی تاثیرگذار نخواهد بود و بیشتر باید به این نکات توجه کرد که کدام پرینتر از کدام مواد مصرفی مقرون به صرفه تر و بهینه تری استفاده می کند تا بتوان از عهده هزینه‌های بعدی آن برآمد.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...