سرویس و شارژ کارتریج سامسونگ MLT-D101S

2932

آموزش تصویری سرویس و شارژ کارتریج سامسونگ MLT-D101S

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

نکته فنی: چگونه محدودیت های مربوط به تعویض کارتریج سامسونگ ML-2160/2165 را دور بزنیم؟

در این فرصت ما به بررسی چاپگرهای سامسونگ ML-2160، 2165، SCX-3405 با کارتریج هایی با کد فنی MLT-D101S پرداخته ایم.

سامسونگ، محدودیت های غیر مستقیم بسیاری را برای تعویض کارتریج در این مجموعه از چاپگرها تعیین کرده است که هر دستگاه تنها مجاز به استفاده از حداکثر 250 کارتریج است.

دو مسئله وجود دارد که باید در این سیستم در نظر گرفت، یک مسئله مربوط به آزمایشی است که بعد از تست 250 کارتریج، بی فایده خواهد بود. مسئله دوم هم آن است که اگر چیپست نهایی در دستگاهی که برای کاربران نهایی ساخته شده است، در طول تست استفاده شود، آن بی استفاده خواهد شد و یا این که از نظر کارایی بسیار تقلیل خواهد یافت.

– این به آن معنی است که در مجموع، تنها 250 کارتریج جدید (OEM ها هم در این شمارش لحاظ شده اند) را می توان بر روی چاپگر نصب کرد.

– هر زمان که شما یک کارتریج جدید وارد چاپگر می کنید (کارتریج جدید بر اساس شماره سریال چیپست شناسایی می شود)، چاپگر اقدام به شمارش “1+” برای هر تعویض خواهد کرد. در همان زمان، تعداد کل را برای هر چاپگر و چیپست کارتریج ثبت خواهد کرد.

حالا به همان بخشی رسیدیم که کمی فریبکارانه است: اگر شما این کارتریج های ثبت شده را به یک چاپگر دیگر وارد سازید، عمل شمارش که بر روی چیپست ثبت شده است بر روی چاپگر نوشته خواهد شد و البته، “1+” هم شمرده خواهد شد و به همین ترتیب…

به عبارت دیگر، اگر شما یک کارتریج را از دستگاهی خارج کنید که 240 کارتریج را استفاده کرده است و آن را بر روی یک دستگاهی با نام تجاری جدید نصب کنید، آن دستگاه جدید به اندازه نه کارتریج باقی مانده (240 + 1) دیگر عمر خواهد کرد!

هنگامی که چاپگر به حداکثر محدودیت جایگزینی 250 رسید، از کار خواهد افتاد.

در نتیجه، تیم فنی ما به شدت توصیه می‌کند که: “کارتریج های تونر را قبل از تحویل با یک چیپست جدید تست نکنید.” از یک چیپست تست درونی است (که با رنگ روشن مشخص شده است) استفاده کنید تا همه تست کارتریج را انجام دهید و بعد از آن تمام شدن آن، یک چیپست جدید در کارتریج نصب کنید.

در غیر این صورت، چاپگرهای مشتری هم علاوه بر تعداد کارتریج ها (یا چاپگر آزمایشی شما) شمرده خواهد شد، و در صورت تغییر، غیر قابل بازیابی خواهد بود.

مشخصات چاپگر BASIC SAMSUNG ML-2165W

چاپ

سرعت (سیاه):           21 برگ در دقیقه

زمان خروج اولین پرینت:   کمتر از 8.5 ثانیه (سیاه)

وضوح چاپ:                 1200 نقطه در اینچ

شبیه سازی:              SPL (زبان چاپ سامسونگ)

چاپ دو رو:                 دارد

کنترل کاغذ 

ظرفیت ورودی کاغذ:       150 برگ

ظرفیت خروجی:            100 صفحه

انواع کاغذها: ساده، پاکت، برچسب ها، کارت ویزیت، ضخیم، کتان، رنگی، از پیش چاپ شده، بازیافتی، باند، آرشیو

عمومی 

صفحه نمایش:               LED (تونر / وضعیت)

پردازنده:                     300MHZ

حافظه:                       32 مگابایت

رابط کاربردی:               USB 2.0 با سرعت بالا، بی سیم 802.11 b / g / n

سطح نویز:                   کمتر از 50 دسی بل در زمان چاپ، کمتر از 26 دسی بل (آماده به کار)

ظرفیت چاپ ماهانه:        10000 صفحه

سیستم عامل:               ویندوز 7، ویستا، ایکس پی، 2008، 2003، 3200، لینوکس های مختلف، یونیکس، مک 10.4 و نسخه های بعد از آن

مصرف برق:                  حالت آماده به کار – کمتر از 1.2 ولت؛ حالت آماده – کمتر از 30 ولت؛ اوج مصرف – کمتر از 310 ولت

سازگاری انرژی:             بله

ابعاد:                          (عرض * عمق * ارتفاع) “13 × “7 × “8.5 (اینچ)

وزن:                          8.8 پوند

مشخصات کارتریج تونر

نوع کارتریج: تونر یک تکه

حجم پودر تونر: کارتریج استارتر:700 برگ 55 گرم  و  1500 برگ 70 گرم

عملکرد مصرفی

همان‌ طور که توسط سامسونگ به این موضوع اذعان شده است، کارتریج MLT-D101S، که به همراه خود دستگاه (استارتر) عرضه می شود، توانایی چاپ 700 صفحه را دارد در حالی که کارتریج های جایگزین توانایی چاپ 1500 صفحه را با مشخصات چاپ ISO / IEC 19752 دارند.

کارتریج استارتری که همراه با خود دستگاه عرضه می شود را تنها می توان از روی شماره سریال و کلمه “initial” که بر روی برچسب آن چاپ شده است، شناسایی کرد. ویژگی های کارتریج به سرعت و به عنوان یک محصول سامسونگ به رسمیت شناخته شدند، با این حال در این سری هم مانند نسخه های قبل، از پرچ پلاستیکی به جای پیچ های فلزی برای محکم کردن استفاده شده است.

در شکل های زیر، جزئیات مربوط به هر دو قاب را می بینیم.

شگفتی واقعی، درون کارتریج است که به محض خارج شدن و جدا کردن آن دو بخش مشاهده خواهیم کرد. اول، در می یابیم که مگنت، برخلاف مدل های قبلی، دیگر از جنس پلی اورتان (رسانای قابل کنترل) ساخته نشده است، بلکه جای آن را یک لوله آلومینیومی گرفته است که در فاصله ای از آن‌ها قرار گرفته است که جای آن را با حضور بوش هایی در هر طرف غلتک، مشخص کرده اند.

این غلتک فلزی دارای چند چین خوردگی است که هیچ پوشش مقاومی، مشابه آنچه که در کارتریج هایی مشاهده می کنیم که با تونر مغناطیسی کار می کنند، ندارد؛ غیر از این که این تونر یک تونر غیر مغناطیسی است و هیچ آهنربایی در داخل غلتک وجود ندارد.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

فاصله بین مگنت و سطح درام در حدود 0.14 میلی متر است، یعنی در حقیقت، تونر از سطح مگنت به سطح درام می پرد و این زمانی اتفاق می افتد که تصویر نهفته در گیرنده نوری در حال توسعه است. شگفتی ها به این جا ختم نمی شود و ما می بینیم که دکتر بلید در یک موقعیت مماس کار می کند که از فولاد ضد زنگ، به جای پلاستیک ساخته شده است.

استفاده از این فلز به عنوان فلز متصل با تونر به عنوان یک واسطه را تنها می توان باعث استحاله شدید و یا مستعمل شدن سطح مورد استفاده در نظر گرفت، به خصوص اگر از یک تونر غیر اختصاصی، مانند “یونیورسال” استفاده شده باشد که توسط تأمین کننده عرضه می شود.

تست های آزمایشگاهی ما نشان داد که تونر MLT-D101S واقعی از یک طراحی جدید برخوردار است و ممکن است دقیقاً همانطوری نباشد که در مدل های قبلی مشاهده شد. استفاده از یک تونر غیر اختصاصی می تواند روند فرسودگی سطح مگنت و کاهش سریع کیفیت چاپ کارتریج را تسهیل بخشد.

ابزار مورد نیاز

 1. مکنده یا دمنده باد
 2. پیچ گوشتی های متداول کوچک
 3. پیچ گوشتی چهار سو شماره 3
 4. انبردست، انبر سوزنی
 5. چاقوی سبک یا کاتر
 6. مته کوچک 5/64 (برای مطابقت با پیچ های خودکار) و مته برقی کوچک

لوازم مورد نیاز

 1. تونر جدید برای استفاده در سامسونگ ML-2165W / MLT-D101S
 2. چیپست جایگزین جدید برای استفاده در ML-2165W
 3. درام جدید OPC (اختیاری)
 4. مگنت جدید (اختیاری)
 5. PCR جدید (اختیاری)
 6. دکتر بلید جدید (اختیاری)
 7. پیچ های کارتریج خودکار 8/1 × 4/1 اینچ (7 قطعه)
 8. گریس رسانا
 9. الکل ایزوپروپیل 99٪
 10. پودر جلا دهنده تیغه پاک کن (اختیاری)

مراحل شارژ کارتریج :

 1. کارتریج را در جای خود قرار دهید، و با یک تیغ کاتر سر هر یک از ناخن های پلاستیکی نگه‌دارنده سمت چپ پوشش را برش بزنید.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. مرکز هر برش را علامت گذاری کنید و با مته کوچک یک سوراخ با عمقی کمتر از 16/3 اینچ در آن ایجاد کنید.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. چهار پیچ را در جای خود محکم کنید.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. این کار را برای سر هر پرچ بر روی پوشش یا قاب مخالف تکرار کنید (مرکز هر پرچ را علامت بگذارید، آن را سوراخ کنید و سه پیچ در آن‌ها قرار دهید).

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. اکنون برای باز کردن پیچ های قاب نهایی در سمت راست (سمت چیپ) اقدام کنید و آن‌ها را با پیچ گوشتی های کوچک در نقاط مختلف متوالی بپیچانید تا زمانی که کاملاً از سطح جدا شوند. حتی اگر به نظر رسید که پوشش از دو بخش تشکیل شده است، اما در حقیقت آن تنها یک واحد با یک محور کاملاً نازک است.همچنین بهتر است که روش نگه داشتن چیپست در داخل را که باید قبل از جایگذاری مجدد پوشش، نصب شود، هم بگوییم.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. عمل در آوردن قاب سمت چپ را برای هر دو بخش آن تکرار کنید و این کار را با قاب بالایی شروع کرده و سپس، به سراغ پوشش پایینی بروید.

این کار باعث می شود که کارتریج در دو بخش جدا شود.

کار را از بخش تصویر آغاز می کنیم.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. محور یا شفت فلزی داخل درام  (OPC) را به قدری به بیرون بکشید که بتوانید طرف دیگر درام را از جا بلند کرده و آن را در بیاورید.

محور درام را در داخل درام قرار دهید.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. فوم (PCR) را دربیاورید، از یک پیچ گوشتی کوچک به عنوان یک اهرم نسبت به هر دو نگه دارنده استفاده کنید.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. هر دو پیچ چهار سو را دربیاورید و وایپر بلید را با استفاده از یک اهرم، به آرامی از جا دربیاورید.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. محفظه زباله یا ظایعات  و مناطق اطراف آن را با استفاده از یک مکنده تمیز کنید. وضعیت وایپر بلید هم بررسی کنید.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. وایپر بلید را با استفاده از پودر روان کننده تمیز کنید  و آن را با استفاده از دو پیچ چهارسو، سر جای خود نصب کنید.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. سطح فوم (PCR) را با استفاده از یک دستمال نرم و بدون پرز پاک کنید تا همه آثار به جا مانده از تونر برطرف شود، و اگر لازم باشد، از یک مایع تمیز کننده PCR استفاده کنید.بیشتر علائم و حتی اثر انگشت ها را می توان با استفاده از یک پارچه مرطوب حاوی چند قطره از مواد شوینده خنثی از بین ببرید. سپس، با استفاده از یک پارچه مرطوب اقدام به حذف بقیه مواد شوینده کنید و قبل از نصب فوم (PCR) صبر کنید تا کاملاً خشک شود.سپس بوش های سرفوم ( PCR ) را با استفاده از الکل ایزوپروپیل تمیز کنید و کمی از گریس رسانا را به هر دو سمت پوشش آن بمالید. زمان نصب PCR، به محل مناسب هر بوش دقت کنید. انتهای سبز را به بوش سمت راست و انتهای سفید را به زین سمت چپ وصل کنید.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. سطح درام (OPC) را تمیز کنید و اقدام به نصب آن در کارتریج کنید، شفت را به قدری در آن تکان دهید که بتوانید درام (OPC) را به درستی در جای خود قرار دهید.بخش درام را در برابر نور بپوشانید و کنار بگذارید. کار بر روی بخش مگنت را آغاز کنید.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. دنده سیاه را از مگنت بیرون بیاورید، و برای این کار از پیچ گوشتی کوچک به عنوان یک اهرم استفاده کنید.
 1. در قطب مخالف، پیچ نگه دارنده صفحه انتهایی تماس را دربیاورید.لازم به ذکر است که هیچ فنرِ رسانا یا تیغه ای برای انجام کار الکتریکی وجود ندارد.در عوض، می توان یک نوک پلاستیکی رسانا در صفحه مشاهده کرد. می توان با استفاده از مقدار کمی گریس رسانا، هم در این قسمت و هم در داخل مگنت فلزی، از این موضوع اطمینان بیشتری حاصل کرد.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. مگنت را کمی بلغزانید و نسبت به هر دو روکش پلاستیکی که به عنوان جدا کننده در انتهای هر غلتک عمل می کنند، بسیار مراقب باشید.غلتک را با استفاده از یک پارچه نرم تمیز کنید و در صورت نیاز از الکل ایزوپروپیل برای حذف گرد و خاک ها و چربی ها از سطوح آن استفاده کنید.در صورت لزوم، آن را دوباره با گریس رسانا پر کنید.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. این قسمت را با استفاده از یک مکنده و با دقت تمیز کنید و از دست زدن به دکتر بلید بپرهیزید.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. دو پیچ چهار سو و دکتر بلید را از محل خود در بیاورید، و سپس آن‌ها را با یک پارچه نرم تمیز کنید.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. مخزن را به همراه غلتک تغذیه کننده به طور کامل و با استفاده از یک مکنده تمیز کنید. برای تسهیل در کار، درب مخزن را از آن خارج سازید.

حلقه های درزگیر مگنت و تیغه را بررسی کنید.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. دکتر بلید را در خود جای قرار داده، و آن را با پیچ مناسب محکم کنید.

این شکل نشان می دهد که صفحه چرخ دنده ها را از جای خود در آورده اند، اما معمولاً نیازی به این کار نیست.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. مگنت را سر جای خود نصب کنید و اطمینان حاصل کنید که ابتدا، بوش پلاستیکی قرمز را در جای خود گذاشته اید.

اگر هنوز این کار را انجام نداده اید، آن را آغشته به گریس رسانا کنید.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. در منتهی علیه دیگر، بوش و صفحه اتصال را نصب کنید، و پیچ های مربوط به خود را محکم کنید.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. مخزن را از پودر تونر پر کنید، و درب مخزن را در جای خود قرار دهید . آن در مورد نشت های احتمالی بررسی کنید.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. حالا بخش درام را در نظر بگیرید و آن را در بالای بخش مگنت – به همان صورت که در عکس نشان داده شده است – قرار دهید فنرهای فشرده سازی را به درستی در جای خود قرار دهید.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. در حالی که هر دو بخش را در کنار هم نگه داشته اید، قسمت پایین پوشش یا قاب بغل را در محل خود قرار دهید، و این کار را با تطابق دادن شفت تراشیده شده درام با سوراخ سمت راست انجام دهید.پیچ قاب را در جای خود قرار داده و اقدام به نصب قاب بزرگ‌تر در محل خود کنید.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. کار بر روی منتهی علیه مخالف را شروع کنید و برای این کار، قاب نهایی را برداشته و تمام نقاط تماس را روغن کاری کرده و چیپست را به همان صورت که نشان داده شده است، جایگزین کنید.

در هنگام نصب پوشش، از درج مناسب نقطه تماس فلزی درون سوراخ مربعی شکل پوشش، اطمینان حاصل شود.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

 1. پوشش را بر روی چیپست با پیچ محکم کنید و اقدام به وارسی کارتریج در دستگاه کنید.

برای انجام اقدامات حفاظتی مناسب، از بسته بندی کیسه هوای  برای حمل و نقل این کارتریج استفاده کنید.

شارژ و سرویس کارتریج سامسونگ MLT-D101S

با استفاده از اندازه های زیر شما می توانید تشخیص دهید کدام قطعه معیوب است

هر 62.83 میلی متر تکرار می شوند این ایراد مربوط به درام می باشد.

هر 25.45 میلی متر تکرار می شوند این ایراد مربوط به فوم یا PCR می باشد.

هر 37.70 میلی متر تکرار می شود این ایراد مربوط به مگنت می باشد.

نکته: این اندازه ها فقط مربوط به قطعات کارتریج سامسونگ  101 می باشد.


منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

1 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات دیگران

28 شهریور 1398

بسیار عالی و مفید بود

نظرات خود را برای ما بنویسید ...