آیا تکان دادن کارتریج تونر کار درستی است؟

4126

آیا تکان دادن کارتریج پرینترهای لیزری کار درستی است؟

 تکان دادن کارتریج تونر به منظور به تعویق انداختن زمان شارژ یا تعویض آن کار درستی است؟

 تا به حال برایتان پیش آمده که درست در ضروریترین ساعتها – مثلا شب قبل از انجام یک پروژه بزرگ – متوجه شوید تونر پرینتر لیزری تان به اتمام رسیده و کارتریج تونر دیگری هم برای تعویض نداشته باشید؟ معمولا سریع ترین راه حلی که در این مواقع به کار گرفته می ‎شود این است که کارتریج تونر را از پرینتر خارج می ‎کنید، آن را تکان داده و دوباره سر جای خود می ‎گذارید.

آیا تکان دادن کارتریج تونر کار درستی است؟

در این مطلب می ‎خواهیم در مورد همین راه حل فوری و ساده که تقریبا همه ما در صورت داشتن یک پرینتر لیزری با آن سر و کار داشته ‎ایم، صحبت کنیم. دفترچه ‎های راهنمای پرینترها و دستورالعمل‎ هایی که با کارتریج ‎های تونر همراه هستند می ‎گویند این کار را انجام ندهید. اما آیا این توصیه فقط به این دلیل است که آنها می‎ خواهند تونر بیشتری به شما بفروشند، یا دلیلی واقعی وجود دارد که نباید کارتریج تونر را تکان داد؟ پاسخ این است که، بستگی دارد.

برای خرید کارتریج کلیک کنید.

چه مواقعی تکان دادن کارتریج بدون مشکل است

اکثر پرینترهای خانگی و اداری کوچک از کارتریج تونر ترکیبی استفاده می‎کنند. کارتریج، تنها حاوی تونر نیست، بلکه شامل درام و مگنت نیز هست. درام تصویربرداری یک نسخه الکتریکی استاتیکی از تصویر مورد نظر برای چاپ را ایجاد می ‎کند و مگنت، مقدار کمی از تونر موجود در کارتریج را به صورت ایستا تخلیه نموده و آن را روی قسمتهای شارژ شده‎ درام اعمال می‎نماید. سپس درام در طول کاغذ می‎غلتد و تصویر را بر روی آن چاپ می‎کند.

آیا تکان دادن کارتریج تونر کار درستی است؟

یعنی هنگامی که کارتریج تونر ترکیبی خود را تعویض می‎کنید، در واقع درام و مگنت را هم تعویض نموده‎اید. بنابراین اگر می‎خواهید کارتریج را تکان دهید توجه به این نکته مهم است که تکان دادن آن زمانی که تونر کم است ممکن است به مگنت آسیب برساند – اما در صورتی که قصد دارید طی چند روز آینده کارتریج را تعویض کنید، بنابراین لازم نیست نگران آسیب باشید، چرا که به زودی یک کارتریج با مگنت جدید جایگزین خواهید کرد.

از طرفی، اگر شما تا به حال یک کارتریج تونر را تکان داده باشید، احتمالا می‎دانید که یک ریسک دیگر نیز وجود دارد و آن این است که پودر تونر ممکن است از کارتریج نشت کند. پودر تونر با کیفیت خوب شامل دانه هایی است که قطر آنها از 12 تا 5 میکرومتر (میکرون) هستند و این باعث می‎شود که آنها مانند گرد و غبار عمل کنند. یعنی می ‎توانند روی لباستان بنشینند، وارد چشمها شده و یا اگر آن را استنشاق کنید وارد ریه‎ هایتان شوند.

آیا تکان دادن کارتریج تونر کار درستی است؟

اگر کارتریج تونر را تکان دهید

  • اگر تونر روی لباس شما بنشیند تنها با آبکشی به کمک آب سرد، شسته خواهد شد. پودر تونر طوری طراحی شده است تا روی کاغذ ذوب شود و اثر آن همیشه باقی بماند، بنابراین حتما باید از قرار دادن لباس خود در معرض هر چیز داغ، از جمله آفتاب تابستان، جلوگیری کنید و سعی کنید هر چه سریعتر آن را با آب سرد شستشو دهید.
  • اگر پودر تونر وارد چشمانتان شود می‎تواند به سرعت چشم را خشک کند و اگر آن را تحت مداوا قرار ندهید ممکن است باعث آسیبهای بالقوه شود. تونرهای معمولی فقط پلاستیک یا موم هستند، بنابراین برای چشم سمی نخواهند بود، اما باید چشمان خود را بلافاصله با آب سرد شستشو دهید تا از خشک شدن چشم جلوگیری شود.
  • نفوذ تونر به داخل ریه‎ها یک مشکل واقعی است. اگر تونر را استنشاق کنید، بسیار شبیه استنشاق گرد و غبار است، بنابراین بلافاصله شروع به سرفه خواهید کرد. تونر به سطح داخلی ریه ها می‎چسبد و مانع از جذب اکسیژن توسط بدن می‎شود.

اگر شرایط نامطلوب بود و شما مقدار زیادی تونر استنشاق کردید، باید فورا با اورژانس تماس بگیرید. تونر سمی نیست، بنابراین زمانی که از شر سرفه‎های اولیه خلاص شدید، نشان دهنده این است که بدن شما به خودی خود باقی مانده تونر را از ریه‎ها خارج کرده است. (اما اگر نگران هستید، بهتر است به دنبال درمان باشید)

برای جلوگیری از این قبیل مشکلات اگر از عینک ایمنی و ماسک استفاده نمی‎ کنید، ابتدا یک نفس عمیق بکشید، تونر را دور از خودتان نگهدارید و صورتتان را در جهت دیگری بچرخانید، کارتریج را تکان دهید و سپس آهسته سر جای خود قرار دهید. بعد از اینکه مطمئن شدید که هیچ تونری در هوا معلق نیست دوباره شروع به تنفس کنید.

چه مواقعی اصلا نباید کارتریج تونر را تکان داد

پرینترهای لیزری یا دستگاه کپی با حجم بالا دارای یک یونیت درام و مگنت جداگانه هستند و کارتریج تونر اغلب فقط به شکل یک محفظه پلاستیکی است. توصیه ما این است که هرگز محفظه تونر پرینترهای بزرگ را تکان ندهید!

آیا تکان دادن کارتریج تونر کار درستی است؟

اگر چه تکان دادن محفظه تونر نسبت به تکان دادن یک کارتریج تونر خانگی یا کارتریج اداری کوچک، ضرر کمتر یا بیشتری برای سلامتی شما ندارد، اما اگر تلاش کنید عمر کارتریج خود را به این طریق افزایش دهید، مگنت پرینتر ممکن است شکسته شود.

پرینترهای لیزری با حجم بالا دارای مگنت های گران قیمت هستند، بنابراین در صورت آسیب دیدن، ممکن است مجبور باشید مبلغ زیادی بابت مگنت جدید و سرویس و جایگزینی آن هزینه کنید. این هزینه خیلی بیشتر از سودی است که از چاپ 20-30 صفحه اضافه تر به دست می‎آید و بنابراین قبول این ریسک به هیچ وجه نمی‎ارزد.

به طور خلاصه، اگر یک پرینتر لیزری معمولی خانگی یا دفتری دارید، می‎توانید با خیال راحت و البته با رعایت نکات ایمنی کارتریج را تکان دهید. اما اگر پرینتر یا دستگاه کپی شما به اندازه یک میز یا بزرگتر است، به هیچ وجه آن را تکان ندهید!


شارژ کارتریج خود را به ما بسپارید!

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...