خطای Supply Memory Error در پرینترهای HP چیست؟

25869

خطای Supply Memory Error در پرینترهای اچ پی و نحوه برطرف کردن آن

خطای Supply Memory Error : آیا تاکنون هنگام کار با پرینتر HP خود، به این مشکل برخورده ‎اید که روی صفحه نمایش خطایی با این مضمون ظاهر می‎ شود:  ‘”Supply Error Memory 10.1000 ‘، یا “10 .0002” و یا چیزی شبیه به آن؟

وقتی خطای Supply Memory Error ایجاد می شود که چیپ هایی که روی کارتریج وجود دارند به درستی با پرینتر ارتباط برقرار نکرده اند و یا پرینتر نمی تواند کارتریج را بشناسد. در این حالت پیام ارور در صفحه نمایش پرینتر ظاهر می شود. البته ممکن است که این خطاها از کارتریج خراب یا کارتریج هایی که جوهرش تمام شده باشد.

خطای Supply Memory Error در پرینترهای HP چیست ؟

اگر جواب بله است، احتمالا در این مواقع سعی کرده ‎اید چاپگر خود را خاموش و روشن کنید، یا اینکه تونر ها را بیرون بیاورید و مجددا سر جای خود بگذارید. اما باز هم نمی‏توانید مشکل پرینتر خود را حل کنید. این طور به نظر می‎ رسد که هیچ کاری جواب نمی‏دهد و شما آماده تسلیم شدن هستید!

جای نگرانی نیست. با مطالعه این مطلب ‌می‌‎توانید به احتمال زیاد مشکل خود را رفع نمایید. مواردی که از این مطلب خواهید آموخت عبارتند از:

 • چرا پرینتر HP پیام ” Supply Memory Error ” نشان می‎ دهد؟
 • چه عوامل رایجی باعث ارورهای حافظه ذخیره سازی (Supply Memory) ‌می‌شوند؟
 • نحوه برطرف نمودن این خطا و کار کردن دوباره پرینتر چگونه است؟

چرا پرینتر من خطای حافظه ذخیره سازی را نمایش داده میدهد – Supply Memory Error

خطای ذخیره سازی حافظه زمانی ایجاد ‌می‌شود که اتصالات فلزی یا چیپست هایی که روی کارتریج تونر وجود دارند به درستی با اتصالات متناظر در داخل پرینتر ارتباط برقرار نمی‌‎کنند.

در چنین حالتی پرینتر نمی‎تواند کارتریج تونر را شناسایی کند و پیام “Error Supply Memory” را در صفحه نمایشگر پرینتر نشان ‌می‌دهد. این خطا همچنین ممکن است ناشی از کارتریج های غیر اورجینال یا سازگار معیوب باشد که داده‏ های موجود در چیپ آنها اتمام آن را نشان میدهد.

این مشکل بر مدل های مختلف HP LaserJet Pro و مدل های چند منظوره آن تاثیر خواهد گذاشت. به ویژه پرینتر HP M1212nf و پرینترهای مدل LaserJet Pro M277dw.

این نوع مشکل معمولا زمانی اتفاق ‌می‌افتد که یک کارتریج خالی را از یک تونر جدید پر یا به اصلاح کارتریج را شارژ می‎ کنید. چندین دلیل ممکن است سبب به وجود آمدن آن شود. ادامه مطلب را مطالعه نمایید تا متوجه شوید که کدام دلیل در مورد شما صدق ‌می‌‎کند.

چه چیزی موجب خطای Supply Memory Error در پرینتر HP می‎شود و چگونه می‎توان آن را رفع کرد.

4 مورد متداول و معمول وجود دارد که ‌می‌‎تواند این مشکل را در پرینتر ایجاد نموده و کار را متوقف نماید.  خوشبختانه، هر چهار مورد را ‌می‌‎توان به سادگی بر طرف نمود.

 1. باقی ماندن بخشی از بسته بندی، مثل کاغذهای جمع شده یا یا نوارهای حفاظتی که برداشته نشده اند.
 2. اتصالات فلزی له شده یا خم شده کارتریج که دیگر کارتریج تونر را به پرینتر وصل نمیکنند.
 3. شکسته شدن برخی قطعات پلاستیکی کارتریج که باعث ‌می‌شود در جای خود قرار نگیرد.
 4. قدیمی بودن نرم افزار / فرم ویر پرینتر.

برای اینکه پرینترتان دوباره کار کند، موارد زیر را امتحان کنید:

 • بسته بندی یا نوارهای محافظتی باقی مانده

هنگامی که در حال نصب یک کارتریج تونر جدید هستید، می‎ توانید تعدادی نوارهای محافظ نارنجی و کلیپس های پلاستیکی در اطراف آن مشاهده کنید. این حفاظ‎ها به این دلیل وجود دارند که اجازه ندهند کارتریج در حین حمل بار آسیب ببیند. هر یک از این کلیپ ها و نوارهای محافظ در اطراف درام، باید قبل از نصب تونر جدید برداشته شوند. در غیر این صورت پرینتر شما از انجام چاپ جلوگیری ‌می‌‎کند.

کلیپس ها به راحتی قابل تشخیص و قابل جدا شدن هستند. نوار پملپ محافظ در قسمت جانبی تونر قرار دارند و معمولا دارای یک حلقه نارنجی ایست که باید برای برداشتن نوار آن را بکشید. یا همانطور که در تصویر ‌می‌‎بینید مانند یک قطعه سلفون است.

خطای Supply Memory Error در پرینترهای HP چیست ؟

 • اتصالات فلزی له شده

برای اینکه پرینتر شما قادر به شناسایی کارتریج تونری که به تازگی نصب کرده‎اید، باشد 2 یا چند اتصال فلزی کوچک در داخل پرینتر به اتصالات متناظر که در داخل کارتریج وجود دارند، ‌می‌‎چسبد. اتصالات فلزی موجود در پرینتر، و آنهایی که روی تونر قرار دارند، با هم یک مدار کامل ‌می‌‎سازند. اگر این اتصالات با هم تماس پیدا نکنند، پرینتر شما فکر ‌می‌کند که تونر نصب نشده است.

کارتریج تونر خود را بیرون بیاورید و دنبال چیزی شبیه یک میکروچیپ یا دو مربع فلزی کوچک بگردید. حال جایی را که آنها به پرینتر متصل ‌می‌‎شوند تجسم کنید و اتصالات متناظر داخل پرینتر را بررسی نمایید (پیش از آن مطمئن شوید که پرینتر خاموش بوده و دو شاخه از پریز خارج شده است).

اگر هر یک از این دو اتصال خم یا له شده به نظر ‌می‌رسند، به آرامی (به طوری که چیزی نشکند) آنها را به جلو بکشید. این کار به آنها اجازه ‌می‌دهد تا پس از نصب مجددتونر، به درستی به آن وصل شوند.

همچنین ممکن است که باقی ماندن بخشی از مواد بسته بندی یا کاغذ های جمع شده سبب ایجاد یک مشکل شوند. پس قبل از نصب یک تونر جدید، مطمئن شوید که پرینتر تمیز بوده و عاری از اینگونه مواد اضافی باشد.

خطای Supply Memory Error در پرینترهای HP چیست ؟ خطای Supply Memory Error در پرینترهای HP چیست ؟

 • قطعات پلاستیکی شکسته

اگر کارتریج تونر در امتداد یکی از دو طرف آسیب دیده باشد به طوری که شکاف های پلاستیکی آن شکسته شده باشند، در این صورت نمی‎تواند به درستی در داخل پرینتر بنشیند. در شکل قسمت‎هایی که به آسانی ممکن است بشکنند مشخص شده است. مشابه دلیل قبلی که برای مشکل حافظه ذکر شد، اتصالات به درستی وصل نمی‎ شوند و تنها راه حل این مشکل این است که از یک کارتریج تونر جدید و سالم استفاده نمایید.

خطای Supply Memory Error در پرینترهای HP چیست ؟

 • نرم افزار یا فرم ویر (firmware) تاریخ گذشته

سازنده پرینتر به طور مرتب پرینتر شما را با نرم افزارهای جدید به روز ‌می‌کند. اگر این نرم افزارها به هر دلیلی تاریخ گذشته باشند، شما ممکن است یک پیام خطا دریافت کنید. در این صورت سری به گوگل بزنید و عبارت “نرم افزار «مدل پرینتر مربوطه»” را در نوار جستجو تایپ کنید و آخرین نسخه را برای کامپیوتر یا پرینتر خود دانلود نمایید. پس از انجام این به روز رسانی، اغلب بسیاری از مشکلات پرینترتان حل ‌می‌‎شود. شما ‌می‌توانید آخرین به روز رسانی سیستم عامل را در وب سایت HP نیز پیدا کنید.

آخرین دلیلی که ممکن است برای پیام خطای ذخیره سازی حافظه وجود داشته باشد زمانی است که شما یک کارتریج تونر سازگار یا بازسازی شده نصب می‎نمایید و داده های ذخیره شده بر روی چیپست های کارتریج قدیمی هستند.

در این صورت سیستم عامل پرینتر پیام خطای ذخیره سازی حافظه عرضه را ارسال خواهد کرد. تنها راه حل این مشکل این است که به تامین کننده‎ای که کارتریج را از آن خریداری کرده اید مراجعه نموده و آن را با یک چیپ کارتریج دیگر تعویض نمایید و سپس آن را در پرینتر خود بگذارید.

در پایان این مطلب امیدواریم که راهنمایی های ارائه شده برایتان مفید بوده و پرینتر شما دوباره کار کند. لطفاً سوالات و پیشنهادات خود را در قسمت نظرات ارسال فرمائید.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

20 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات دیگران

12 مهر 1398

عالی بود

17 آذر 1399

مشکلم حل شد ممنونم

23 آذر 1399

عالی بود ممنون از شما

22 بهمن 1399

واقعا دستتون درد نکنه با گذاشتن این مطلب مشکلم حل شد .سپاس

26 اسفند 1399

ممنون کار منم حل شد کارتریج ها دوباره جا زدم.

6 اردیبهشت 1400

سلام پرینتر من بعد از روشن شدن چند تا پرینت میگیره و بعد این پیام ارور براش میاد. ممنون میشم جواب بدید و کمکم کنید
hp laser let pro mfp m127fs

  6 اردیبهشت 1400

  درود بر شما
  شما احتمالا بعد از شارژ کارتریج این ارور دارید .با تعویض چیپ کارتریج مشکل شما حل خواهد شد.
  سپاس

18 اردیبهشت 1400

سلام
من پرینتر اچ پی مدل MFP M181fw دارم که چند روز پیش supply problem روی مونینر نشون می ده.
جالب اینکه کارتریجش چند ماه دیش شارژ شده و توی این مدت ازش استفاده کردیم بدون مشکل. نمی دونم باید چیکار کرد

  18 اردیبهشت 1400

  درود بر شما
  با تعویض چیپست کارتریج دیگر این ارور را نخواهید داشت .

20 خرداد 1400

سلام .
مشکل پرینتر بنده با توضیحات خوب و تصویری شما حل شد .
سپاسگزارم
مطلب شما را در سایت دوستم قرار دادم .

21 شهریور 1400

سلام علیکم، یک پرینتر hp laserjet 1010 دارم که وقتی دستور پرینت به آن داده می‌شود، تقریبا بیست ثانیه طول می‌کشدتا شروع به چاپ کند و با بیرون آمدن هر کاغذ دستگاه مکث می کند و بیست ثانیه طول می‌کشد تا کاغذ بعدی شروع به چاپ شود ولی وقتی دستور چاپ برگه سفید داده می‌شود خیلی سریع چاپ میکند_لطفا راهنمایی کنید مشکل چیست _ با تشکر

  21 شهریور 1400

  سلام بر شما
  لطفا درایور پرینتر رو پاک کنید یک درایور جدید از سایت اچ پی دانلود بفرمایید .اگر مشکل حل نشد روی یک ویندوز یا سیستم جدید امتحان فرمایید .موفق باشید

11 مهر 1400

سلام وقت بخیر
یه سوال دارم پرینتر مدل hp officejet 4630 این پیغام روی دستگاه هستش error code 0x83c0000a nos_loader_app میشه لطفا راهنمایی کنید علتش چه چیزی میتونه باشه؟

  11 مهر 1400

  درود بر شما
  لطفا دو شاخه کابل برق پرینتر رو مستقیم به پریز برق بزنید و از محافظ یا سه راهی استفاده نکنید

16 آبان 1400

عالی مرحبا. کارامد بود

23 آبان 1400

درود
کارتریج من اون چیپست کوچولو رو نداشت. چیپست کارتریج کهنه رو برداشتم و روی کارتریج نو گذاشتم مشکل حل شد.

11 دی 1400

درود فراوان بر شما و سایت خوبتون
پرینتر من Hp laserJet Pro M25-M27 است. هنگامی که لپ تاپ رو وصل می کنم و کاغذی رو پرینت می گیرم به خوبی پرینت می گیره اما بعدش روی صفحه لپ تاپ پنجره ی هشدار با موضوع supply memory missing on black cartridge ظاهر میشه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

  11 دی 1400

  درود بر شما
  احتمالا کارتریج شما تموم شده و شارز کردین اما چیپ کارتریج رو تعویض نکرده تکنسین و این پیام را روی دستگاه میبینید . هیچ مشکلی نداره و بدون نگرانی میتونید از پرینت چاپگزتون لذت ببرید .
  پیروز باشید

13 شهریور 1401

سلام علت هنگ کردن پرینتر hp1522n روی hewlett-packard چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

  13 شهریور 1401

  درود بر شما
  این ایراد بیشتر برای برد فورمتر هست

نظرات خود را برای ما بنویسید ...