چگونگی کار با ماشین حساب علمی و مهندسی

50634

کار با ماشین حساب علمی و مهندسی چگونه است؟

ماشین حساب های علمی – مهندسی زمانی که وارد سطح بالاتری از ریاضیات می شوید، فوق العاده مهم و کارآمد هستند؛ البته ممکن است در نگاه اول کمی پیچیده به نظر برسند. برای به کار انداختن و کار کردن با یک ماشین حساب علمی – مهندسی، نخست باید مهم ترین توابع را یاد بگیرید و ورود اطلاعات به شکل درست را تمرین کنید. قبل از اینکه سراغ اولین آزمون خود بروید، مطمئن شوید که می دانید هر چیزی در کجا قرار دارد و چگونه می توانید کارهای مورد نیاز خود را انجام دهید.

برخی از ویژگی های اصلی یک ماشین حساب علمی را شرح می دهیم و شما را تشویق می کنیم که از ماشین حساب خود، هم برای محاسبات روزمره و هم برای محاسبات پیچیده تر که از کلیدهای تابع نیز استفاده می کنند، استفاده کنید. دنباله‌های کلید، که توضیح می‌دهند کدام کلیدها را فشار دهید، در همه فعالیت‌ها گنجانده شده‌اند. با توجه به طیف گسترده ای از ماشین حساب های علمی موجود، برای اهداف این دوره ما بر روی مدل Casio fx-350MS تمرکز خواهیم کرد. سایر ماشین‌حساب‌ها ممکن است با روش‌های توصیف‌شده در این دوره متفاوت عمل کنند.

چگونه با یک ماشین حساب علمی - مهندسی کار کنیم؟

 • توابع مهم را پیدا کنید

توابع متعددی در ماشین حساب وجود دارند که برای جبر، مثلثات، هندسه، حساب دیفرانسیل و انتگرال و …ضروری خواهند بود. توابع زیر را در ماشین حساب خود پیدا کنید (نام دکمه ها ممکن است متفاوت باشند). برای دسترسی به بعضی از توابع، ممکن است نیاز باشد دکمه Fn یا Shift را فشار دهید:

 
عملیات های پایه
عملیات عملکرد
 +  جمع
 –  تفریق، بدون منفی
 x ضرب (اغلب یک کلید ” x ” برای متغیرها نیز وجود دارد)
 ÷  تقسیم
 ^ به توان رساندن
 yx رساندن “y” به توان “x”
 √ or Sqrt  جذر یا ریشه دوم
 ex نما
 sin تابع سینوس
 sin-1 معکوس تابع سینوس
 cos تابع کوسینوس
 cos-1 معکوس تابع کوسینوس
 tan تابع تانژانت
 tan-1 معکوس تابع تانژانت
 ln لگاریتم بر مبنای  e
 log لگاریتم بر مبنای 10
 (-) or neg علامت نشان دادن عدد منفی
 () پرانتز برای نشان دادن ترتیب عملیات
 π  درج عدد پی
 Mode تغییر بین درجه و رادیان

ماشین حساب علمی - مهندسی

 • تعیین کنید که به چه ترتیبی باید کلیدها را فشار دهید.

برای بسیاری از کلید های تابع، بر اساس شماره هایی که وارد می کنید، آنها را انجام خواهید داد. برخی از ماشین حساب ها، تابع را بر اساس عددی که شما قبلا وارد کرده اید، انجام می دهند، در حالی که برخی دیگر آن را بر اساس عدد بعدی که وارد می شود، انجام خواهند داد.

ماشین حساب علمی - مهندسی

 • یک ریشه ساده مربع (جذر) بگیرید.

ترتیب دکمه ها را بر روی یک مسئله ساده و سریع امتحان کنید. برای مثال، سعی کنید ریشه دوم 9 را بگیرید. چون از قبل می دانید که جواب 3 خواهد شد، بنابراین، این نکته بسیار خوبی برای استفاده در میان یک آزمون است اگر فراموش کردید که ترتیب فشار دادن دکمه ها به چه ترتیب باید باشد.

 • ابتدا 9 و سپس کلید علامت را فشار دهید. اگر اتفاقی نیافتاد، ابتدا کلید علامت و سپس 9 را فشار دهید.
 • برخی از ماشین حساب ها پرانتز را به محاسبه، مانند 3 ( √ اضافه می کنند. درنتیجه، شما باید پرانتز بستن ) را قبل از تکمیل محاسبه اضافه کنید.
 • برای دیدن نتایج، باید کلید مساوی را فشار دهید.

ماشین حساب علمی - مهندسی

 • توان یک عدد را محاسبه کنید.

یک آزمون خوب دیگر برای بررسی ترتیب دکمه ها، استفاده از تابع YX است. از آنجا که شامل دو عدد است، ممکن است بخواهید مطمئن شوید که ترتیب فشار دادن دکمه ها چگونه است. سعی کنید آزمایش ساده ای مانند 23 را انجام دهید. اگر عدد 8 را به عنوان پاسخ به دست آوردید، پس ترتیب درست را به کار برده اید. اگر عدد 9 را بدست آوردید، پس در واقع 32 را حساب کرده اید.

ماشین حساب علمی - مهندسی

 • توابع مثلثاتی را تمرین کنید.

هنگام استفاده از توابع SIN، COS و TAN دو چیز متفاوت را باید به خاطر داشته باشید: ترتیب فشار دادن دکمه ها و رادیان در برابر درجه.

 • یک تابع SIN ساده با جوابی آسان برای به خاطر سپردن را انجام دهید. به عنوان مثال، سینوس 30 درجه برابر 0.5 است. مشخص کنید که آیا باید ابتدا 30 را وارد کنید یا دکمه sin را فشار دهید.
 • جواب خود را کنترل کنید. اگر جواب تان برابر 0.988- است، پس، ماشین حساب تان بر روی رادیان تنظیم شده است. دنبال دکمه تغییر بگردید.

ماشین حساب علمی - مهندسی

 • ورود معادلات طولانی تر را تمرین کنید.

زمانی که شروع به وارد کردن معادلات طولانی تر به ماشین حساب خود می کنید، همه چیز می تواند کمی پیچیده تر شود. باید ترتیب را در نظر گرفته، و اغلب از () کلید استفاده خواهید کرد. ورود معادله زیر به ماشین حساب خود را امتحان کنید:

3^4/(3+(25/3+4*(-(1^2))))

 • توجه داشته باشید چه تعداد پرانتز برای حفظ فرمول کامل لازم است. استفاده از پرانتز مناسب برای استفاده موفق از ماشین حساب ضروری است.

ماشین حساب علمی - مهندسی

 • یاد بگیرید چگونه ذخیره و بازیابی کنید.

ذخیره نتایج آن و بازیابی بعدی آنها یک مهارت ضروری برای کار کردن با مسائل طولانی تر است. راه های مختلفی برای استفاده از اطلاعات ذخیره شده وجود دارد:

 • از کلید پاسخ (Answer) برای فراخوانی آخرین پاسخ نمایش داده شده به یک معادله استفاده کنید. برای مثال، اگر فقط 2^4 وارد کردید، می تواند 10 را از نتیجه با فشار دادن ANS + – + 1 + 0 تفریق کنید.
 • از کلید های +M یا STO (ذخیره) برای اضافه کردن مقادیر به حافظه ماشین حساب استفاده کنید. سپس می توانید از کلیدهای REC یا MR برای فراخوانی آن مقدار از حافظه برای استفاده در یک معادله استفاده کنید.

افتخار میکنیم که اگر سئوالی دارید با ما در میان بگذارید یا تجربه خود را از استفاده و خرید ماشین حساب مهندسی با دیگران به شریک شوید. سئوالات و تجربیات شما را در مقاله ها گنجانده خواهد شد.


لطفاً نظرات خود را در مورد این مطلب ارسال نمایید.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

12 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات دیگران

29 اسفند 1395

بابا خیلی پیشرفته اید شماااا

15 آذر 1397

سلام خدا خوت متن خوبیه ارزش مطالعه داره ممنون از شما

17 مهر 1398

خوب بود ولی جای پیشرفت داره

21 آبان 1398

سلام . تو ماشبن حساب چطور میتوانیم اندازه درجه ۰/۰۰۲=&sin2 (سینوس ۲تا آلفا = دو هزارم ) رو حساب کنیم؟؟ لطفا پاسخ سوال ایمیل شود . سپاس

5 دی 1398

سلام؛
چه طوری میشه در ماشین حساب anti log رو حساب کرد؟
ممنون

23 دی 1398

چگونه باید تانژانت به توان 2 عددی را بدست آورد

15 خرداد 1399

یک سئوال ساده.
میخواهیم وقتی تقسیم میکنیم باقیمانده تقسیم را ببینیم
نه حاصل تقسیم را.
این کار در ماشین حسابهای مهندسی چگونه ممکن است؟

22 مهر 1399

سلام
چطوری میتونیم cos^-1 چطوری تو ماشین حساب بدست بیارم ؟؟؟

4 اسفند 1399

سلام علیکم. ببخشید برای بعضی از تقسیم ها، جواب بیش از اندازه نمایشگر هست، چجوری همه ی جواب رو ببینم.
مثلا:
در ماشین حساب مهندسی من 82 رقم حساب میشه اما فقط 10 رقم نمایش داده می شود، چجوری بقیه را ارقام را هم استخراج کنم.

10 اردیبهشت 1400

معکوس لاپلاس رو با ماشین حساب چه جوری میشه بدست آورد؟

31 اردیبهشت 1400

سلام چطوری با ماشین حساب مهندسی ریشه پنجم و ششم بگیریم

14 آبان 1401

سلام خساه نباشید ماشین حساب من گزینه calc نداره چطوری باید باهاش معادله حل کنم؟

نظرات خود را برای ما بنویسید ...