بارکد چه اطلاعاتی به ما می دهد؟

8026

یک بارکد یا رمزینه چه اطلاعاتی در اختیار ما میگذارد؟

رمزینه یا بارکد

بارکد یا رمزینه، کدی است که توسط ماشین قابل خواندن بوده و در نهایت به صورت اعداد در می آید. این اعداد الگویی از خطوط موازی با عرض های مختلف را برای شناسایی یک محصول خاص چاپ می کنند. البته اطلاعات بسیار دیگری غیر از این خط ها در بارکدها موجود می باشد.

استفاده از سیستم های بارکد یک انقلاب در حوزه کنترل محصولات ، قیمت و حتی موجودی آنها بود که امروزه تمامی مشاغل و موسسات از آن استفاده می کنند. در واقع بارکدها یک سیستم مدیریت متمرکز محسوب شده که در آن یک سیستم نرم افزاری رایانه‌ای به سازمان ها اجازه می دهد تا کارایی و بهره‌وری خود را افزایش دهند.

بارکد چه اطلاعاتی به ما می دهد؟

بارکدها نه تنها برای مشاغل و سازمان ها کارآمد هستند، بلکه برای مصرف کنندگان نیز بسیار سودمند می باشند. اکنون مصرف کنندگان می توانند از طریق برنامه های تلفن همراه اطلاعات یک بارکد را بررسی کنند. تکنولوژی های پیشرفته باعث شده تا همه افراد با استفاده از گوشی های هوشمند خود، بتوانند به راحتی اطلاعات مربوط به محصول، نظرات دیگران و حتی شرکت تولیدکننده محصول را متوجه شوند.

به علاوه فروشندگان نیز می توانند با کمک بارکدها، به اطلاعات یک برند تجاری دسترسی داشته باشند. همچنین می توانند اطلاعات به روز یک محصول را بدست آورده و موجودی آن را به سرعت و دقیق تغییر دهند.

نقش بارکدها در مدیریت زنجیره تأمین

روزانه میلیون ها محصول بین کشورهای مختلف رد و بدل می شود. در حین این فرآیند تولیدکنندگان می توانند با استفاده از بارکدها، محموله ها را ردیابی و روند فروش را کنترل کنند. محصولاتی که اطلاعاتشان در یک نماد یا بارکد UPC رمزگذاری می شود، در صورت معیوب بودن یا گم شدن به راحتی شناخته خواهند شد. در واقع اعداد بارکد باعث می شود که مدیریت تعداد زیادی محصولات آسان‌تر شده و به راحتی بتوان موقعیت آنها را تشخیص داد.

بارکد چه اطلاعاتی به ما می دهد؟

با اینکه طیف گسترده‌ای از بارکد ها در سراسر جهان وجود دارد، اما باید بدانید که انواع مختلفی دارند. به عنوان مثال بارکد های UPC (کد جهانی محصول) بیشتر در ایالات متحده استفاده می شوند، اما حاوی یک شناسه خاص برای نشان دادن کشور مورد استفاده نیستند. به این دلیل که ایالات متحده محصولات بسیاری از کشورهای مختلف را واردات و استفاده می کند. از طرف دیگر بارکد EAN-13 دارای یک شناسه خاص بوده و بیشتر در اروپا و خارج از ایالات متحده آمریکا استفاده می شود.

بارکدهای EAN-13

البته حتی در بارکدهای EAN-13 نیز ممکن است شناسه نوشته شده مربوط به کشور مبدا که محصول در آن تولید شده است نباشد. با این حال این شناسه می تواند نشان دهد که بارکد در چه کشوری ثبت شده است. به عنوان مثال یک محصول تولید شده چینی که به کشور فرانسه فروخته می شود می تواند با استفاده از بارکد به عنوان یک محصول فرانسوی شناخته شود، در حالی که در اصل چینی است.

بارکد چه اطلاعاتی به ما می دهد؟

همانطور که گفتیم امروزه با وجود اینترنت، مشتریان می توانند به راحتی با استفاده از تلفن های هوشمند خود به اطلاعات یک بارکد دسترسی پیدا کنند. اگر کالایی بارکد داشته باشد، با استفاده از یک بارکد خوان می توان متوجه شد که محصول در کدام کشور عرضه شده است. در واقع شخص می تواند نام دقیق محصول و سازنده‌ای که آن را ایجاد کرده پیدا کند.

خرید بارکد خوان فروشگاهی و صنعتی

برنامه های بارکد برای دستگاه های تلفن همراه

برنامه های متنوعی برای تلفن های هوشمند وجود دارد که برای اسکن بارکدها طراحی شده‌اند. این برنامه ها می توانند اطلاعات زیادی درباره محصولات، بررسی های دیگران و مکان هایی که این محصول را ارائه می دهند پیدا کنند. با فراگیر شدن تلفن های هوشمند تولیدکنندگان می توانند با استفاده از چنین برنامه هایی، خدمات خود را در روش های مختلفی به مشتری ارائه دهند.

بارکد چه اطلاعاتی به ما می دهد؟

در واقع مشتریان می توانند با بررسی اولیه محصولات، کالا مدنظرشان را از هر کجا که باشند خریداری کنند. این برنامه ها مبتنی بر نرم افزار شامل ویژگی هایی هستند که دسترسی سریع به اطلاعات محصول را در خانه یا فروشگاه برای شما فراهم می کنند.

این برنامه ها شامل موارد زیر می شوند:

  • Scanning On the Go or at Home

بسیاری از مصرف کنندگان نمی توانند وقت زیادی برای خریدهای حضوری خود اختصاص دهند. به همین دلیل برنامه های خرید به مشتریان این امکان را می دهند تا یک محصول را از روی بارکدی که دارد شناسایی کنند. از همین طریق می توانند لیست خرید خود را ثبت کرده و حتی در مواقعی از کوپن و تخفیف نیز استفاده کنند.

  • برنامه های Coupons and Reward

تولیدکنندگان در بعضی موارد برنامه هایی را ارائه می دهند که در آن مشتریان می توانند بارکد محصولات موجود در فروشگاه را اسکن کرده و کوپن، جایزه و تخفیف دریافت کنند.

Shopkick نمونه‌ای از این نوع برنامه ها می باشد. این راهکار با درگیر کردن مشتری ها در یک فضای خرید اینترنتی باعث می شود تا آنها یک خرید راحت، مقرون به صرفه و سرگرم کننده داشته باشند.

  • Self-Scanning and Self-Checkout

اکنون مصرف کنندگان می توانند تجربه خرید بسیار شخصی را داشته باشند که در آن به راحتی محصولات را بر روی تلفن هوشمند خود اسکن می کنند. به علاوه دیگر نیازی به منتظر ماندن یا وقت تلف کردن برای تعویض محصول ندارند.

فراموش نشود که یکی از بهترین اتفاق ها در خرید کردن، پیدا کردن محصول با حداقل قیمت می باشد. در ادامه برخی از بهترین برنامه های خرید اسکن بارکد را معرفی می کنیم که در این زمینه به شما کمک می کنند:

ShopSavvy

این برنامه هنگام خرید بصورت آنلاین بهترین قیمت را به شما نمایش داده و این امکان را به مشتری می دهد تا در فروشگاه های مختلف قیمت ها را مقایسه کند. فقط کافی است بارکدهای محصول را اسکن و قیمت ها را مشاهده کنید.

ShopSavvy  که قبلاً با نام GoCart شناخته میشد، زمانی برنده جایزه Google’s Android Developer’s Challenge  بود. این برنامه در واقع مخصوص مقایسه محصولات بوده و با استفاده از دوربین تلفن همراه می تواند بارکد محصولات را اسکن کند. به محض پیدا کردن محصول موردنظر نیز ارزان‌ترین قیمت را به شما نشان داده و حتی به شما فروشگاهی حضوری یا اینترنتی برای خرید آن پیشنهاد می کند. در نتیجه شما می توانید از مکان یا وب سایت فروش آن محصول مطلع شده یا حتی با فروشنده آن تماس بگیرید.

علاوه بر مواردی که گفتیم، می توان نظرات دیگران را مشاهده کرد، محصولی به لیست سبد خرید یا علاقه‌مندی ها اضافه کرد. حتی می توان برنامه را طوری تنظیم کرد که در صورت تخفیف خوردن محصولی، اعلان برای شما ارسال شود. همچنین این برنامه تاریخچه مواردی را که یک بار نگاه کرده‌اید را نگهداری می کند.

  • Scan

برنامه Scan همانطور که از اسمش مشخص است به شما اجازه می دهد همه بارکدهای معروف مانند (UPC ،EAN  وISBN) و کدهای QR را اسکن کنید. بعد از اسکن نیز نظرات و اطلاعات بیشتر در مورد محصول اسکن شده را نمایش می دهد.

تنها کاری که هنگام اسکن کردن باید انجام دهید این است که برنامه را باز کرده و دوربین را به سمت بارکد قرار دهید. برنامه به گونه‌ای طراحی شده است که با راه اندازی دوربین بلافاصله و به طور خودکار از بارکد عکس می گیرد.

این برنامه هنگام اسکن یک کد QR مستقیماً شما را به آدرس اینترنتی مربوطه می برد. اگر بارکد فقط شامل متن باشد، شخص بلافاصله آن را می بیند. اما در فرمت های دیگر مانند شماره تلفن، ایمیل یا آدرس عملکرد برنامه متفاوت می باشد.

این برنامه قابلیت هایی دیگری نیز دارد مانند:

  • مشاهده لیست تاریخچه تمام اسکن های قبلی
  • استفاده از هر دو دوربین جلو و عقب برای اسکن
  • تنظیم یک مرورگر پیش فرض برای باز کردن وب سایت ها
  • ارسال تاریخچه و ایمیل به عنوان یک فایل CSV
  • روشن کردن چراغ قوه در شرایط کم نور

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...