تغذیه اتوماتیک اسناد ADF چیست؟

13699

 تغذیه اتوماتیک اسناد یا ADF در پرینتر ها چیست؟

ADF چه کاربردی دارد

این قطعه بخشی در چاپگرهای که چند کاره است که یک دسته کاغذ در آن قرار می گیرد و به کاربران اجازه می دهد بدون نیاز به قرار دادن دستی کاغذ، اسکن، کپی و فکس کنند. می ‎دانیم که برخی از پرینترهای چندکاره متوسط ​​و پیشرفته با موتورهای چاپ خودکار دوبلکس برای چاپ صفحات دو طرفه عرضه می‏ شوند.

اما تنها همین نیست! بیشتر این محصولات علاوه بر آن به یک تغذیه اتوماتیک اسناد (ADF) برای تغذیه اسناد اصلی دو طرفه به اسکنر نیز مجهز هستند. از بسیاری جهات، ADF های خودکار دو طرفه نسبت به پرینتر های دو طرفه اتوماتیک، راحتی بیشتر و صرفه جویی بیشتری به ارمغان می‎آورند.

تغذیه اتوماتیک اسناد (ADF) در پرینتر ها چیست؟

نگاهی به ADF

سینی های ADF در اندازه‎ های مختلفی عرضه می ‎شوند، کمترین تعداد نگهداری آنها از 15 تا 25 صفحه شروع می‎شود و برخی از انواع بزرگتر به اندازه 35 و یا 50 صفحه ظرفیت خواهند داشت.

در واقع امروزه اکثر ADF ها به طور پیشفرض، همان ظرفیت 35 یا 50 صفحه را ساپورت می‎کنند. بدون داشتن ADF، شما مجبور به اسکن اسناد اصلی خود به صورت یک به یک و دستی هستید، خواه آنها را روی یک کارت حافظه یا یک کامپیوتر اسکن نموده، کپی کرده و یا فکس ‎کنید.

این کار مستلزم این است که ابتدا اولین ورق را روی شیشه اسکنر یا «صفحه نمایش» تنظیم نموده، عملیات اسکن، کپی یا فکس را برای اولین بار از کنترل پنل پرینتر (بدون استفاده از کامپیوتر) و یا از طریق یک کامپیوتر شروع کنید. سپس عملیات صفحه اول را پایان دهید، آن را از روی شیشه اسکنر بردارید و همینطور این روند را برای هر صفحه تکرار نمایید.

تغذیه اتوماتیک اسناد (ADF) در پرینتر ها چیست؟

با توجه به این توضیحات، بسته به اینکه می ‎خواهید چه تعداد صفحه را پردازش کنید و چگونه این کار را انجام دهید، اسکن نمودن چندین صفحه به صورت دستی، می‎تواند کار پر دردسری باشد. به خصوص اگر عملیات مورد نظر شما شامل ذخیره نمودن صفحات اسکن شده در فایلها یا فکس چندین صفحه باشد.

در واقع، فکس چندین صفحه از یک چندکاره بدون ADF معمولا به صورت فکس نمودن یک صفحه در هر بار است.

تفاوت قابلیت ADF یک رو و دو رو

با استفاده از یک ADF، می‎توانید اسناد اصلی خود را وارد دستگاه کنید، نحوه انجام عمل اسکن، کپی یا فکس را تنظیم نموده و به دنبال کار خود بروید. مگر اینکه، اسناد اصلی شما دو طرفه باشند. در این صورت شما در بار اول، یک طرف از هر صفحه را به طور خودکار اسکن می‎کنید، سپس دسته اسناد را برمی‎گردانید تا طرف دیگر آنها نیز اسکن شود.

ولی با استفاده از یک ADF دو طرفه (دورو) خودکار همچنان یک گام بزرگ دیگر، نسبت به دو حالت قبلی جلوتر هستید. به این ترتیب که پرینتر چندکاره، یک طرف صفحه را اسکن و پردازش نموده، سپس صفحه را برمی‎گرداند، و دوباره آن را از روی صفحه اسکنر عبور می‎دهد و این فرآیند را برای هر صفحه تکرار می‎نماید.

تغذیه اتوماتیک اسناد (ADF) در پرینتر ها چیست؟

این کار نه تنها باعث می ‎شود اسکن و فکس دو طرفه ی یک دسته‎ از اسناد راحتتر انجام شود، بلکه در مواقعی که هم اسکنر و هم موتور پرینتر در حال کار هستند کمک بزرگی به کپی اسناد دو طرفه خواهد کرد.

وقتی موتور پرینت و هم ADF ، قابلیت پردازش دو طرفه دارد:

هنگامی که هم موتور پرینت و هم ADF ، قابلیت پردازش دو طرفه را پشتیبانی می ‎کنند، شما می‏ توانید با یک سری تنظیمات ساده از کنترل پنل، از اسناد اصلیتان کپی دو طرفه بگیرید و پرینتر بقیه کارها را انجام خواهد داد. سینی ADF خود اولین طرف از صفحه اول را روی شیشه اسکنر می‎گذارد و سپس طرف دیگر را اسکن می‎کند.

سپس موتور چاپ شروع به پرینت گرفتن از اولین روی صفحه اول نموده، کاغذ را می‎ چرخاند و در آخر طرف دیگر را چاپ می‎کند و در صورتی که این امر ادامه یابد، ADF شروع به اسکن کردن صفحه دوم کرده است. این فرآیند خود به خود ادامه می ‎یابد، اسکن یک طرف و بعد طرف دیگر، چاپ یک طرف و سپس طرف دیگر، همین طور پشت هم تکرار می‎گردد، تا زمانی که کار تمام شود.

اگر تا کنون تجربه این را داشته ‎اید که بخواهید یک سند چند صفحه ای دو طرفه را به صورت دستی کپی کنید، مطمئناً قدر دستگاهی مجهز به ADF خودکار دوبلکس را خواهید دانست.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...