پرینتر LED چیست و چگونه کار می کند؟

1785

پرینتر LED چیست و چگونه کار می کند؟ تفاوت آن با پرینترهای لیزری چیست؟

تمام پرینترها یک شکل نیستند. تکنولوژی های اصلی گوناگونی در پرینترها به کار می روند، چه برای استفاده در کارها و اهداف خانگی و چه برای کارهای اداری و دفتری و باید گفت هر یک از آنها نقاط ضعف و قوت خود را دارند.

دو نوع متداول پرینتر که اکثر کاربران با آنها آشنا هستند، پرینترهای جوهر افشان و پرینترهای لیزری هستند. نوع سومی که امروز با آنها آشنا می شویم و کمتر از دو مورد دیگر شناخته شده هستند، پرینترهای LED هستند.

پرینتر LED چیست ؟ ما در این مقاله هر چه را که در این زمینه نیاز دارید بدانید به شما می گوییم.

پرینتر LED چیست و چگونه کار می کند؟

پرینتر LED چیست ؟

پرینترهای LED بیشترین شباهت را به پرینترهای لیزری دارند، استفاده از درام، تونر و سیستم فیوز برای ذوب کردن تونر رنگی یا سیاه و سفید روی کاغذ. اما یک تفاوت کلیدی بین دو این دو مدل پرینتر وجود دارد: پرینترهای لیزری برای ایجاد یک شارژ استاتیک جذب کننده تونر روی درام پرینت از یک لیزر و آینه استفاده می کنند، در حالی که پرینترهای LED از یک رشته نوار LED برای این کار استفاده می کنند.

این پرینترها برای اولین بار در سال 1989 توسط شرکت OKI ساخته شدند و این شرکت از آن زمان تا کنون به نوآوری در این زمینه ادامه داده؛ در حالی که دیگر تولید کنندگان، این تکنولوژی را به مرور به کار گرفته اند.

اگرچه پرینترهای LED هنوز به اندازه پرینترهای لیزری و جوهر افشان فراگیر نشده اند، اما به خاطر ویژگی های مثبت و منحصر به فردی که نسبت به رقیبان خود دارند، به تدریج به محبوبیتشان اضافه شده است.

یک پرینتر LED چگونه کار می کند؟

دقیقاً مشابه پرینترهای لیزری، پرینترهای LED نیز دارای یک درام نوری هستند که سطح آن توسط الکتریسیته ساکن و به وسیله یک سیم دارای ولتاژ بالا دارای بار مثبت می شود. در یک پرینتر لیزری، یک لیزر از اطلاعاتی که توسط بورد الکتریکی به آن ارسال می گردد استفاده می کند تا تصویر یا متنی که باید آن را پرینت کند روی آینه بنگارد. آینه نیز روی محور خود گردش می کند تا تصویر را به درام انتقال دهد. اما در یک پرینتر LED، الکتریسیته ساکن منفی توسط نواری از LED ها که در بالا یا زیر درام تعبیه شده اند ایجاد می شود.

پرینتر LED چیست و چگونه کار می کند؟

الگوی نور تابیده شده از LED ها، به درام که با بار مثبت شارژ شده برخورد می کند و در نقطه برخورد شارژ را خنثی کرده و به جای آن، در جایی که تصویر پرینت می شود، بار منفی را جایگزین می کند. سپس تونر که دارای بار مثبت است، به نقاطی از سطح کاغذ که توسط LED ها دارای بار منفی شده رنگ را به صورت پودر می پاشد.

کاغذ از زمانی که وارد مکانیزم پرینتر می شود، توسط یک سیم با ولتاژ بالای مجزا دارای بار مثبت می گردد. همانطور که این ورقه کاغذ از درام پرینت گذر می کند، جاهایی از آن که دارای بار منفی هستند تونر را جذب می کنند.

پس از آن ورقه کاغذ از بین دو رول گرم عبور می کند، که باعث پخت تونر روی کاغذ پیش از خروج آن از پرینتر می شود.

مزایای یک پرینتر LED چیست ؟

از آنجا که این پرینترها از روش های کاملاً متفاوتی برای ایجاد شارژ الکتریسیته ساکن استفاده می کنند، از مزایایی مختلفی بهره مند هستند که آنها را از پرینترهای لیزری متمایز می کند.

  • از آنجا که برای انتقال تصویر به درام نوری، بر خلاف پرینتر لیزری که از آینه گردان استفاده می کند هیچ قسمت متحرکی وجود ندارد، این پرینترها در هنگام کار سر و صدای کمتری تولید می کنند.
  • عدم وجود قسمت متحرک، به معنای حجم کمتر دستگاه نیز می باشد.
  • به خاطر اینکه قسمت متحرکی در آنها وجود ندارد، این پرینترها دیرتر استهلاک پیدا کرده و خراب می شوند.
  • به خاطر وجود مراحل کمتر برای ایجاد شارژ منفی بر روی درام نوری، عمل پرینت سریعتر انجام می شود.
  • از آنجا که LED ها اجزایی با مصرف بسیار پایین انرژی محسوب می شوند، این پرینترها نسبت به همتایان لیزری خود از نظر هزینه به صرفه تر هستند.

 

بهترین پرینترهای LED کدام ها هستند؟

به خاطر سلطه پرینترهای لیزری و جوهر افشان در بازار، گزینه های بسیاری برای انتخاب از بین پرینترهای LED وجود ندارد. تنها سازندگان محدودی اقدام به ساخت مدل های جدید پرینترهای LED می کنند؛ در اینجا با مدل های پیشنهادی ما آشنا می شوید:

OKI C511dn

یک مدل جمع و جور می باشد و می تواند با رزولوشن 2400 dpi و به صورت رنگی، تا 26 ورقه در دقیقه پرینت بگیرد.

پرینتر LED چیست و چگونه کار می کند؟

OKI C712n

مدل کمی گرانتر شرکت OKI، C712n می باشد که می تواند تا 36 ورق در دقیقه پرینت بگیرد و ظرفیت 530 ورق کاغذ را به عنوان ورودی دارد.

پرینتر LED چیست و چگونه کار می کند؟

OKI MC853dn

اگر به دنبال یک پرینتر LED می گردید که بتواند اسکن، کپی و فکس نیز انجام دهد، OKI MC853dn یک انتخاب عالی برایتان خواهد بود. این مدل، کوچکترین پرینتر چند کاره صفحات A3 در بازار می باشد، اما همچنان تمام ویژگی های مورد نیاز شما را داراست.

پرینتر LED چیست و چگونه کار می کند؟

Xerox Versalink C7000dn

Xerox دیگر شرکت ساخت پرینتر است که با خط تولید مدلهای Versalink خود، وارد بازار پرینترهای LED شده. مدل C7000dn، یک دستگاه قابل اطمینان و کارآمد، با تکنولوژی پرینت ایمن است و می تواند تا 35 ورقه در دقیقه، با رزولوشن 1200 در 2400 نقطه در اینچ پرینت بگیرد.

پرینتر LED چیست و چگونه کار می کند؟

Xerox Versalink C405dn

این مدل چندکاره از شرکت Xerox، یک پرینتر LED است که می تواند کپی، اسکن و فکس نیز انجام دهد؛ علاوه بر اینها، قابلیت های دیگری همچون پرینت NFC و تشخیص نوری کاراکترها را نیز دارا می باشد.

پرینتر LED چیست و چگونه کار می کند؟

از بخش بررسی و خرید پرینتر های آوند پرینتر دیدن فرمایید.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...