• خانه >
  • آموزش و مقالات >
  • بلید چیست ؟ داکتر بلید و وایپر بلید چه کاربردی دارند؟

بلید چیست ؟ داکتر بلید و وایپر بلید چه کاربردی دارند؟

6174

بلید چیست ؟ داکتر بلید و وایپر بلید چه کاربردی در کارتریج پرینترهای لیزری دارند؟

بلید چیست ؟

“بلید” و “داکتر بلید” قطعاتی از جنس لاستیک و شفاف هستند که متصل به قطعه‌ ای فلزی می‌ باشند. طول آن‌ ها چندین برابر قطرشان است. تفاوت ظاهری این دو، در نازک‌ تر بودن “داکتر بلید” نسبت به “بلید” می‌باشد.

هم‌ چنین وظایف آن‌ ها نیز شباهت‌ ها و تفاوت‌ هایی دارد. این دو قطعه جزو قطعات داخلی دستگاه‌ هایی نظیر پرینتر و فتوکپی می‌ باشند که البته “داکتر بلید” بیش‌تر در دستگاه‌های فتوکپی کاربرد دارد. به زبان ساده، دکتر بلید میزان تونر تحویل داده شده به اجزای دیگر را تعیین می کند. همچنین به “شارژ کردن” تونر کمک می کند، که در ارائه چاپ های خوانا مهم است. در کارتریج های رنگی، دکتر تیغه عمدتاً با غلتک توسعه دهنده کار می کند تا به آماده سازی تونر برای چاپ کمک کند.

بلید چیست ؟

“بلید” نوعی لاستیک الکتریکی خنثی است که در هنگام پایان روند چاپ، “تونرِ” اضافه را از سطح “درام” (که موظف به انتقال”تونر” به سطح کاغذ است) تمیز می‌کند تا در نوبت بعدیِ عملیات چاپ، “تونرِ” اضافه روی سطح کاغذ نریزد. این “تونر”های اضافی به مخزن خاصی که در “کارتریج” قرار دارد منتقل می‌شود و لازم است مخزن فوق، به تناوب باز و تخلیه شود. در حقیقت تیغه‌ی “بلید” باعث می‌شود که همواره “تونر” به  مقدار مشخص و حساب‌شده‌ ای  به “مگنت” برسد.

“داکتر بلید”

“داکتر بلید” به نوعی همکار “بلید” بوده و کارش تمیز کردن “تونر” موجود بر سطح “مگنت رولر” است. وظیفه‌ خود “مگنت رولر” هدایت “تونر بر سطح “درام” است. اصطکاک ایجاد شده توسط “داکتر بلید” که در جهت مخالف “مگنت رولر” است، باعث تجدید شارژ “تونر” می‌گردد. ایجاد خراش یا زدن ضربه به “بلید” و خصوصاً به “داکتر بلید”، کل کیفیت چاپ را به هم خواهد زد.

doctorblade | بلید چیست

وایپر بلید

“درام”، نخست توسط “وایپر بلید” تمیز شده و سپس توسط “فوم رولر” که از طریق کارتریج بر روی “درام” قرار می‌ گیرد کاملاً پاکیزه می‌ شود. در حقیقت کار “وایپر بلید” پاکیزه کردن سطح “درام” بعد از یک دور گردش کامل می‌باشد. هرگونه زرد شدگی یا سفت و سخت شدن این قطعه که علامت فرسودگی آن است در پایین صفحه‌ی پرینت باعث به وجود آمدن خطوط خاکستری رنگ در چاپ یا پرینت  خواهد شد.

db-wb-drum | بلید چیست

شما می‌ توانید محصولات منتخب “فروشگاه آوند پرینتر” را جهت موارد فوق بررسی و انتخاب فرمایید و یا برای کسب اطلاعات بیش‌ تر با ما تماس بگیرید.


لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را در مورد مطلب بلید چیست ارسال فرمایید.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...