چرا همه پرینترها افتضاح هستند؟

1409

چرا همه پرینترها افتضاح هستند؟ بررسی معضلات کلی پرینتر ها

 پرینترها افتضاح هستند؟

چشمانتان رو ببندید، یک نفس عمق بکشید و دیگر انتظار نداشته باشید پرینتر شما بدون هیچ مشکلی کار کند! چون پرینتر ها هم همانند تمام تجهیزات برقی و هوشمند، بی عیب و نقص نیستند و دچار استهلاک در قطعات خود می شوند. مانند اغلب مسائل در زندگی واقعی که شما هیچ کنترلی روی آنها ندارید، با قبول این مسئله که پرینترها نیز یکی از همین دردسرهای پرهزینه هستند زندگی شادتری خواهید داشت.

بیشتر شما، حداقل از یکی از ویژگی های هر پرینتری که خریداری می کنید متنفرید و هیچ کاری در این مورد نمی توان کرد. به جای درگیری ذهنی با آن، سعی کنید به این مسئله در ذهن خود طور دیگری نگاه کنید: شما چون حتما باید یک پرینتر در خانه داشته باشید یکی از این دستگاه ها را نمی خرید. شما پرینتر را خریداری می کنید، زیرا این راه حل تنها کمی بهتر از مراجعه به یک کافی نت یا هر فروشگاه دیگری برای انجام پرینت تان است.

چرا همه پرینترها افتضاح هستند؟

نه همه پرینترها افتضاح نیستند، اما برخی از افراد تجربه‌های منفی با پرینترها داشته‌اند و این باعث شده تا نظرات منفی راجع به پرینترها بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

دردسرهایی که برای افرادی که پرینترهای خانگی خریداری می کنند عبارت اند از:

 • قیمت بالای جوهر و تونر (اورجینال البته)
 • احساس اینکه جوهر یا تونر مرتبا تمام می شود و باید همواره تعویض شود و همواره به نظر می رسد این اتفاق در بدترین زمان ممکن می افتد
 • سیستم اتصال وایرلس یا با سیم که به نظر می رسد هرگز کاملا درست کار نمی کند
 • درایورهایی که مدام از رده خارج می شوند و باید آپدیت گردند و هر زمان که ویندوز خود را عوض می کنید باید از نو نصب شوند
 • رابط کاربری یا تنظیمات عجیب و غریب که باعث می شود پیدا کردن مشکل بدون کمک متخصص تقریبا غیر ممکن باشد
 • پشتیبانی مشتریان که خودش خیلی موثر نیست و پیدا کردن و رفع قطعی مشکل هر دفعه غیر ممکن به نظر می رسد

چرا همه پرینترها افتضاح هستند؟

متأسفانه، ما نمی توانیم همه این مشکلات را حل کنیم. اما سالها تجربه ما در پوشش و پشتیبانی این جعبه های پیچیده، درک بهتری از چرایی وجود این مشکلات به ما می دهد.

در اینجا نکات دیگری وجود دارد که شما ممکن است هرگز در نظر نگرفته باشید (یا وقتی از عملکرد پرینتر خود به شدت عصبانی هستید ممکن است نادیده گرفته باشید). به احتمال فراوان این مشکلات در مورد چاپگرهای همه تولید کنندگان دیگر نیز صدق می کند، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود:

 • پرینتر شما ارزشی به مراتب بیش از هزینه ای که برای آن پرداخت کرده اید دارد. در واقع فن آوری شگفت انگیز و پیچیده ای در پرینتر های شما وجود دارد،

 • از جمله آن می توان به هد پرینتر (Print heads)، جوهر و نرم افزار جای گذاری تصویر یا متن در روی کاغذ (Mapping Software) اشاره کرد. شما احتمالاً پرینتر را به امید اینکه تنها هزینه لوازم جانبی و مواد برای آن می پردازید خریداری می کنید، این بدان معناست که شرکت سازنده باید هزینه های تحقیق و توسعه خود (و بقیه هزینه های هنگفت خود را) را تنها از جوهر یا کارتریجی که شما می خرید دریافت کند.
 • در صورت استفاده از کارتریج جوهر غیر اورجینال بی کیفیت ، نباید انتظار یک تجربه بی نقص را داشته باشید. به قسمت بالا دوباره دقت کنید. بخشی از پروسه تحقیق و توسعه با هدف طراحی جوهر مناسب صورت می گیرد، تا از خصوصیات فیزیکی مناسبی برای هماهنگی با هد پرینتر برخوردار باشد. جوهر غیر اورجینال بی کیفیت ممکن است این خصوصیات را نداشته باشد و در نتیجه ممکن است خیلی خوب کار نکند. همچنین، همانطور که پیش از این نیز گفتیم، بیشتر پرینترهای جوهر افشان که برای مصارف خانگی طراحی شده اند، در واقع دارای هد متصل به کارتریج هستند. در اکثر پرینترهای ارزان قیمت، اصلا هد دائمی وجود ندارد. بنابراین شما ممکن است شما در حال استفاده از هد و همچنین جوهر نامناسبی باشید. و اگر سعی می کنید یک کارتریج اصلی را با جوهر غیر اورجینال مجدداً پر کنید، احتمالاً شما دارید یک محفظه با هد سوخته را با یک جوهر بی کیفیت پر می کنید.

موضوع هزینه های جانبی را دوباره در نظر بگیرید

 • ما می دانیم که برخی از تولید کنندگان عمداً پرینترهای خود را طوری طراحی می کنند تا در صورت استفاده از کارتریج های غیر اصلی، از کار بیوفتند یا خطا دهند. شما ممکن است از این موضوع خوشحال نباشید، اما از نظر آنان، آنها تنها از سرمایه گذاری خود محافظت می کنند.
 • از طرف دیگر کارتریج های تونر غیر اورجینال عملکرد نسبتا خوبی دارند!

 • تونر فقط یک پودر با بار الکتریکی است (بخشی از پلیمر ، بخشی از کربن) و کارتریج به خودی خود فقط یک ظرف پلاستیکی ساده است. تولید کنندگان برای محافظت از کارتریج های تونر کار سختی نمی کنند، زیرا در این موارد حق مالکیت معنای چندانی ندارد. با این حال، آنها سعی می کنند با افزایش قیمت خود دستگاه پرینتر، هزینه ارزانتر تونر را تأمین کنند.

اگر کارتریج جوهر در دستگاه نباشد چه اتفاقی می افتد،

 • نباید انتظار داشته باشید پرینتر شما پرینت کند و حتی ممکن است عمل اسکن را نیز انجام ندهد. برخی از مدل ها هنوز هم یک یا هر دو این موارد را انجام می دهند، ولی بسیاری از آنها چنین نخواهند کرد. بله، وقتی شرکتهای تولید کننده از این روش استفاده می کنند، اوضاع بسیار پیچیده به نظر می رسد، اما این راهکار در صنعت تولید و ساخت پرینتر بسیار متداول است.
 • اگر شبکه خانگی شما پیچیده تر از فقط یک مودم، روتر و رایانه شخصی تان باشد، این احتمال وجود دارد که شما با مشکلات اتصال به شبکه روبرو شوید. دلیل خوبی برای این مشکل وجود ندارد، اما وضعیت شبکه سازی در صنعت پرینتر چندان مساعد نیست. یک پرینتر که در یک شبکه به خوبی کار کند ممکن است به پنج ساعت عیب یابی در شبکه دیگر نیاز داشته باشد. متأسفانه، این بدان معنی است که ما به طور حتم نمی توانیم بگوییم که یک پرینتر بخصوص، به طور حتم به خوبی در شبکه خانگی شما کار خواهد کرد یا خیر.
 • بالاخره در مقطعی از زمان، در نهایت پس از تعویض سیستم عامل خود باید درایورهای جدید را برای پرینتر خود دانلود کنید.

 • بله، این مساله باید بطور خودکار اتفاق بیفتد، اما معمولاً اینطور نیست. برخی از شرکت ها در صدور به موقع درایورهای جدید بهتر از سایرین هستند. بر اساس تجربه ما، شرکت Brother در این مورد بسیار خوب عمل می کند و شرکت کانن ممکن است دیگر از ارائه آپدیت های جدید برای پرینترهایی که تنها چند سال از عمر آنها می گذرد خودداری کند.

بخش بررسی و خرید پرینتر

چرا همه پرینترها افتضاح هستند؟

اصولاً پرینترها یک دسته از محصولات ناامید کننده هستند. اما آیا بهتر نیست بدانید چرا؟ حتی با علم به این موضوع، ما می دانیم که هنوز هم باید از آنها استفاده کنیم و بنابراین، ما هنوز ده ها ساعت صرف تحقیق و آزمایش می کنیم تا چند توصیه برای پرینترهای متوسط به بالا ارائه کنیم:

شرایط حداقلی

اگر فقط به وسیله ای نیاز دارید تا کلمات را روی کاغذ پیاده کنید، ساده ترین انتخاب بهترین آن می باشد. شما یک پرینتر لیزری تک کاره با چاپ سیاه و سفید ارزان می خواهید. خرید این دستگاه کمتر از 100 دلار* و برای انجام عمل پرینت در هر صفحه کمتر از 2 سنت هزینه در بر دارد و می تواند هرگونه پرینت سیاه و سفید را برایتان انجام دهد.

از آنجا که این دستگاه پرینتر لیزری است و به جای جوهر از پودر تونر استفاده می کند دو مزیت عمده دارد: فارغ از اینکه چقدر به ندرت پرینت می گیرید، کارتریج تونر هرگز خشک و ناکارآمد نمی شود و اگر بخواهید می توانید با خیال راحت از تونر غیراورجینال ارزان تر نیز استفاده کنید.

تا می توانید پس انداز کنید! با این وجود، از آنجا که این دستگاه ها تنها به صورت سیاه و سفید پرینت می گیرند، شما هنوز هم باید برای چاپ های رنگی به مراکز کپی یا همان دفاتر فنی سر بزنید یا اینکه یک پرینتر چاپ رنگی خریداری کنید که هزینه های مصرفی کمی نخواهد داشت.

دفاتر کار در منزل

اگر از پرینتر خود انتظار بیشتری دارید، به دنبال یک پرینتر چند کاره باشید. این موارد برای دفاتر خانگی که گهگاه از چاپ رنگی، اسکن، کپی کردن یا فکس استفاده می کنند مناسب می باشند.

البته اگر به صورت روزانه و با تکرار بالا به هیچ یک از این کارها نیاز ندارید. مانند چاپگرهای لیزری ارزان قیمت، یک پرینتر جوهر افشان همه کاره نیز یک گزینه مقرون به صرفه است (کمتر از 200 دلار برای خرید آن)، (انتظار 2 تا 4 سنت در هر صفحه برای پرینت سیاه و سفید و 7 تا 10 سنت در هر صفحه برای پرینت رنگی).

با این حال، بر خلاف چاپگر های لیزری، شما باید از جوهر به طور مرتب استفاده کنید، در غیر این صورت جوهر کارایی خود را از دست می دهد، اگرچه این چاپگرها بطور خودکار پاکسازی های دوره ای انجام می دهند تا نازل های خود را تمیز و آماده برای چاپ نگه دارید.

چرا همه پرینترها افتضاح هستند؟

آیا نیازهای دیگری دارید؟

این دو نوع پرینتر در اکثر موارد نیازهای کاربران خانگی را تحت پوشش خود قرار می دهند، اما اگر به نظر نمی رسد که هیچ یک متناسب با نیازهای شما باشد، بهتر است سری به نظرات کاربرانی که پیش از شما این دستگاه ها را خریده اند در سایت فروشگاه های مرتبط بزنید.

اینها دقیق ترین منابع اطلاعاتی در مورد این دسته هستند. البته شما همچنین باید بررسی های کاربران را در مورد هر چاپگری که فکر می کنید می خواهید خریداری کنید، مطالعه کنید.

ممکن است برخی از چاپگرها هنگام استفاده توسط آزمایش کنندگان باتجربه در تنظیمات کنترل شده خوب عمل کنند، اما در تست های خانگی آن کارایی را نداشته باشند. بررسی های کاربران همچنین شما را از عملکرد مناسب دستگاه در دراز مدت مطمئن می کند، همچنین بررسی های فردی می تواند جزئیات و ویژگی هایی را آشکار کند که بررسی های حرفه ای گاهی اوقات از آنها غافل می شوند.

اگر هیچ یک از موارد یاد شده نیز موثر واقع نشد، همیشه یک مرکز کپی و پرینت در نزدیکی تان پیدا خواهید کرد.

* به دلیل ثابت نبودن قیمت پرینترها در کشورمان!!! در زمان ترجمه این مطلب، از قیمت گذاری با نرخ دلار استفاده کرده ایم.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...