پوشش 5٪ صفحه به چه معنی است؟

2864

5 درصد پوشش صفحه به چه معنی است؟

به نظر شما معنی این جمله چیست: ” این کارتریج تونر یا جوهر ، می‎تواند 1000 صفحه را با پوشش 5٪ صفحه چاپ کند.”

ممکن است بعد از روبرو شدن با این واقعیت که کارتریج شما به اندازه ‎ای که شرکت سازنده ادعا کرده است دوام نخواهد داشت، نا امید شده باشید.

تقریبا در مورد همه کارتریجهای جوهر و تونر این عبارت گفته می ‎شود که صفحات را با پوشش 5٪ صفحه چاپ می‎ کنند. با این حال بسیاری از مردم نمی‎ دانند که پوشش صفحه به چه معنا است، چگونه محاسبه می‎شود یا واقعا به چه صورت در صفحه ظاهر می‎ شود. با توجه به این موارد، نا امیدی مردم قابل درک است! چرا که کارتریجی که تهیه کرده‎اند آن میزان صفحاتی را که باید چاپ کند، چاپ نمی‎کند و آنها دلیل مشخصی برای این قضیه نمی ‎یابند.

سازمان بین المللی iso این 5% را بر اساس یک روش اندازه گیری که برای بازدهی کارتریج در چاپگر های مختلف را آزمایش کرده که این 5% شامل طراحی های مختلف کاغذ های معمولی چاپ است.

پوشش 5٪ صفحه به چه معنی است؟

اگر دوست دارید بدانید که چرا اینطور است و برای دانستن پاسخ این سوال که پوشش 5٪ صفحه به چه معنا است، این مطلب را مطالعه کنید.

مواردی که با مطالعه این مطلب خواهید آموخت:

 • بازدهی بر اساس تعداد صفحه یا چرخه کار چیست؟
 • 5٪ پوشش صفحه چیست؟ چرا این جمله مطرح شد؟
 • 5٪ پوشش صفحه، بر روی یک تکه کاغذ چگونه به نظر می‎رسد؟
 • چه چیزهایی روی پوشش صفحه تاثیر می‎گذارد؟
 • چگونه می‎توانم دوام کارتریج جوهر یا تونر خود را طولانی تر کنم؟

بازدهی براساس تعداد صفحه یا چرخه کار چیست؟

اولین چیزی که لازم است تعریف کنیم عبارتست از بازدهی بر اساس تعداد صفحه / چرخه کار. بازدهی بر اساس تعداد صفحه بر روی بسته بندی کارتریج های تونر یا جوهر ذکر می‎شود و چرخه کار (duty cycle) بر روی آیتم‎های تعمیرات و نگهداری عنوان می‎شود. این آیتم‎ها شامل جوهر یا تونر نیستند، اما طول عمر آنها به صورت تعداد مشخصی از دوره‎های چاپ، ذکر می‎شود.

هر کدام از این اطلاعات به این منظور بیان می‎شوند تا به شما یک ایده خام و اولیه در این مورد بدهند که قبل از اتمام جوهر یا تونر کارتریجتان، چه تعداد صفحه می‎توانید پرینت بگیرید. و یا چه موقع محصول شما باید مورد تعمیرات و نگهداری قرار گرفته و یا قطعات آن تعویض شود.

چرا این قضیه مطرح شد؟

تعداد صفحات چاپ شده‌ ای که می‎ توانید از یک کارتریج دریافت کنید ممکن است توسط عوامل مختلفی تحت تاثیر قرار گیرد و اندازه گیری آن بدون پارامتر دشوار است.

به عنوان مثال، ممکن است یک پرینتر سامسونگ داشته باشید که از یک کارتریج با بازدهی 2500 صفحه استفاده می‎ کند. اگر شما فقط اسناد و ایمیل های سیاه و سفید و فایلهای ورد چاپ کنید، احتمال این که به چاپ 2500 صفحه با همان کارتریج دست پیدا کنید بیشتر از کسی است که از همان کارتریج استفاده می‎کند، اما هر روز تعداد زیادی اسناد رنگی چاپ می‎کند که حاوی عکسها یا توده ‎ها و قسمتهای رنگی هستند.

بنابراین مقدار جوهر یا تونری که توسط دو فرد مختلف استفاده می‌شود، یکسان نیست. لذا تعداد کل صفحات چاپ شده توسط کارتریج آنها هم یکسان نخواهد بود.

پوشش صفحه فقط به این دلیل مطرح می ‎شود که به شما یک ایده کلی در مورد حداکثر تعداد صفحاتی بدهد که یک کارتریج جوهر یا تونر می ‎تواند چاپ کند و نه تعداد دقیق آن.

پس چگونه تولید کنندگانی مانند سامسونگ می ‎توانند بگویند که کارتریج ‎های تونرشان ظرفیت چاپ 2500 صفحه‎ ای دارند؟

آنها این اعداد را براساس «پوشش صفحه» محاسبه می‎کنند. این عبارت به این معنی است که اگر آن قسمت‌هایی از مساحت یک قطعه کاغذ A4 که روی آن چاپ انجام گرفته است، به اندازه یک بلوک فشرده ‎شود، مساحت آن برابر با 5 درصد از مساحت کاغذ A4 خواهد بود.

همانطور که خودتان هم ممکن است انتظار داشته باشید، یک صفحه چاپی با پوشش 5٪ ، احتمالا دارای رنگ های بسیار کمتر و یا مناطق سایه دار کمتری است. همچنین، توجه داشته باشید که برای چاپ عکس‏ها، از جوهر و تونر بسیار بیشتری استفاده خواهد شد. شاید چیزی حدود پوشش 80٪ صفحه.

اگر بخواهیم دوباره از مثال قبلی استفاده کنیم، باید گفت که تنها در صورتی می‎توانید قبل از تمام شدن جوهر، 2500 صفحه چاپ کنید که پوشش صفحات شما به طور میانگین 5٪ باشد.

این یک معیار استاندارد صنعتی است که توسط اداره تجارت عادلانه و ISO (سازمان بین المللی استاندارد سازی) معرفی و اجرا شده است. زیرا لازم بود راهی برای کمک به مشتریان ارائه شود تا بتوانند درکی در مورد آنچه که برای آن هزینه می کنند، داشته باشند.

کاغذی با پوشش 5٪ صفحه چگونه به نظر می‎رسد؟

ممکن است فکر کنید که پوشش 5 درصد، پوشش زیادی به نظر نمی ‎آید و فقط یک استاندارد است که برای تمام تولیدکنندگان پرینتر تعیین شده تا بازدهی کارتریج ها را به این وسیله بیان کنند. برای اینکه ایده بهتری در مورد پوشش 5٪ صفحه به شما بدهیم، نگاهی به شکل زیر بیندازید:

پوشش 5٪ صفحه به چه معنی است؟ پوشش 5٪ صفحه به چه معنی است؟

دوباره، به مثال تونر سامسونگ برمی‎گردیم. اگر در هر بار چاپ، به طور متوسط ​​این مقدار را چاپ کردید، بر اساس محاسبات سامسونگ می‎توانید از کارتریج خود برای چاپ 2500 صفحه استفاده کنید.

پوشش 5٪ صفحه به چه معنی است؟

بعضی از مردم نمی‎دانند که پوشش 5٪ چقدر کم است. باید در هنگام خواندن کارایی بر اساس تعداد صفحات / کارکرد کارتریج خود به یاد داشته باشید که این اعداد تنها یک برآورد تقریبی هستند.

چه چیزهایی روی پوشش صفحه تاثیر می گذارند؟

حال که می‎دانید عملکرد بر اساس تعداد صفحات برای یک جوهر یا تونر، حداکثر تعداد صفحه هایی است که یک کارتریج می‎تواند آن را چاپ کند، چندین مورد متفاوت وجود دارد که می‎ تواند بر تعداد صفحاتی که از کارتریج جدید خود دریافت می‎کنید تاثیر بگذارد. جالب است که برخی از این موارد، به عوامل موثر بر میزان باقی ماندن سوخت در باک یک ماشین، بی شباهت نیستند.

به عنوان مثال، فرض کنید شما در حین رانندگی، ماشین را با نهایت سرعت برانید و دور موتورتان بسیار بالا باشد و مثلا 6 سال از تاریخ تولید ماشینتان گذشته باشد. بنابراین نمی‎توانید با یک باک بنزین همان قدر برانید که اگر آهسته تر رانندگی می‎کردید و یا اگر ماشینتان جدیدتر بود، می‎توانستید طی کنید. در مورد یک پرینتر نیز وضع به همین منوال است. در اینجا مواردی که می‎توانند بر طول عمر کارتریج تأثیر بگذارند آمده است:

 • سن پرینتر
 • رطوبت محیطی که پرینتر در آن قرار دارد.
 • اینکه پرینتر شما در وضعیت خوبی قرار داشته و به تازگی سرویس شده است یا خیر.
 • چقدر / هر چند وقت یکبار چاپ می‎کنید (آیا در مدت زمانی کم، حجم بالایی چاپ می‎کنید).
 • چه چیزی چاپ می‎کنید (پوشش صفحه).
 • آیا یکی از قطعات پرینتر باید تعویض شود یا خیر.
 • از چه فونتی استفاده می‎کنید.

چگونه میتوانم دوام جوهر و یا تونر خود را طولانیتر کنم؟

آن طور که تا اینجا مشخص شد داشتن چاپ با حدود پوشش 5٪ صفحه دشوار خواهد بود. اما چند مورد وجود دارد که با رعایت آنها می‎توانید اندکی به دوام بیشتر تونر خود کمک کنید.

پوشش 5٪ صفحه به چه معنی است؟

مطلب دیگری با عنوان  “8 راهنمایی ساده برای دوام بیشتر جوهر پرینتر” که در همین سایت منتشر شده است، می‎تواند به نحو چشمگیری به شما برای کاهش تلفات جوهر کمک کند. علاوه بر این، مد نظر قرار دادن نکات زیر نیز، خالی از لطف نخواهد بود:

 • تنظیم پرینتر به حالت پیش نویس (draft) / تغییر فونت.

این کار ‎کیفیت چاپ را کمی کاهش می‎دهد (مثلا فونت را نازکتر می‎کند)، اما برای زمانی که فقط اسناد داخلی چاپ می‎کنید و یا چاپ درشت انجام می‎دهید، ایده آل است. تغییر فونت به فونتی که مقدار کمتری جوهر یا تونر مصرف ‎کند، در واقع می‎تواند میزان صفحات چاپ شده شما را افزایش دهد.

 • رفتار چاپی شما. اگر شما هر سند و ایمیل کوچکی را چاپ می‎کنید، کمی فکر ‎کنید و ببینید که آیا واقعا این کار لازم است.
 • نگه داشتن کپی دیجیتال. به جای پرینت گرفتن از فاکتورها / نامه ها / ایمیل ها و غیره، آنها را در هارد دیسک یا گوشی هوشمند خود نگه دارید.
 • کاهش تعداد نامه‎هایی که ارسال می‎کنید. نامه‏های بیشتر به معنی چاپ بیشتر است؛ آیا می‎توانید آنها را در قالب یک ایمیل ارسال کنید؟
 • پرینتر خود را سرویس کنید/ یک پرینتر جدیدتر خریداری کنید. کارایی پرینتر شما بر روی خروجی چاپ تاثیر می‎گذارد. سرویس کردن دستگاه، می‎تواند آن را بهبود بخشد. همچنین، پرینترها می‎بایست تنها 4 تا 5 سال مورد استفاده قرار گیرند و پرینترهای جدیدتر پیشرفته تر و کارآمدتر جایگزین شوند. بنابراین خرید یک محصول جدید در طولانی مدت موجب صرفه جویی در هزینه‎ ها می‎شود.
 • خرید یک پرینتر که نیازهای شما را برآورده کند. نیازهای چاپی شما در طول زمان تغییر می‎کند و پرینترها متناسب با یک مقدار حداکثر استفاده ماهانه، طراحی شده‎اند. اگر شما بیش از میزان چرخه ماهیانه یک پرینتر از آن استفاده کنید، تا حد زیادی بر خروجی آن تأثیر خواهد گذاشت و ممکن است متوجه شوید که نیاز به یک پرینتر جدید دارید تا بیشتر با نیازهای شما منطبق باشد. چنین تصمیمی حتی در کوتاه مدت هزینه‎های شما را کم می‎کند.

امیدواریم که با مطالعه این مطلب مفهوم بازدهی کارتریج و پوشش 5٪ صفحه، کمی‎ روشن تر شده باشد. اگر به یاد داشته باشید که میزان کارکرد فقط به عنوان یک راهنما محاسبه می‎شود و به نحوه محاسبه آن و شکل مصرف روزمره خودتان دقت کنید، احساس بدی در مورد تفاوت میان عملکرد واقعی کارتریج و ادعای سازنده آن نخواهید داشت.

در آخر اگر نظر یا سوالی در این مورد دارید با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...