8 راه برای صرفه جویی در مصرف جوهر

1449

8 راهنمایی ساده برای صرفه جویی در مصرف جوهر پرینتر

صرفه جویی در مصرف جوهر

آیا تا بحال پیش آمده که حین انجام یک کار ضروری جوهر پرینتر تان تمام شود؟

در حال پرینت گرفتن از نسخه دوم پایان نامه تان هستید که متوجه می ‎شوید پرینتر، صفحاتی با چاپ کمرنگ یا ناقص بیرون می‎دهد!…یا سریعا در حال جمع و جور کردن گزارشات مورد نیاز جلسه بعدی مدیرتان هستید که ناگهان بله! متوجه می ‎شوید کارتریج خالی شده است.

احتمالا در چنین لحظاتی فکر می ‎کنید اتفاقات کمی در دنیا وجود دارند که تا این اندازه نا امید کننده باشند! خرید جوهر جدید آخرین چیزی است که کسی مایل باشد برای آن پول خرج کند، اما این نیز یکی از بی نظمی های ظاهری زندگی است. خبر خوب این است که شما می توانید کارهایی انجام دهید تا بتوانید از هر میلی لیتر از جوهر پرینترتان بیشترین استفاده را ببرید و بیشترین تعداد صفحات چاپ شده را دریافت کنید.

دوام بیشتر جوهر پرینتر

از راهنمایی های زیر می‎ توانید برای هر پرینتر جوهر افشانی استفاده کنید. برخی از این نکات ممکن است جزء دانسته ‎های قدیمی شما باشند، اما برخی از آنها احتمالا جدید هستند و ممکن است برای ذخیره زمان و پول به شما کنند.

1- سعی کنید فونت فایل خود را تغییر دهید یا اندازه فونت را کاهش دهید.

ممکن است زمانی این فکر به ذهنتان خطور کرده باشد، اما اکثر مردم احتمالا هرگز به این نکته دقت نمی ‎کنند که برخی از فونت ها بیشتر از بقیه جوهر استفاده می ‎کنند. (ضخیم تر هستند)

دوام بیشتر جوهر پرینتر

استفاده از فونت ‎های Century Gothic، Ecofont یا Times New Roman (البته برای زبان انگلیسی) توصیه می ‎شود تا بتوانید جوهر کارتریج خود را طولانی تر نگه دارید و کاملتر از آن استفاده کنید. جالب است بدانید فونت Arial خصوصا از این لحاظ بد و نامناسب است. برای فونت های فارسی پیشنهاد می شود از نوع Light آن استفاده کنید و از حالت Bold خارج کنید.

2- تنظیمات خود را برای کاهش استفاده از کاغذ و جوهر تغییر دهید.

در صورت امکان، اسناد را دو طرفه چاپ کنید و عرض حاشیه های اطراف (Margins) را کوچکتر کنید تا بتوانید متن بیشتری را بر روی صفحه بگنجانید.

این ممکن است به طور مستقیم در صرفه جویی در مصرف جوهر تاثیر نداشته باشد، اما صرفه جویی در کاغذ نیز مهم است، مخصوصا برای اسنادی که در بلند مدت مورد استفاده قرار نمی‎ گیرد و موقتی است؛ مانند یادداشت ها و نامه ‎های غیررسمی.

دوام بیشتر جوهر پرینتر

3- از Print Preview (پیش نمایش چاپ) استفاده کنید.

آیا تا به حال توانسته ‎اید از یک صفحه وب پرینت بگیرید بدون اینکه جوهرتان را با چاپ تبلیغات موجود در پایین صفحه هدر دهید؟ همیشه فایل خود را در Print Preview باز کنید تا اطمینان حاصل نمایید که صفحات و جوهر هدر نمی ‎روند.

دوام بیشتر جوهر پرینتر

4- فقط بعضی از قسمت های یک صفحه وب را چاپ کنید.

اگر Print Preview مقدار زیادی از افزودنی ها و یا دیگر محتواهای ناخواسته را نشان می دهد، برنامه HP Smart Print رایگان می تواند در این زمینه کمک کند. این برنامه با استفاده از حذف سرصفحه، پاورقی ها و تبلیغات از صفحات وب، باعث صرفه جویی در مصرف جوهر و کاغذ شده، تنها محتوای مورد نظر شما چاپ می شود. این برنامه تنها برای پرینترهای HP منحصر به فرد نیست و برای هر نوع پرینتر دیگری نیز می‎تواند مورد استفاده قرار گیرد.

مطلب راهنمای استفاده از Print Friendly را مطالعه کنید.

دوام بیشتر جوهر پرینتر

5- سیاه و سفید پرینت بگیرید.

هدر دادن جوهر رنگی برای اسناد و مدارکی که نیازی به رنگی بودن ندارند، تنها باعث ایجاد دردسر و محدودیت‎ های بعدی می ‎شود. با تغییر تنظیمات پیش فرض خود به حالت black and white only اطمینان حاصل کنید که فقط در صورت لزوم پرینت رنگی خواهید گرفت. این امر عمر کارتریج های حاوی جوهرهای رنگی شما را افزایش می دهد.

دوام بیشتر جوهر پرینتر

6- برای زمانی که بهترین کیفیت مورد نیاز نیست، پرینت در حالت پیش نویس یا draft را انتخاب کنید.

این کار نه تنها از جوهر کمتری نسبت به تنظیم حالت “نرمال” استفاده می کند، بلکه سریعتر چاپ می‎ کند. نتایج به دست آمده از کیفیت بسیار بالا برخوردار نخواهند بود و متن کمی کم رنگتر چاپ می‎ شود، اما کاربردها و حالت‎های زیادی وجود دارند که در آنها انتخاب این شرایط یک گزینه خوب است.

دوام بیشتر جوهر پرینتر

7- کارتریج های جوهر را فقط زمانی که خالی شدند تعویض کنید.

هنگامی که جوهر پرینتر شما کم می شود، به شما هشدار می دهد، اما این فقط یک هشدار است؛ نیازی نیست (هنوز) به وحشت بیفتید. پرینتر شما همچنان ممکن است به مدت طولانی با حالت نرمال کار کند، بنابر این از این کارتریج ها تا زمانی که کاملا خالی شده باشند استفاده کنید.

8 راه برای صرفه جویی در مصرف جوهر پرینتر

8- از پرینت “N-up” در درایور پرینتر استفاده کنید.

اگر لازم نیست که هر صفحه را به طور جداگانه در یک صفحه چاپ کنید و اگر کار کردن با متون با سایز کوچک شما را اذیت نمی ‎کند، این گزینه به شما امکان می دهد تا چندین صفحه را بر روی یک ورق کاغذ چاپ کنید و بتوانید هم کاغذ و هم جوهر خود را ذخیره کنید .

8 راه برای صرفه جویی در مصرف جوهر پرینتر

تمام نکات گفته شده منحصر به پرینتر های جوهر افشان بود که این روزها بیشتر برای چاپ تصاویر استفاده می شوند تا متن و اسناد.

پرینترهای لیزری به طور معمول از پودر تونر برای چاپ استفاده می کنند که بسیار با صرفه تر از جوهر افشان هستند. پیشنهاد می شود از پرینترهای لیزری برای چاپ اسناد و مدارک و کلاً چاپ های متن دار استفاده شود که کیفیت بهتری نیز دارند.

در سال های اخیر شرکت های سازنده پرینتر به طور فزاینده ای به سمت سیاست های کاربر پسند در زمینه مصرف جوهر رفته ‎اند، مثل استفاده از پرینترهای مبتنی بر مخزن یا تانک جوهر Epson (به جای پرینتر های مبتنی بر کارتریج)؛ اما بدون توجه به اینکه چه نوع پرینتری دارید،

دانستن اینکه چگونه از پرینتر فعلی خود با حداکثر کارایی آن استفاده کنید اهمیت دارد.

در همین راستا،گروه “آوند پرینتر”، سعی دارد با ارائه برخی راهنماییها و اطلاعات در این زمینه، یاریگر کاربران محترم باشد.

لطفاً سوالات و نظرات خود را در مورد صرفه جویی در مصرف جوهر پرینتر با ما در میان بگذارید.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...