آنچه درباره پرینترهای حرارتی باید بدانید

8348

همه آنچه درباره پرینترهای حرارتی باید بدانید ؛ لیبل و فیش پرینتر ها

همه آنچه درباره پرینترهای حرارتی باید بدانید مثل لیبل یا فیش پرینتر ها را تلاش کردیم در این مقاله جای دهیم اما تجربیات شما میتواند در کامل و بروز شدن این نوشتار بسیار مفید .

 اگر شما بصورت منظم بارکد ، لیبل و همینطور رسید فاکتور چاپ می کنید، احتمالا از یک پرینتر حرارتی استفاده خواهید نمود .مانند لیبل پرینترها که برای تولید بارکد های واضح و با کیفیت بالا طراحی شده اند، از یکی از این دو نوع تکنولوژی چاپ استفاده می کنند: حرارت مستقیم یا انتقال حرارت.

آنچه باید درباره پرینترهای حرارتی برای چاپ بارکد بدانید

اگرچه از هر دو روش چاپ برای تولید بارکد استفاده می شود، اما بین آنها و لیبل هایی که باید با آنها کار شود تفاوت زیادی وجود دارد.

پرینتر حرارتی چیست؟

نوعی چاپگر است که از یک هد پرینت حرارتی گرم شده استفاده می کند. این هد روی یک واسط ( کاغذ ) فشار داده می شود تا متن یا تصاویر سیاه را تولید کند. هد چاپگر گرم شده یا کاغذهای شیمیایی خاصی را فعال می کند (به نام کاغذ حرارتی) یا جوهر جامد را از یک ریبون منتقل می کند و بسته به نوع چاپگر حرارتی آن را به محیط می چسباند. چاپگرهای حرارتی معمولاً در تولید برچسب، رسید، بارکد، نشان شناسه و بسیاری از برنامه های کاربردی دیگر در بسیاری از صنایع استفاده می شوند.

پرینترهای حرارت مستقیم

پرینترهای حرارت مستقیم نیاز به کاغذی دارند که برای استفاده با این فناوری طراحی شده اند. این کاغذ دارای پوششی است که با فرآیند گرما واکنش نشان می ‎دهد. هنگامی که عناصر گرم شده موجود در هد چاپ، کاغذ حرارتی مستقیم را گرم می‎ کنند، کاغذ به گرما پاسخ می دهد و تصویری را که آن عناصر با آن تماس دارند، تولید می کند. این اساسا یک واکنش شیمیایی مربوط به پوشش رنگی روی کاغذ است که باعث ایجاد فرآیند چاپ می شود.

آنچه باید درباره پرینترهای حرارتی برای چاپ بارکد بدانید

پرینترهای حرارت مستقیم، اغلب تنها تصاویر سیاه و سفید را تولید می کنند، اما برخی لیبل های حرارتی خاص چاپ با یک رنگ ثانویه (معمولا قرمز) را نیز معمولا امکانپذیر می کنند.

آنچه باید درباره پرینترهای حرارتی برای چاپ بارکد بدانید

در چاپ انتقال حرارت، چاپ با استفاده از یک ریبون انجام می ‎شود. گرما از هد چاپ، جوهر را به کمک ریبون بر روی کاغذ یا لیبلی که مخصوص استفاده از انتقال حرارت است، ذوب می‎کند. سطح لیبل به طور مستقیم با هد چاپی ارتباط ندارد، زیرا ریبونی بین هد چاپ و لیبل قرار می گیرد.

آنچه باید درباره پرینترهای حرارتی برای چاپ بارکد بدانید

ریبون انتقال حرارت دارای پوشش وکس، رزین یا ترکیبی از این دو است. هنگامی که گرما از هد چاپ بر روی ریبون اعمال می‎شود، پوشش سطح ذوب می شود و به لیبل متصل می شود که به سرعت خنک شده و تصویر بارکد و سایر محتوای ایجاد شده کاربر را چاپ می کند.

دوام لیبل های چاپ شده با متد انتقال حرارت تا حدی به انتخاب ریبون و جنس لیبل بستگی خواهد داشت. وکس، که دارای نقطه ذوب کمتر از رزین است، بیشتر در معرض لکه، خش و آسیب قرار می گیرد. اگر می‎ خواهید پایدار ترین لیبل های بارکد را داشته باشید، روی ریبون رزین یا حداقل یک ریبون وکس/رزین سرمایه گذاری کنید.

اگر می‎ خواهید پایدارترین لیبل های بارکد را داشته باشید، روی ریبون رزین یا حداقل یک ریبون وکس/رزین سرمایه گذاری کنید.

بر خلاف پرینتر حرارت مستقیم، پرینتر انتقال حرارت به یک یا دو رنگ محدود نمی شود. برای کاربردهایی که می خواهید در مورد آنها گرافیک بیشتری (مثلا لوگو) داشته باشید، گزینه های رنگی گسترده تر، یک مزیت مشخص برای چاپ حرارتی است.

مقایسه پرینترها

مزایا و معایبی برای هر دو نوع پرینتر انتقال حرارت و پرینتر حرارت مستقیم وجود دارد. نوعی که انتخاب می‎ کنید به اولویت های شما بستگی دارد، که شامل قابلیت ها، کیفیت چاپ، دوام تصویر و هزینه مالکیت هستند.

داشتن پرینترهای حرارت مستقیم، ارزانتر است، زیرا نیازی به ریبون ندارند و کاغذهای چاپ مورد نیاز آنها، معمولا ارزان تر از ریبون ها و کاغذهای چاپ پرینتر انتقال حرارت هستند. با این حال، صرفه جویی در هزینه، وقتی که چاپ مورد نیازتان حساسیت کمتری نسبت به شرایطی مانند نور UV، رطوبت، گرما، لکه، خش، و مواد شیمیایی داشته باشد، یک مزیت نیست.

مزیت هزینه پایین تر کاغذ های پرینتر حرارت مستقیم، با توجه به طول عمر کوتاه از بین می ‎رود، زیرا هد چاپ با یک ریبون محافظت نمی شود و کاغذ لیبل به طور مستقیم با هد چاپ تماس دارد.

تماس مستقیم باعث سایش پوشش محافظتی موجود بر روی عناصر هد چاپ می شود که موجب خرابی زود به زود هد چاپ در مقایسه با چاپ انتقال حرارت خواهد شد. پوشش روی لیبل ها و کاغذ های حرارت مستقیم، اغلب برای ارائه کیفیت پایدار کافی نیست. تصاویر در حضور نور خورشید محو خواهند شد و یا در حضور گرمای زیاد به طور کامل سیاه می شوند.

با این حال، می توانید کاغذهایی برای پرینت حرارتی مستقیم خریداری کنید که حفاظت و دوام بیشتری دارند؛ شبیه به پلی پروپیلن که خاصیت ضد آب دارد. در غیر این صورت، پوشش های ویژه، حفاظت کافی را فقط تا میزان محدودی ارائه می دهند.

داشتن پرینتر چاپ انتقال حرارت، بطور کلی هزینه های نسبتا بالاتری نسبت به پرینتر حرارت مستقیم دارد. چرا که باید ریبون های پرینتر انتقال حرارت را بعد از اتمام رول آن تعویض کنید، در حالیکه برای چاپ حرارتی مستقیم لازم نیست.

بسته به اینکه آیا شما ریبون وکس، وکس/رزین یا رزین سطح بالا را انتخاب می کنید، قیمت ریبون ها متفاوت است. متد چاپ انتقال حرارت، تصاویر پایدار با کیفیت بالا ارائه می ‎دهد که در برابر گرما، نور و شرایط محیطی فوق العاده، مقاومت دارند. علاوه بر این می توانید با طیف وسیع تری از رنگ ها پرینت انجام دهید.

آنچه باید درباره پرینترهای حرارتی برای چاپ بارکد بدانید

توجه داشته باشید پرینتر های نوع حرارت مستقیم بیشتر برای چاپ رسید، بلیت و چیزهایی استفاده می شود که ماندگاری زیادی ندارند و عموماً دستگاه های فیش پرینتر یا دستگاه های POS از این تکنولوژی استفاده می کنند. اما چاپ به روش انتقال حرارت که نیاز به ریبون دارد، معمولاً برای چاپ بارکد، اتیکت و مواردی که باید چاپ ماندگار باشد، استفاده می شود که برای چاپ از دستگاه های لیبل پرینتر و یا بارکد پرینتر استفاده می شود.

در مورد چاپ حرارتی در ویکی پدیا


لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را در مورد مطلب ” آنچه درباره پرینترهای حرارتی باید بدانید ” با ما در میان بگذارید. در صورت نیاز به راهنمایی در مورد خرید لیبل پرینتر یا فیش پرینتر، با ما تماس بگیرید: 02188820036

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

10 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات دیگران

12 بهمن 1398

سلام
میخواستم بدونم با فیش پرینتر هم میشه روی لیبل چاپ زد؟

  18 بهمن 1398

  درود بر شما
  بعضی از فیش پرینتر ها که سنسور گپ دارند این قابلیت رو دارن که لیبل هم پرینت کنن. اما فقط میتونن لیبل های حرارتی رو چاپ کنند.
  پیروز باشید

29 اردیبهشت 1399

باسلام من پرینتر حرارتی بیکسولون از سایت دیوار خریدم نمیدونم چطور ازش استفاده کنم راهنمایی میکنید

  30 اردیبهشت 1399

  درود بر شما
  ما دقیقا نمیدونیم شما کدوم مدل رو خریداری کردید لطفا با شماره مجموعه تماس بگیرید همکاران ما در خدمتتون هستن

29 مرداد 1399

با سلام
با کدام یک از پرینتر های snbc_u60 یا xprinter c230n می توان روی لیبل حرارتی چاپ کرد؟

28 شهریور 1399

من فیش پرینتر بیکسلون دارم خیلی کمرنگ چاپ میکنه میشه درستش کرد؟

  28 شهریور 1399

  درود بر شما
  کمرنگ زدن در فیش پرینتر یکی از اشکالات رایج میباشد و قطعا قابل تعمیر هست .پیروز باشید

23 بهمن 1399

درود. من دارم لوازم یدکی راه می اندازم
حدودا ماهی هزار تا لیبل رو باید در ابتدا بارکد بزنم و در آینده کمی بیشتر
صادقانه، چه پرینتری رو پیشنهاد میکنین؟
1. با دوام باشه مثل تویوتا 2. دردسر نگهداری نداشته باشه. 3. ارزان بودنش اولویت کمتری داره. 4. گرون الکی نباشه مثل رولزرویس
فکر کن برای خودت داری انتخاب میکنی

18 بهمن 1401

سلام خداقوت پرینترماچاپ کامل نمیده وفاکتورقسمتی ازچپ پیانیست روی کاغذ ببه نظرمیاد مثلا کاغذش کوچک باشه ممنون.

  28 بهمن 1401

  چند احتمال وجود داره قسمتی از هد سوخته باشه یا قلطک بالای هد بصورت مساوی نمیتونه روی کاغذ فشار بیاره

نظرات خود را برای ما بنویسید ...