نکاتی برای نگهداری از لیبل پرینتر

1957

چند نکته مهم برای نگهداری و مراقبت از  لیبل پرینتر 

نگهداری از لیبل پرینتر یا لیبل زن برای انتظار یک چاپ کامل و دقیق موضوع بسیار مهمی است. علاوه بر این مراقبت و نگهداری دائم و مناسب از پرینتر باعث صرفه جویی در هزینه های تعمیر و حتی تعویض آن می شود.

در این مقاله 5 روش سریع و آسان در زمینه نگهداری از لیبل پرینتر حرارتی به شما آموزش می دهیم!

نکاتی برای نگهداری از لیبل پرینتر

قسمت هد پرینتر (print head) و غلطک (platen roller) را تمیز کنید

قسمت هد پرینتر (print head) نه تنها مهمترین قسمت بلکه ظریف ترین و گران ترین قطعه در یک لیبل پرینتر محسوب میشود. غلطک نیز درست در زیر هد قرار دارد. توصیه می کنیم هر زمان که رول ریبون یا لیبل ها را عوض می کنید، هر دو قسمت هد و غلطک پلاتینی را نیز تمیز کنید. این کار که ممکن است حداقل 1 دقیقه طول بکشد، تأثیر زیادی در سلامتی پرینتر شما و صرفه جویی در هزینه ها دارد.

لطفاً هنگام تمیز کاری دقت کنید قسمت هد را مستقیماً لمس نکنید،

زیرا چربی و سایر آلاینده های موجود روی دست شما ممکن است روی آن تأثیر مخرب بگذارد. در عوض از مایع تمیز کننده که بهترین انتخاب 90٪ الکل ایزوپروپیل هست استفاده کرده و با پارچه ای بدون پرز روی این سطح بکشید. اگر حین کار متوجه شدید پارچه بسیار کثیف شده است، باید قسمت های بیشتری را علاوه بر قسمت هد و غلتک تمیز کنید.

نکاتی برای نگهداری از لیبل پرینتر

  • فضای داخلی، سطوح و لوازم جانبی را تمیز نگه دارید.

بعد از عوض کردن رول لیبل، به سرعت فضای داخلی لیبل پرینتر خود را بررسی کنید. برای پاک کردن هر گونه گرد و غبار، باقیمانده و یا ذرات موجود از رول های لیبل قبلی، از یک برس نرم یا یک اسپری هوا فشرده شده استفاده کنید. به خصوص گرد و غبار ناشی از کاغذ های گلاسه حساس به گرما که می ‌تواند حاوی فلز بوده و ممکن است باعث اتصالی کردن قطعات داخلی قسمت هد شود.

نکاتی برای نگهداری از لیبل پرینتر

فراموش نکنید که فشار هوا را در سنسورهای مدیا (media sensor) پرینتر نیز وارد کنید. این سنسور فضای بین لیبل وهد را ثابت نگه می دارد تا به چاپگر به درستی عمل کند. جمع شدن گرد و غبار و ذرات دیگر روی این سنسور می تواند منجر به بروز خطا های مختلف در پرینتر شود.

با تمیز کردن لوازم جانبی نصب شده مانند برش دهنده لیبل (label cutter) و همچنین سطوح بیرونی لیبل پرینتر خود با استفاده از یک پارچه نرم و بدون پرز، به سالم ماندن آن کمک کنید.

اگر احیانا لیبل پرینتر شما در یک محیط پر از گرد و غبار قرار دارد، بهتر است این کار ها را هر چند وقت یکبار انجام دهید.

  • مدیا (لیبل) مناسب را انتخاب کرده و تنظیمات آن را بررسی کنید.

از آن جایی که لیبل ها مدام در حال تماس با قسمت هد پرینتر هستند، فقط لیبل هایی با کیفیت خوب و مطابق با برنامه موردنظرتان را انتخاب کنید. لیبل های بی کیفیت به دلایل مختلفی از جمله افزایش نا خواسته رسوبات منجر به خرابی زودرس قسمت هد می شوند.

نکاتی برای نگهداری از لیبل پرینتر

برای خرید لیبل مناسب نیاز خود به بخش لیبل فروشگاه ما بروید. خرید لیبل

نکته مهم دیگر لیبل های نامناسب این است که شما ممکن است مجبور به استفاده از تنظیمات گرمای بیش از حد شوید تا کیفیت پایین این لیبل ها را جبران کنید. متأسفانه افزایش گرما پرینتر در طول زمان در نهایت باعث آسیب رساندن به لایه محافظ هد می شود، بنابراین طول عمر پرینتر کاهش می یابد. علاوه بر این تنظیم گرما روی اندازه بیش از حد می تواند ریبون را بشکند.

در واقع یک ریبون با کیفیت بالا از پرینتر در برابر سایش ناشی از حرکت لیبل ها هنگام چاپ محافظت می کند. همچنین پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از قرار گرفتن مستقیم هد پرینتردر معرض لیبل، از ریبون هایی استفاده کنید که کمی بزرگتر از محفظه لیبل باشند.

  • انجام تست PAUSE

بیرون نیامدن برگه های خروجی و به وجود آمدن خط خطی های مختلف روی برگه چاپ شده، ممکن است نشان دهنده این باشند که قسمت هد لیبل پرینتر دچار آسیب و گرفتگی شده است. در این مواقع سعی کنید قسمت هد را تمیز کرده و یک تست PAUSE انجام دهید.

برای دستور العمل دقیق، راهنما پرینتر خود را مطالعه کنید. تست PAUSE یک الگوی خاصی را چاپ می کند تا ببیند آیا قسمت هد قادر به چاپ خروجی در ابعاد عرض کلی لیبل است یا خیر. اگر در انجام این کار پرینتر دچار مشکل شد، ممکن است لازم باشد که قطعه هد پرینتر را کلاً تعویض کنید. از نمایندگی و شرکت سازنده پرینتر خود بخواهید یک تکنسین معتبر را ارسال کنند تا این کار را برای شما انجام دهد.

نکاتی برای نگهداری از لیبل پرینتر

  • یک قرارداد نگهداری تنظیم کنید.

با این که نکات ما به شما در کاهش خرابی های پرینترتان کمک می کند، اما می دانیم که شما ممکن است دستگاه ها و کار های بسیار دیگری نیز داشته باشید که باید از آن ها مراقبت کنید.

به همین دلیل توصیه می کنیم با سازنده یا نمایندگی پرینتر خود یک قرارداد نگهداری تنظیم کنید. با این کار تکنسین های معتبر مطابق دستورالعمل های شرکت سازنده و راهنما ضمانت کارخانه، تعمیرات اساسی و تمیزکاری های لازم را انجام می دهند.

نکاتی برای نگهداری از لیبل پرینتر

قرارداد های تعمیر و نگهداری می توانند متناسب با نیاز های فردی شما تهیه شده و هزینه های متنوعی را در عوض خدمات گسترده مانند: پشتیبانی 24 ساعته، پرینتر های جایگزین رایگان در زمان تعمیر پرینتر فعلی، تحویل سریع پرینترها و آموزش به مالکان پرینتر شامل می شوند.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...