نکاتی برای نگهداری از بارکد خوان

2094

بررسی نکاتی برای نگهداری از بارکد خوان

آیا هزینه نگهداری بارکد خوان شما زیاد شده است؟ آیا می دانستید روش هایی ساده در مورد تعمیرات و نگهداری بارکد خوان ‎ها وجود دارد که می توانید برای کاهش نیاز به تعمیر به آن ‎ها عمل کنید؟ خیلی از اوقات می‎توان از دادن درخواست تعمیر برای بارکد خوان ‎ها اجتناب کرد. دانستن این نکات تعمیر و نگهداری ساده می ‎تواند شرکت شما را از هزینه‎ های تعمیرات غیر ضروری نجات دهد.

نکاتی برای نگهداری از بارکد خوان

در اینجا 10 راهنمایی ساده برای رفع مشکل وجود دارد:

# نکته 1 : در هنگام اسکن نمودن بارکد ها، هیچ اطلاعاتی مخابره نمی ‎شود، یا داده های مخابره شده ناقص هستند.

این امر ممکن است به این دلیل باشد که بارکد خوان شما از درگاه (پورت) خود خارج شده و یا در طول ارتباط از اتصال با کامپیوتر میزبان خارج شده باشد. سعی کنید بارکد خوان را مجدداً به درگاه (پورت) متصل کرده و اتصال مجدد کابل هماهنگ سازی بارکد خوان و کامپیوتر را برقرار کنید. به خاطر داشته باشید هر زمان که داده ها را ارسال می ‎کنید، هیچ عملیات دیگری انجام ندهید، زیرا ممکن است باعث انتقال اطلاعات ناقص شود.

نکاتی برای نگهداری از بارکد خوان

# نکته2 : صفحه مانیتور روی بارکد خوان تان اصطلاحا فریز یا قفل می شود.

یک راه حل ساده برای این قضیه می تواند راه اندازی مجدد بارکد خوان باشد. اگر صفحه بارکد خوان شما قفل شده و ثابت است و به هیچ وجه جواب نمی ‎دهد، خارج کردن باتری را حداقل برای مدت 30 ثانیه امتحان کنید. بعد از 30 ثانیه دوباره باتری را ببندید و ببینید آیا مجددا راه اندازی خواهد شد یا خیر. اکثر کتابچه‎ های راهنما متعلق به بارکد خوان‎ ها، روش های مناسبی ارائه کرده‎اند که اگر بارکد خوان شما با یک صفحه بی حرکت مواجه شد بتوانید آنها را دنبال کنید. همیشه از مراحل توصیه شده توسط سازنده مطابق با دستورالعمل خودشان پیروی کنید.

# نکته 3: اینکه رتبه IP (رتبه حفاظت در مقابل نفوذ) بارکد خوان خود را بدانید امر مهمی است.

به عنوان مثال، دستگاه‎های Symbol MC90xx دارای رتبه IP 64 هستند. در کد IP 64، 6 به معنای مقاوم در برابر گرد و خاک است. یعنی نفوذ گرد و غبار اتفاق نخواهد افتاد. شماره 4 به معنای حفاظت هنگام قرار گرفتن در معرض پاشیدن آب است. ضد آب بودن یعنی دیواره حفاظتی باعث می ‎شود پاشیدن آب از هر جهت، اثر مضری روی دستگاه نداشته باشد. دانستن رتبه IP بارکد خوان به شما کمک خواهد کرد تا عمر دستگاه خود را افزایش دهید.

می توانید از بخش فروش بارکد خوان دیدن فرمایید و از قیمت و مشخصات آنها مطلع شوید: فروش انواع بارکد خوان

نکاتی برای نگهداری از بارکد خوان

# نکته 4: ماشه یا ضامن روی بارکد خوان شما گیر کرده است.

راه حلی در اینجا ارائه شده است و البته این ترفند سریع را فقط در صورتی امتحان کنید که بارکد خوان شما تحت ضمانت نیست. دستکاری کردن بارکد خوان ممکن است ضمانت نامه ‎های آن را از اعتبار بیاندازد. در غیر اینصورت قبل از اینکه بارکد خوان خود را برای تعمیر بفرستید، یک پین صاف یا یک شی کوچک را بردارید و آن را در طول شکاف کوچک بین ضامن و دسته حرکت دهید. در صورتی که هر گونه مانع و اذیتی در آن وجود داشته باشد که موجب مشکل شود، با این کار رفع شده و ضامن آزاد خواهد شد. اگر این مورد نیست، بسته به مدل دقیق دستگاهتان، دسته ممکن است بتواند از بقیه واحد جدا شود.

نکاتی برای نگهداری از بارکد خوان

# نکته 5: بارکد خوان شما روشن نمی ‎شود!

اولین راه حل سریع که به خاطر می ‎رسد این است که باتری شارژ نشده و یا ممکن است باتری نیاز به تعویض داشته باشد. علاوه بر این بررسی کنید که آیا باتری به درستی نصب شده است یا خیر. اگر باتری در غلاف خود همتراز نشده باشد اتصالات باتری ممکن است با یکدیگر تماس پیدا نکنند.

# نکته 6: مراقب باشید که بارکد خوان خود را رها یا پرتاب نکنید.

بارکدخوان ها از قطعات زیادی تشکیل شده‎ اند و اگر پرتاب شوند ممکن است به آسانی آسیب ببینند یا از حالت همتراز خارج شوند. مشخصات مربوط به  ایمنی پرتاب و رها شدن را در مورد بارکد خوان خود بررسی کنید. برخی از بارکدخوان های مقاومتر می توانند از فواصل مشخص بدون آسیب دیدن رها شوند. اکثر بارکد خوان ها یک تسمه به عنوان مچ بند به همراه دارند که از رها شدن آنها در حین عملیات جلوگیری می‎ کند.

نکاتی برای نگهداری از بارکد خوان

# نکته 7: بارکد خوان خود را از این شرایط محافظت کنید:

 • دماهای بسیار بالا. بارکد خوان را در یک روز گرم بر روی داشبورد ماشین نگذارید و آن را از منابع گرمایی دور نگهدارید.
 • بارکد خوان خود را در مکان‎ هایی که بسیار پر گرد و خاک، خیس و یا مرطوب است (به جز یک بارکد خوان مقاوم که استفاده از آنها در این شرایط منع نمی‎ شود) نگهداری نکرده و یا از آن در این نوع مکان ‎ها استفاده نکنید.

# نکته 8: مخازن الکترواستاتیک باعث می شود که ذرات گرد و خاک به صفحه خواننده اسکنر بارکد بچسبند.

این اثر را می‎ توان با استفاده از پاک کننده مصنوعی ضد استاتیک و با استفاده از یک پد لنز پاکن، خنثی کرد. شما می توانید آنها را به صورت آنلاین تهیه کنید و چندان هم گران قیمت نیستند.

# نکته 9: هشدار!

همیشه مراقب باشید. برای مدت زمان طولانی به خط لیزر مستقیما نگاه نکنید. این امر می‎تواند به چشم شما آسیب برساند.

نکاتی برای نگهداری از بارکد خوان

 • هرگز مستقیم به مسیر نور نگاه نکنید (مشابه نور خورشید).
 • هرگز پرتو لیزر دستگاه را در چشم کسی نگذارید.
 • هنگام نصب و تراز کردن اسکنر بارکد، از بازتاب پرتوهای لیزر از سطوح بازتابنده جلوگیری کنید.
 • محفظه لیزر را باز نکنید.
 • همیشه آخرین نسخه معتبر مقررات مربوط به حفاظت در برابر نور لیزر را مشاهده کنید.

# نکته 10: صفحه یا پنجره خواننده دستگاه را پاک کنید.

با تمیز کردن صفحه خواننده اطمینان حاصل کنید که بارکد خوان تان از حداکثر ظرفیت خواندن بصری خود بهره ‎مند است. این امر به ویژه در هنگام استفاده در یک محیط خشن که در آن گرد و غبار، سایش، رطوبت، اثر انگشت، و غیره معمول است، توصیه می شود. برخی باید و نبایدها در هنگام تمیز کردن صفحه بارکد خوان در اینجا آمده است:

نکاتی برای نگهداری از بارکد خوان

برای صفحه‎ های خواننده ‎ای که از شیشه ساخته شده است:

 • از مواد پاک کننده خورنده استفاده نکنید.
 • از مواد پاک کننده ‎ای که سبب سایش زیاد (به عنوان مثال پودر) شود استفاده نکنید.
 • حین تمیز کردن از حرکاتی که می تواند خش و یا سایش ایجاد کند اجتناب نمایید.

برای صفحه‎های خواننده‎ای که از پلاستیک ساخته شده است:

 • صفحه خواننده را فقط با پارچه مرطوب تمیز کنید.
 • از پاک کننده های ملایم بدون پودر استفاده کنید. از مواد پاک کننده قوی مانند استون استفاده نکنید.
 • هنگام تمیز کردن از حرکاتی که می تواند خش و یا سایش ایجاد کند اجتناب نمایید.

گروه  آوند پرینتر با ارائه این مطلب راهنما در مورد تعمیرات و نگهداری و در ادامه نشر مطالبی که برای افزایش طول عمر دستگاههای سخت افزاری موثر هستند، امیدوار است توانسته باشد در جهت کاهش هزینه های تعمیرات بارکدخوان تان به شما کمک نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد حفظ و تعمیر و یا خرید دستگاه مناسب برای کسب و کار خود با ما تماس بگیرید.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...