• خانه >
  • آموزش و مقالات >
  • انتخاب بهترین بارکد خوان برای کسب و کار شما (بخش دوم)

انتخاب بهترین بارکد خوان برای کسب و کار شما (بخش دوم)

3271

انتخاب بهترین بارکد خوان برای کسب و کار شما (بخش دوم) – انتخاب بارکد خوان

سوالات کلیدی که برای انتخاب بهترین بارکد خوان دستی پرسیده می ‎شود

برای مطالعه بخش اول مطلب ” انتخاب بهترین بارکد خوان برای کسب و کار شما ” کلیک کنید.

در اینجا ملاحظاتی وجود دارد که به شناسایی بهترین بارکد خوان برای کسب و کار شما کمک می کند:

انتخاب بهترین بارکد خوان برای کسب و کار شما (بخش دوم)

آیا بارکد خوان شما در داخل مکان استفاده می شود یا خارج از آن؟

بعضی از بارکد خوان ها در نور طبیعی خورشید و شرایط نور کم نیز درست همانند شرایط نور ایده‎آل به خوبی کار می کنند. اگر موارد استفاده شما مستلزم اسکن کردن در فضای باز یا اسکن کردن در شرایط نور کم باشد، مطمئن شوید که مشخصات فنی مربوط به روشنایی مدل ‎های اسکنر مورد نظرتان، دقیقا ارزیابی شود. میزان کارکرد بارکد خوان در روشنایی محیط با یکای lux محاسبه می شود که معمولاً در جدول مشخصات آن ذکر می شود.

با کدام نوع بارکدها  کار می کنید؟

اگر شما اغلب با بارکد هایی که آسیب دیده یا فرسوده شده اند کار می ‎کنید، نیاز به بارکد خوانی دارید که قادر به خواندن بارکد های ناقص باشد، خواهید داشت. علاوه بر این، چندین دسته مدل بارکد وجود دارند، از جمله  تک بعدی (1D) ، دو بعدی (2D) و بارکدهای پستی. همه اسکنرهای دستی قادر به خواندن تمام مدل بارکد نیستند. به همین دلیل دقت کنید در هنگام خرید دستگاه بارکد خوان، توانایی خواندن چه نوع بارکد هایی را دارد. بارکد خوان های دو بعدی قادر به اسکن بارکد های تک بعدی (میله ای) نیز هستند.

انتخاب بهترین بارکد خوان برای کسب و کار شما (بخش دوم)

هر چند وقت و چه مقدار از این دستگاه استفاده می شود؟

اگر در مورد کسب و کار شما، مدت زمان طولانی نیاز به اسکن دائمی وجود داشته باشد، ملاحظاتی مانند عمر باتری و اتصالات متصل به شبکه باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین، برخی از بارکد خوان ها قادر به ضبط 60 تصویر در هر ثانیه یا بیشتر و ارائه قابلیت اسکن سریع و مستمر و بدون تاخیر هستند. اگر شما با توجه به کسب و کار خود، نیاز به اسکن صدها یا هزاران بارکد در یک روز داشته باشید، یک اسکنر بارکد دستی با این قابلیت ها لازم دارید تا از کاهش غیر ضروری روند کار جلوگیری شود.

آیا موارد استفاده شما شامل قرار گرفتن در معرض محیط های متفاوت است؟

اگر نیاز شما به استفاده از اسکنر در شرایط محیطی پایینتر از حد ایده آل مانند اسکن محصولات ذخیره شده در فریزر یا در فضای باز در معرض باران، باد یا سایر عناصر باشد، باید یک اسکنر بارکد صنعتی با دوام بی نظیر انتخاب کنید.

انتخاب بهترین بارکد خوان برای کسب و کار شما (بخش دوم)

به چه فاصله اسکنی نیاز دارید؟

در برخی از کاربردها، نگه داشتن یک بارکد خوان در عرض چند سانتیمتری از بارکد همیشه قابل دستیابی نیست. برای اینگونه موارد، فاصله موجود برای اسکن کردن را در مورد مدل های اسکنر دستی مورد نظر خود به دقت ارزیابی کنید.

شرایط و طبقه بندی های بارکد خوان

بارکد خوان معمولا بر اساس قابلیت های اسکن، مانند اسکنر و تصویرگر بارکد لیزری ، دسته بندی می شود، اما شما همچنین می توانید اسکنر بارکد را بر اساس کلاسهایی مانند POS (صندوق مکانیزه فروش)، صنعتی و دیگر انواع، و یا بر اساس عملکردها مانند دستی بودن، بی سیم بودن و قابلیت حمل، طبقه بندی کنید. در اینجا چند اصطلاح رایج برای تعریف و دسته بندی اسکنرهای بارکد بیان می شود.

بارکد خوان دستی 

این اصطلاح گسترده، به اسکنرهای بارکدی اشاره دارد که قابل حمل بوده و به راحتی توسط یک دست استفاده می شوند. این اسکنرها معمولا از یک مکانیزم ماشه مانند، با قابلیت اسکن و نقطه استفاده می‎ کنند. بارکد خوان دستی ممکن است با سیم یا بی سیم بوده و قادر به اسکن کردن هر ترکیبی از کد های 1D، 2D، و نمادهای پستی باشند و بارکدها را با استفاده از تکنولوژی لیزر یا تصویربرداری، ضبط و دریافت کنند.

بارکد خوان لیزری

 اسکنرهای بارکد لیزری، معمولا، تنها با بارکد 1D سازگار هستند. این اسکنرها بر یک منبع نور پرتو لیزری تکیه می کنند که پشت و سراسر نوار بارکد را اسکن می ‎نماید. بارکد با استفاده از یک دیود عکس که میزان نوری را که از لیزر منعکس شده، اندازه گیری می‎ کند، رمزگشایی می ‎شود و یک رمزگشا، شکل موجی را که تولید شده، تفسیر می‎ نماید. سپس بارکد خوان، اطلاعات را در یک فرمت داده‎های سنتی تر، به منبع محاسبات شما ارسال می کند.

بارکد خوان تصویری

 یک تصویرگر، یا بارکد خوان تصویری، به جای استفاده از لیزر برای اسکن بارکدها و تفسیر آنها، متکی بر گرفتن تصویر است. برچسب های بارکد با استفاده از قابلیت پردازش تصویر پیچیده دیجیتالی رمزگشایی می‎ شوند.

بارکد خوان دستی بی سیم یا وایرلس

 بارکد خوان بی سیم یا وایرلس، برای ارائه عملیات بدون سیم به یک منبع برق قابل شارژ متصل می شوند. این اسکنرهای بارکد ممکن است از نوع اسکنرهای لیزری یا تصویری باشند. نکته مهمی که در انتخاب این نوع بارکد خوان باید ملاحظه شود این است که یک شارژ کامل باتری، به طور متوسط، تحت استفاده معمولی چقدر دوام می ‎آورد. اگر مواردی که لازم است اسکن کنید نیاز به حضور پرسنل در میدان و به مدت چندین ساعت دور از منابع شارژر داشته باشد، به یک اسکنر بارکد با عمر باتری طولانی، نیاز خواهید داشت.

انتخاب بهترین بارکد خوان برای کسب و کار شما (بخش دوم)

اسکنرهای بارکد صنعتی

برخی از بارکد خوان های دستی، بارکد خوان صنعتی نامیده می شوند. این نام به طور معمول نشان می دهد که اسکنر با پلاستیک های با دوام و دیگر موادی ساخته شده ‎است که اجازه می دهد تا از آن در محیط های پایین تر از شرایط ایده آل یا محیط های خشن استفاده نمود. این اسکنرها نیز آزمایش می شوند و گاهی اوقات با امتیاز IP (رتبه حفاظت در برابر ضربه) طبقه بندی می شوند که یک سیستم رتبه بندی بین المللی است و وسایل الکترونیکی را بر اساس مقاومت در برابر خطرات محیطی مانند گرد و غبار، رطوبت و سایر شرایط طبقه بندی می کند.

انتخاب بهترین بارکد خوان برای کسب و کار شما (بخش دوم)

اسکنرهای بارکد گیرنده امواج همه جانبه (امنی دایرکشنال)

اسکنر بارکد ُامنی دایرکشنال بر روی یک لیزر تکیه می کند، اما به جای یک لیزر تکی خط مستقیم، بر یک سری پیچیده و درهم آمیخته از لیزرها که ایجاد یک الگوی مختلط مشبک می‎نمایند. اسکنرهای بارکد ُامنی دایرکشنال اسکنرهایی لیزری هستند، اما قابلیت عملکرد همه جانبه، این اسکنرها را قادر می‎سازد تا علاوه بر بارکد های 1D، بارکد 2D را نیز رمزگشایی کنند.

انتخاب بهترین بارکد خوان برای کسب و کار شما (بخش دوم)

ویژگی های کلیدی برای جستجو

اکنون که شما ایده‎ای درباره موارد مورد نیاز خود دارید، می توانید شروع به محدود کردن مدل های مختلف بارکد خوانی که با مشخصات مورد نیاز شما مطابقت دارند، نمایید. چندین خصوصیت و ویژگی اصلی وجود دارند که می توانند برای تعیین بهترین بارکد خوان مطابق با نیازهای تان به شما کمک کنند.

انتخاب بهترین بارکد خوان برای کسب و کار شما (بخش دوم)

اسکنرهای با سیم در مقابل اسکنرهای بدون سیم

 اگر موارد استفاده شما مربوط به فضای باز، روی زمین یا استفاده از تسهیلات متقاطع داشته باشد و کارکنان شما همیشه در نزدیکی منبع برق قرار نگرفته باشند، یک اسکنر بی سیم برای برآوردن نیازهای شما مناسبتر است.

طول عمر

اگر موارد مورد استفاده شما نیاز به یک اسکنر دستی داشته باشد که به خوبی در شرایط سخت کار کند، به دنبال اسکنر بارکد دستی با IP رتبه بندی IP54 یا IP65 باشید، که این نشان می دهد که دستگاه در برابر گرد و غبار، اسپری آب یا فواره‎های آب در جهات مختلف، مقاوم است. برای سخت ترین محیط ها، لازم است یک اسکنر دستی مخصوص طراحی شده برای استفاده در محیط همیشگی خود را مورد بررسی قرار دهید.

اتصال

برخی از بارکد خوان ها دارای بلوتوث هستند، به این معنی که می ‎توانند به شبکه شما بطور وایرلس متصل شوند و اطلاعات را به یک سیستم مدیریت تعمیر و نگهداری کامپیوتری (CMMS) یا سایر پایگاه داده‎ها یا برنامه‎ها انتقال دهند.

قابلیت‎های اسکن کردن

بدانید که کسب و کار شما با کدام بارکد ها کار می کند، و یک دستگاه بارکد خوان دو بعدی که قادر به رمزگشایی بارکد های 1D، 2D  و نمادهای پستی در صورت لزوم است را انتخاب کنید.

عملکرد اسکن لیزری در مقابل اسکن تصویری

 بارکد خوان های تصویر بردار، پیشرفته تر از بارکد خوان های لیزری هستند و عموماً قابلیتهای اسکن بیشتری را ارائه می دهند.

اسکن کردن اُمنی دایرکشنال

 اگر شما یک بارکد خوان لیزری را انتخاب کرده اید، یک مدل با قابلیت اسکن همه جانبه را انتخاب کنید. این به این معنی است که در اکثر موارد بارکد خوان شما قادر به رمزگشایی بارکد های 2D است.

سازگاری با سیستم های عامل و نرم افزار

برخی از بارکد خوان های دستی بر روی سیستم عامل های رایج تلفن همراه مانند اندروید کار می‎ کنند.

بعضی از آنها دارای نرم افزار داخلی هستند و برخی از آنها شرکت ها را قادر می سازند که برای اسکنر ها با استفاده از SDK (بسته توسعه نرم افزار) برنامه ‎هایی سفارشی توسعه دهند.

تعدادی دیگر از اسکنرهای دستی با ویندوز مایکروسافت یا iOS سازگار هستند، اما برخی دیگر برای سازگاری کامل، نیاز به دانلود درایور خاص دارند.

فاصله اسکن

فاصله اسکن تعیین فاصله‎ ای است که در آن یک بارکد خوان قادر به رمزگشایی انواع مختلف بارکد ها است، و فاصله اسکن اغلب بر اساس نوع بارکد ها متفاوت است. به عنوان مثال، یک بارکد خوان ممکن است بتواند یک بارکد تک بعدی (1D) را در فاصله 10 تا 12 اینچی رمزگشایی کند، در حالی که برای PDF417 یا نمادهای پستی ممکن است نیاز به فاصله نزدیکتری باشد.

شبکه بارکد خوان

اگر موارد استفاده شما نیاز به استفاده از چندین اسکنر بارکد داشته باشد، اسکنرهایی را انتخاب کنید که چند دستگاه اسکن دستی را برای یکپارچه سازی با یکدیگر متصل می کنند. به این ترتیب مدیریت دستگاه ساده سازی شده و هزینه های پیاده سازی کاهش می‎یابد.

شرایط محیطی

در حالی که رتبه IP دوام بارکد خوان را تعیین می ‎کند، اسکنر دستی دارای دیگر مشخصات مربوط به استفاده ایده آل برای روشنایی محیط، درجه حرارت در زمان مصرف، و دمای ذخیره سازی نیز هست. حتما باید بررسی کنید که آیا بارکد خوان شما نیاز به استفاده در نور تقریبا کم یا نور آفتاب، یا در دمای بالاتر یا پایین تر از دمای معمول طبیعی را دارد یا خیر.

سرعت اسکن

برای انجام دادن اسکن در مقیاس بزرگ، به دنبال بارکد خوانی با قابلیت اسکن سریع و مستمر باشید. بعضی از بارکد خوان ها می توانند از 60 تا 120 عکس در ثانیه را اسکن کنند، که امکان استفاده مداوم با حداقل خرابی را فراهم می ‎نمایند.

گارانتی

تولید کنندگان بارکد خوان معمولا مابین یک تا پنج سال گارانتی ارائه می دهند. اگر محیط شما پایین تر از شرایط ایده آل باشد، ضمانت نامه های طولانی تر مفید است.

هزینه ها: قیمتی که می توانید برای پرداخت بارکد خوان انتظار داشته باشید

هزینه های بارکد خوان ها با توجه به عملکرد و قابلیت های آنها به طور گسترده ای متفاوت است. به طور کلی، اسکنرهای تصویربردار گرانتر از اسکنرهای لیزری هستند، و اسکنرهای چند پرتوی هزینه بیشتری نسبت به اسکنرهای لیزری مستقیم دارند.

این مربوط به قابلیتهای اسکن کردن می‎شود، چنانکه بارکد خوان همه جانبه و بارکد خوان تصویر برداری قادر به رمزگشایی هر دو بارکد 1D و 2D هستند، در حالی که اسکنر لیزری خطی تنها می تواند بارکد 1D را رمزگشایی کند.

علاوه بر این، دوام محصول، نقشی کلیدی در هزینه ایفا می کند. بارکد خوان های صنعتی که برای استفاده‎ های میدانی و در محیط‎ های سخت و صنعتی طراحی شده اند، از جمله گران ترین بارکد خوان ها هستند، هر چند که قابلیت ها و دوام آنها در شرایط ناهموار، سرمایه گذاری با ارزشی برای کاربردهای سخت است. این بارکد خوان های دستی می توانند تا 2500 دلار یا بیشتر قیمت داشته باشند. چند مدل ارزانتر، اما همچنان با دوام، در حدود 500 تا 1200 دلار نیز موجود هستند.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...