لایه های برچسب (لیبل)

1549

بررسی لایه های برچسب (لیبل)

لایه های برچسب (لیبل) همه برچسبها صرف نظر از موارد مصرف و جنسی که دارند دارای ساختار مشابهی هستند.

هرلیبل از سه لایه تشکیل شده و مواد هر کدام مختلف است که بر روی یک دیگر قرار گرفته است. به این ترتیب که یک لایه رویی برچسب و لایه آستری است. برای تولید لیبل هر کدام از لایه ها وجودش ضروری می باشد و کاربرد مخصوص به خود را دارد.

در این مطلب با لایه های سازنده هر برچسب آشنا می ‎شویم.

ترکیبات / لایه های برچسب

در هنگام تولید یک برچسب، چندین لایه مختلف برای ایجاد محصول نهایی، روی هم قرار می‎ گیرند. هر برچسب به طور معمول متشکل از سه لایه مختلف است: لایه رویی (face stock)، چسب و لایه آستری. هرچند که اینها اصطلاحاتی فنی هستند، ولی هر لایه مهم بوده و ضرورت وجود آن به آسانی قابل درک است.

حال در مورد هر یک از این لایه‎های مختلف توضیحاتی می‎دهیم.

لایه های برچسب (لیبل)

لایه رویی (face stock) چیست؟

در بالاترین سطح یک برچسب قرار می‎گیرد. لایه رویی همان چیزی است که شما می توانید روی محصولات، پاکتهای پستی، و ظروف خود ببینید و لمس کنید. هنگام ارزیابی نیازهایی که در مورد یک لایه رویی مناسب دارید، چند نکته را در ذهن داشته باشید:

  • برای انجام چاپ روی آن از چه ماده‎ای می‎خواهید استفاده کنید؟
  • آیا دما یا رطوبت نقش مهمی را بازی می کنند؟
  • برچسب شما در چه محیطی قرار خواهد گرفت؟

لایه های برچسب (لیبل)

لایه چسب چیست؟

چسب لایه میانی برچسب شماست. چسب پیوندی بین برچسب شما و سطح مورد استفاده، شکل می‎دهد. به بیان ساده‎تر این لایه، قسمت چسبنده برچسب شما است. چسب‎ها به طور کلی توسط میزان چسب یا چسبندگی که دارند مشخص می شوند. برچسب ها می توانند برای استفاده‎های مختلف، انواع مختلفی از چسب داشته باشند. اکثر برچسب‎ها به فشار حساس بوده و با اعمال فشار زودتر و بهتر می‎چسبند. نگاهی به تفاوت های بین یک برچسب دائمی و یک برچسب قابل جدا شدن بیاندازید. هر دو برای چسباندن ساخته شده اند، اما لایه چسب در آنها با هم متفاوت است.

لایه آستری چیست؟

لایه آستری لایه‎ی زیرین برچسب شما است. آستر که اغلب به عنوان یک لایه برای جلوگیری از چسبیدن ناخواسته محصول به سطوح مختلف تلقی می‎شود، در واقع نقش مهمی در عملکرد و پروسه چاپ شدن برچسب ها دارد. وجود لایه آستری باعث می‎شود برچسب بتواند به طور یکپارچه و بدون چسبیدگی و چروکیدگی از داخل پرینتر عبور کند. بدون داشتن لایه آستری با کیفیت، ممکن است با مشکلات چاپی مانند مسدود شدن و یا پیچش کاغذ مواجه شوید.

لایه اضافی! – پوشش رویی

پوشش های رویی به لیبلهای دارای مواد خاص و در مواردی که لایه محافظتی اضافی مورد نیاز است، اضافه می شوند. به عنوان مثال، مواد ضد آب مخصوص را در نظر بگیرید. مواد ضد آب دارای پتانسیل تماس با سطوح مرطوب و شرایط نامطلوب نیز هستند. بنابراین این لایه های اضافی برای اطمینان از اینکه برچسبها، دوام زیادی برای استفاده در شرایط مختلف دارند روی برچسب‎ها قرار داده می شوند.

حال که با بخش های مختلف یک برچسب آشنایی پیدا کردید، نگاهی به بخش خرید لیبل آوند پرینتر بیاندازید تا بتوانید آنچه را که لازم دارید بیابید. با توجه به انواع مختلفی از برچسبهای موجود در آوند پرینتر که متناسب با شغلها و مصارف مختلف هستند، مطمئن باشید آنچه را که مورد نیازتان است پیدا خواهید کرد.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...