چه موقع تعویض درام کارتریج الزامی می شود؟

3619

چه موقع تعویض درام کارتریج پرینتر لیزری الزامی می شود؟

زمان تعویض درام کارتریج

امروزه بسیاری از چاپگر ها دارای سیستم کارتریج دوتکه هستند یک تونر و یک درام ظاهر دستگاه یک تکه است اما دو قطعه قابل جدا سازی دارد. برای برداشتن تونر از واحد درام به سادگی اهرم  پلاستیکی آبی یا سبز را به سمت پایین فشار دهید و به آرامی تونر را بیرون بکشید.

از آنجایی که هر بار که کارتریج تونر را تعویض می کنید نیاز به تعویض درام ندارید در نهایت هنگامی که کیفیت تصویر چاپی کاهش می یابد و حتی بعد از تعویض تونر کیفیت خوب نمی شود باید درام را جایگزین کنید.

پرینتر بخش اساسی از مجموعه تجهیزات اداری است و همانند هر بخش از تجهیزات اداری، نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارد. پروسه تعمیر و نگهداری شامل تعویض تونر و تعویض درام های پرینتر است.

وقتی پرینتر نیاز به تعویض تونر و یا نیاز به تعویض درام داشته باشد علائم مشابهی بروز می ‎کند و ممکن است در مورد انجام عکس‎العمل مناسب، کمی سردرگم شوید. اما با دانستن اندکی تکنیک فنی و شناختن نشانه ها و علائمی که باید به دنبال آنها باشید، می‎ توانید تشخیص دهید که مسئله مربوط به تونر است و یا اینکه زمان تعویض درام پرینتر فرا رسیده است.

درام کارتریج چه موقع باید تعویض شود؟

چاپ تار

اگر پرینتر شما صفحات تار و غیر واضحی بیرون می ‎دهد، این موضوع هم می ‎تواند به این معنی باشد که درام پرینتر آسیب دیده و نیاز به تعویض دارد و هم ممکن است نیاز به تونر جدید داشته باشد. با چک کردن کارتریج تونر می‎توانید تشخیص دهید که مشکل مربوط به تونر است یا خیر.

اگر سطوح تونر پرینتر مناسب باشد، احتمالا مشکل مربوط به درام پرینتر است. شاید بتوانید تنها با تمیز کردن درام کارتریج ، مشکل را حل کنید، اما اگر پس از تمیز کردن آن، نشانه ها همچنان ادامه دارد، زمان تعویض آن فرارسیده است.

درام کارتریج چه موقع باید تعویض شود؟

لکه های سیاه

یکی دیگر از نشانه‎ های رایج یک پرینتر آسیب دیده، وجود لکه ‎های سیاه یا خال‎ هایی بر روی اسناد چاپی است. این امر اغلب زمانی اتفاق می ‎افتد که سطح درام آسیب دیده یا خراشیده شده و مانع از آن می‎شود که تونر به درستی به کاغذ منتقل شوند.

اگر این امر فقط مربوط به کثیفی و گرد و خاکی است که روی درام وجود دارد، آن را با یک پارچه خشک و بدون پرز پاک کنید و سپس چاپ را ادامه دهید تا ببینید آیا مشکل حل شده است یا خیر. اگر پاسخ منفی است، باید درام کارتریج را تعویض کنید.

درام کارتریج چه موقع باید تعویض شود؟

­­­­­­­­­­­کیفیت چاپ ضعیف

اگر پرینتر تان متن‎ ها را با کیفیت پایین چاپ می‎ کند، احتمالا درام پرینتر آسیب دیده است. کیفیت چاپ ضعیف، متفاوت از چاپ‎ تار و یا نقاط سیاه است و به معنی دیدن متنها و تصاویر محو شده است. با این حال، این مورد نیز یکی دیگر از نشانه‎هایی است که به راحتی با مشکل خالی شدن کارتریج جوهر و تونر اشتباه گرفته می‎شود.

پس مجددا سطح کارتریج خود را بررسی نموده و ببینید آیا کافی است یا خیر، سپس به سراغ درام پرینتر بروید. درام‎ها حساس هستند و برای مدت خیلی طولانی دوام ندارند، بنابراین در برخی موارد احتمال دارد که نیاز به تعویض آن باشد.

درام کارتریج چه موقع باید تعویض شود؟

نشانه و علائم دیگر موقع تعویض درام کارتریج

علائم و نشانه ‎های دیگری هستند که اشاره به بلا استفاده بودن درام و تعویض آن دارند. واضح ترین آنها بیش از همه در پرینترهای لیزری رنگی شایع هستند و می ‎توان آنها را با دیدن پیام چشمک زنی که در صفحه نمایش پرینتر ظاهر می ‎شود، شناسایی کرد.

از دیگر نشانه‎ های درام معیوب پرینتر، می‎ توان به چاپ صفحات خالی، چاپ صفحات خاکستری و صدا های عجیب و غریب پرینتر در هنگام چاپ اشاره کرد. در هر صورت، بهترین روش برای تشخیص عملکرد ضعیف درام پرینتر، مشاهده آن است.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

1 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات دیگران

3 مرداد 1397

درباره جا انداختن صحیح مگنت و فوم رول پرینتر clp 320 سامسونگ هم توضیح و عکس بزارید که مشکل خیلی ها شده . ممنون

نظرات خود را برای ما بنویسید ...