بارکد و بارکد خوان چیست ؟

4815

بارکد و دستگاه بارکد خوان چیست ؟

بارکدخوان که اسکنر قیمت یا اسکنر فروش نیز نامیده می شود، یک دستگاه ورودی دستی یا ثابت است که برای گرفتن و خواندن اطلاعات موجود در بارکد استفاده می شود. بارکد خوان یک اسکنر نوری است که می تواند بارکدهای چاپ شده را بخواند، داده های موجود در بارکد را به کامپیوتر رمزگشایی کند.

مانند یک اسکنر تخت، از یک منبع نور، یک لنز و یک حسگر نور برای تبدیل تکانه های نوری به سیگنال های الکتریکی تشکیل شده است. علاوه بر این، تقریباً همه بارکدخوان‌ها دارای مدار رمزگشا هستند که می‌توانند داده‌های تصویر بارکد ارائه‌شده توسط سنسور را تجزیه و تحلیل کنند و محتوای بارکد را به درگاه خروجی اسکنر ارسال کنند

بارکد چیست ؟

بارکد یک مجموعه کدگذاری شده از خطوط و فضا­ها با عرض های مختلف است که می تواند اسکن شده و به صورت اعداد تفسیر شود تا یک محصول را شناسایی نماید. 2 نوع بارکد وجود دارد: خطی و ماتریس داده.

بارکد چیست؟ بارکد خوان چیست؟

بارکد چیست؟ بارکد خوان چیست؟

بارکد خطی

بارکد خطی یا میله ای به بارکد تک بعدی هم مشهور است. این دستگاه یک کد خوانای ماشینی متشکل از مجموعه ای از میله ها و فضاهای چاپ شده به نسبت معین است. نماد بارکد اساساً حروفی هستند که در آن عرض های مختلف میله­ ها و فضا­ها با هم ترکیب شده و مشخصه یا ویژگی‌ ها و در نهایت پیامی را شکل داده است. از آنجا که راه های بسیاری برای ترتیب این میله ها و فضا­ها وجود دارد، اشکال مختلفی پدیدار خواهد شد.

بارکد ماتریس داده و یا دو بعدی

بارکد چیست؟ بارکد خوان چیست؟

یک کد ماتریس داده که به بارکد دو بعدی و یا کد دو بعدی هم مشهور است، یک روش دو بعدی ارائه اطلاعات می­ باشد. شبیه به یک بارکد شطرنجی است و دارای قابلیت ذخیره اطلاعات بیشتری بوده و متشکل از واحد­های مربعی سیاه و سفید است که در الگویی مربعی شکل یا مستطیل شکل مرتب شده­ اند. اطلاعاتی که باید کد گذاری شود می تواند متن یا داده­ های خام باشد.

طول داده های کد گذاری شده بستگی به ابعاد نماد استفاده شده دارد. کدهای تصحیح خطا برای افزایش قدرت نماد اضافه شده ­اند: حتی اگر این نوع بارکد ها تا حدی آسیب ببینند، هنوز هم می توانند خوانده شوند.

نماد­های ماتریس داده می توانند در 2335 کاراکتر الفبایی ذخیره شود. هر ماتریس داده متشکل از حداقل دو الگوی یابنده یا دستگیره و دو همگام ساز است. دستگیره ها دو خط عمود بر هم هستند که رنگ آن‌ها همانند مدل 1 است، در حالی که همگام سازها مانند دستگیره ­هایی هستند که از واحدهای متناوب سیاه و سفید ساخته شده ­اند.

دستگیره­ ها به تعادل خوبی با نمادها رسیده­ اند در حالی که همگام ساز­ها واحدها را بخوبی نمونه برداری می­ کنند. اگر ابعاد ماتریس رشد کند، همگام سازی و دسته بیشتری، تا حدود 8 مورد، به هر دو ستون افقی و عمودی افزوده می­ شود. اندازه نماد از 8 × 8 تا 144 × 144 متغیر است.

انواع بارکد خوان

بارکد خوان همراه

Datalogic Memor

بارکد خوان همراه به بهترین وجه در اماکن بزرگ استفاده می­ شود که در آن لازم است کاربر اشکال و یا اندازه های مختلف را اسکن کند و یا با اپراتور (سیستم انبارداری یا حسابداری) فاصله دارد مانند انبارهای بزرگ که باید بارکد خوان در فواصل مختلف جا به جا شود.

این نوع بارکد خوان ها در واقع مانند یک PDA یا کامپیوتر جیبی عمل می کنند و اطلاعات را مستقیماً درون خود ذخیره می کنند. برخی از آنها به اینترنت متصل شده و قابلیت های یک گوشی را نیز دارند با این تفاوت که تکنولوژی اسکن آنها پیشرفته است.

بارکد خوان با سیم

بارکد خوان با سیم زبکس Zebex Z-3220 Barcode Scanner

این نوع اسکنر به طور مستقیم به یک ایستگاه کاری تعریف شده از طریق کابل متصل است و بسته به نوع اتصال از ترکیب کابل های مختلف استفاده می­ کند. در حال حاضر محبوب ترین نوع، USB است اما گزینه های دیگری مانند PS/2, AT/XT, RS232 و غیره نیز در دسترس می­ باشد.

بارکد خوان بی سیم

بارکد خوان بی سیم دیتالاجیک Datalogic QM2131

بارکد خوان بی سیم اجازه می دهد تا کاربر با انتقال اطلاعات اسکن شده به دستگاه خود از طریق بلوتوث و یا WIFI، تا حد شعاع بی سیم پیش برود. این نوع بارکد خوان ها به نوبه خود به طور مستقیم به ایستگاه های کاری تعریف شده متصل هستند.

بارکد خوان رومیزی

Honeywell Voyager 7980g

اسکنر­های رومیزی یا ثابت که بارکد از زیر و یا رو به روی آن‌ ها عبور می­ کند. آن‌ها اغلب در کنار صندوق سوپر مارکت ها و دیگر خرده فروشان یافت می ­شود. برای عملیات خرده فروشی کوچک و سازمان­های نهادی که نیازمند ورود اطلاعات قابل اعتماد هستند، ایده آل می­ باشند.

الگوی اسکن تمام جهته، بارکد را صرف نظر از جهت، می ­خواند و نیازی به تراز کردن محصولات با بارکد خوان نیست.­ الگوریتم های بارکدهای پیشرفته، آسیب دیده و بد چاپ شده را بازسازی و عملکرد و سرعت مشتریان را در نقطه فروش بالا می­ برد.

بارکدخوان ثابت معمولاً در جاهایی کاربرد دارد که نیاز به ورود اطلاعات خودکار و دقیق و بلا واسطه است. مانند اسکن موارد از طریق یک خط تولید، و یا ماشین مرتب­ سازی بسته ها روی تسمه نقاله.

اسکنر موقعیت ثابت در فواصل کوتاه یا بلند برای انعطاف پذیری بیشتر در دسترس هستند. به طور معمول، اسکنر­های چند جانبه یا سبک خطوط موازی مورد استفاده قرار می­ گیرد که به موارد اجازه می­ دهد بدون قرار گرفتن در موقعیت دقیق بارکد خوانده شده و عبور کنند و در عین حال اسکن دقیق از آن‌ ها به عمل آید.


اگر از مطلب بارکد چیست؟ بارکد خوان چیست؟ لذت بردید، نظر خود را با ما در میان بگذارید. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

3 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات دیگران

18 آبان 1397

برایم یک کتاب بارکد لازم دارم میشه نام کتاب و نویسنده را برام بفرستید

19 آبان 1397

درود بر شما
متاسفانه اینجانب کتابی درباره بارکد نمیشناسم که خدمتتون معرفی کنم لطفا در گوگل سرچ بفرمایید به نتایج خوبی خواهید رسید.
پیروز باشید

11 آذر 1398

کتاب آشنایی با استاندارد های gs1 که توسط ایرانکد چاپ شده در مورد بارکدهاست
سایت مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران

نظرات خود را برای ما بنویسید ...