پودر دولوپر دستگاه کپی چیست ؟

6417

پودر دولوپر دستگاه کپی چیست ؟ نکاتی در مورد کاربرد دولوپر

دستگاه های کپی و چاپگرها از پودر توسعه دهنده (دولوپر) برای تشکیل تصاویر استفاده می کنند. این پودر از تونر رزینی با قطر 5 تا 6 میکرون و حامل فریت با قطر 30 تا 50 میکرون تشکیل شده است. در حالی که تونر تصاویر را مستقیماً روی کاغذ تشکیل می دهد، حامل تونر را در دستگاه حمل می کند. پودر توسعه دهنده به طور مداوم توسط پیچ یا پدل چرخان در گردش و مخلوط می شود. در فرآیند توسعه، تونر برای تشکیل تصاویر مصرف می شود. کنترل جریان پودر برای تثبیت کیفیت تصویر مهم است. ناپایداری جریان پودر باعث بروز مشکلاتی مانند خونریزی تصویر و پراکندگی تونر می شود.

پودر دولوپر دستگاه کپی چیست ؟

پودر دولوپر دستگاه کپی چیست ؟

معنای تحت‌ اللفظی “دولوپر” (Developer) “توسعه دهنده” می‌ باشد و در علم شیمی و صنعت عکاسی به معنای ماده‌ی ظهور و ظاهر کننده‌ی عکس به کار می‌ رود. کار این ماده در دستگا‌ه های کپی منتقل کردن “تونر” بر روی “درام” است.  در حقیقت “دولوپر” با چرخش، پودر را بر سطح درام می‌ ساید و درام آن را روی کاغذ به چاپ می‌ رساند. این ماده که اصطلاحاً به آن پودر سنگین نیز گفته می‌ شود دارای حالت مغناطیسی است و اگر در حین انتقال آن به دستگاه کوچک‌ ترین شی خارجی با آن مخلوط شود کیفیت چاپ را خراب کرده و نتیجه، ظهور رگه‌ های سفیدی بر روی کاغذ خواهد بود.

پودر دولوپر دستگاه کپی چیست ؟

خود “دولوپر” در دستگاه به شکل فیزیکی مصرف نمی‌ شود بلکه فقط در مدت زمان مشخصی کیفیت خود را از دست می‌ دهد که با بروز چنین وضعیتی لازم است که عوض شود. با توجه به طول زمان تعویض، بهتر است از بهترین محصولات ممکن در این زمینه استفاده کنید چرا که نقش “دولوپر” در کیفیت چاپ، بسیار مهم است.

هر گونه ایرادی در کیفیت “دولوپر” علاوه بر تاثیر منفی بر کیفیت چاپ، مصرف “تونر”تان را نیز به شدت بالا خواهد برد و عوارض دیگری مانند ریزش پودر “تونر” را نیز در پی خواهد داشت.خود “دولوپر” در دستگاه به شکل فیزیکی مصرف نمی‌ شود بلکه فقط در مدت زمان مشخصی کیفیت خود را از دست می‌ دهد.

پودر دولوپر دستگاه کپی چیست ؟

نکته ای در مورد پودر دولوپر

نکته‌ ای که باید توجه ویژه‌ ای به آن داشته باشید مربوط به نگهداری از اقلامی همچون “دولوپر” و “تونر” در شرایط خشک و کم حرارت است. علت این امر رابطه‌ گرمای زیاد و رطوبت در کاهش کیفیت آن‌ هاست. این امر به خاطر چسبیدن ذرات تونر به هم و متأثر شدن “دولوپر” از این مسئله روی می‌ دهد. کم شدن کیفیت چاپ بر اثر چنین علتی گاهی باعث سردرگمی در تشخیص علت کیفیت پایین چاپ نیز می‌ شود.

پودر دولوپر دستگاه کپی چیست ؟

برخی از شرکت‌ های سازنده، سیستمی را در دستگاه پیش‌ بینی می‌ کنند که افت محسوس کیفیت و در حقیقت زمان تعویض “دولوپر” را اعلام می‌ کند. در مجموع، عدم توجه به افت کیفیت “دولوپر” نه تنها هزینه‌ی چاپ را بالا می‌ برد بلکه باعث افت شدید در چاپ می شود. گاهی پس از تعویض “دولوپر” با خطای روشن ماندن چراغ مربوط به آن روبرو می‌ شوید که بسته به مدل دستگاه باید عمل “ریست” کردن کنتور “دولوپر” انجام شود.

در صورت نیاز از بخش فروش دولوپر دستگاه کپی دیدن فرمایید.


قدردان ارسال نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...