ارورهای کارتریج جوهر افشان اپسون و نحوه رفع آن

7572

ارورهای کارتریج جوهر افشان اپسون و نحوه رفع آن

چاپگر اپسون یکی از پرینتر های معروف دنیا به حساب می آیند و برند این محصول سابقه زیادی در تولید چاپگر دارد. این پرینتر قابلیت اسکن کردن، کپی گرفتن و فکس را دارد. اما این محصول در مدت استفاده از آن دچار مشکلاتی میشود و پیام های خطا می دهد که می توانید آن ها را برطرف کنید.

البته با آموزش صحیح اکثر افراد انتظار دارند که پرینترشان سالها بدون هیچ گونه مشکلی کار کند ولی به دلیل تنظیمات نادرست دستگاه یا استفاده کردن به خلط از سیستم با مشکلاتی مواجه می شوند که ما در ادامه مطلب کاملا برایتان توضیح داده ایم.

علت ارورهای کارتریج جوهر افشان اپسون

اگر کمی در رابطه با ارورهای کارتریج های جوهر افشان و علت رخ دادن آنها تحقیق کنید، حتما به این نتیجه خواهید رسید که مقصر اصلی آن، همان نزاع همیشگی است که بین تولید کنندگان اصلی جوهر کارتریج و تولید کنندگان غیر اورجینال جوهر کارتریج وجود دارد. تولید کنندگان اصلی تجهیزات (OEM ها) به سودی که از فروش کارتریج ها به دست می ‎آورند متکی هستند، خصوصا به این دلیل که پرینترهای خود را گاه با کمی‎ زیان به فروش می‎رسانند.

با این حال، این استراتژی منجر به ایجاد تفاوت قیمت بسیار زیادی بین کارتریج های جوهر OEM و کارتریج های جوهر غیر اورجینال شده است. از آنجایی که مردم برای صرفه جویی در هزینه‎ها شروع به خرید کارتریج های جوهر سازگار کرده اند، تولیدکنندگان OEM سعی کردند با ارائه‎ی یک سری فناوریها از استفاده شدن جوهر کارتریج سازگار در پرینترهای خود، جلوگیری کنند.

نحوه عملکرد

این فناوریها به گونه ‎ای‎‎‎‎ بود که بتواند کارتریج های جوهر سازگار را شناسایی و مسدود نموده و استفاده از آنها را غیر ممکن کند، ولی کار به جایی رسید که گاهی حتی کارتریجهای جوهر اصلی نیز مسدود و غیر قابل استفاده شدند. هیچ خبری مبنی بر اینکه OEM ها چگونه می‎خواهند به رفع این قبیل از مشکلات بپردازند، وجود ندارد؛ بنابراین در حال حاضر کاربران مجبورند خود چاره‎ای برای حل آن بیندیشند.

پرینترهای جوهر افشان اپسون یک مثال آشکار برای این قضیه هستند. شما که در حال مطالعه این مطلب هستید به احتمال زیاد خودتان با مشکل کارتریج های جوهر EPSON که توسط پرینتر پذیرفته نشده‎ اند، مواجه شده‎اید و یا افرادی را دیده‎اید که با این مشکل سر و کار داشته‎اند.

این مشکل تنها منحصر به کارتریج ‎های جوهر افشان سازگار اپسون نیست، بلکه شکایات مشابهی از کاربران کارتریج جوهر اصلی اپسون نیز وجود دارد. پس با توجه به همه این توضیحات، هنگامی ‎که چنین مشکلی رخ می‎ دهد، چه کاری می‎توان انجام داد؟ راه‎های مختلفی وجود دارد که می‎توانید برای رفع مسدود شدن کارتریج‎ های سازگار اپسون آنها را امتحان کنید. در ادامه مطلب آنها را شرح خواهیم داد.

 

ارورهای کارتریج جوهر افشان اپسون و نحوه رفع آن

یک مجموعه کامل کارتریج جوهر در برابر یک عدد کارتریج جوهر

اگر شما با خطای شناسایی نشدن کارتریج (cartridge not recognized) مواجه شدید، در مرحله اول باید دید که آیا در حال تعویض یک مجموعه کامل از کارتریج ‎ها هستید و یا فقط یک عدد از آن را تعویض می‌ کنید. ترفندی که در اینجا باید از آن استفاده کنید این است که هر دو حالت را امتحان کنید.

ارورهای کارتریج جوهر افشان اپسون و نحوه رفع آن

  • اگر در حال تلاش برای نصب تنها یک کارتریج جوهر افشان سازگار هستید، ابتدا پرینتر را خاموش کنید، تمام کارتریج‎ها را خارج نموده و همه آنها را قبل از روشن کردن پرینتر نصب کنید. خاموش کردن پرینتر جواب می‎دهد؛ زیرا حافظه پرینتر را از بین می‎برد و باعث می‎شود که همه کارتریج‎ها تازه و جدید تلقی شوند.
  • اگر تلاش می‎کنید یک مجموعه جدید از کارتریج‎ها را نصب کنید، شاید بهتر باشد نصب پله‎ای کارتریجها را امتحان کنید. این به این معنی است که یک بار پرینتر را مجددا راه‎اندازی نموده و سپس کارتریج‎های جوهر افشان سازگار اپسون را یک به یک نصب نمایید، به این ترتیب پرینتر هر کارتریج را بطور مستقل بررسی می‎کند. اگر یکی از کارتریج‎ها مشکلی داشته باشد، این تکنیک آن را به شما نشان خواهد داد.

کارتریج سازگار اپسون را خارج نموده و آن را دوباره نصب کنید

در اغلب موارد، خطاهای مرتبط با کارتریج جوهر سازگار اپسون به این علت رخ می‎دهد که کارتریج به درستی نصب نشده است. این بدان معنا نیست که از لحاظ نرم ‎افزاری اشتباهی در نصب به وجود آمده است. بلکه به این معنی است که کارتریج جوهر به درستی در جایگاه مخصوص خود قرار نگرفته و جا نخورده است. بنابراین، راه حل ساده این است که کارتریج جوهر را خارج نموده و دوباره آن را نصب کنید.

بررسی و پاک کردن چیپست نصب شده بر روی کارتریج سازگار اپسون

اگر هیچ یک از راه حلهای اول و دوم مشکلتان را حل نکردند، بهتر است چیپستی را که روی کارتریج وجود دارد بررسی کنید. تولید‎کنندگان اصلی یا همان OEM ها به دو دلیل، چیپست‎ها را بر روی کارتریجهای خود قرار داده‎اند.

ارورهای کارتریج جوهر افشان اپسون و نحوه رفع آن

اولا به این دلیل که به پرینتر کمک کند تا بتواند بر وضعیت کارتریج و جوهر داخل آن نظارت کند و دوم اینکه ساخت کارتریجهای جوهر سازگار را برای سازندگان شخص ثالث مشکل تر نماید. همین موارد در مورد کارتریج‎های اپسون نیز درست است.

بنابراین اگر پیام خطای شناسایی نشدن کارتریج را مشاهده کردید، احتمال دارد که اشکالی در رابطه با تراشه‎ موجود در کارتریج جوهر سازگار وجود داشته باشد. به عنوان مثال، اگر سطح چیپست تمیز نباشد، تماس کامل نبوده و پرینتر قادر به شناسایی کارتریج نخواهد بود.

ارورهای کارتریج جوهر افشان اپسون و نحوه رفع آن

بنابراین، اگر کارتریج دارای خطا را خارج کرده و تراش ه‌ای را که در بالای آن قرار دارد تمیز کنید، ممکن است این مسئله حل شود. حتما این کار را به آرامی ‎و با یک حوله یا پارچه نخی و بدون پرز انجام دهید، وگرنه ممکن است مشکل شما را به جای حل کردن، بدتر کند.

برای خرید کارتریج و تانک قابل شارژ پرینتر های جوهر افشان، کلیک کنید.

سیم رابط مربوط به چیپست را بررسی و تمیز کنید

سیم رابط چیپست که باعث اتصال پرینتر و تراشه می‎شود در بالای کارتریج جوهر سازگار قرار دارد. این سیمهای تماس نیز درست مثل خود چیپست، در صورتی که کثیف باشند ممکن است باعث بروز خطا شوند.

در واقع، این سیم‎ها بسیار حساستر و ظریفتر از تراشه‎ی متصل به کارتریج هستند. بررسی کنید که آیا آنها در جای خود قرار دارند یا اینکه به دلایلی از آن خارج شده‎اند. اگر از جای خود خارج شده‎اند، می‎توانید سعی کنید آنها را در جای خود قرار دهید؛ اما این تلاش به ندرت موثر واقع می‎شود. اگر می‎بینید برگرداندن آنها به جای خود غیرممکن است، حتما باید به یک تکنسین مراجعه کنید.

ولی اگر سر جای خود هستند، پس باید سعی کنید آنها را همانطور که در مورد خود تراشه ‎ها توضیح داده شد به دقت تمیز کنید.

کیفیت چاپ بسیار بد است

ممکن است پرینتر شما خطای شناسایی نشدن کارتریج را دریافت نکرده و کارتریج جوهر سازگار اپسون را کاملا مطابقت ‎دهد، ولی کیفیت چاپ مناسب نباشد. آیا این مورد نیز مربوط به خطای کارتریج است یا اینکه در پرینتر یک اشکال دیگر به وجود آمده است. چه کاری می‎توان انجام داد؟

ارورهای کارتریج جوهر افشان اپسون و نحوه رفع آن

کیفیت چاپ ضعیف برای اولین چاپ پس از تعویض کارتریج، نگران کننده نیست. این مورد معمولا زمانی اتفاق می افتد که هد چاپ تمیز نیست. به عنوان مثال، این فضیه برای کاربرانی اتفاق می‎افتد که کارتریج پرینترشان نیاز به تعویض دارد، اما این کار را چند روز به تعویق انداخته‎اند.

اتفاقی که می ‎افتد این است که جوهری که در هد چاپ وجود دارد خشک و کلوخه می‎شود؛ زیرا جریان تازه جوهر وجود ندارد. راه حل این مشکل نیز نسبتا ساده است. شما باید از ویژگی پاک کردن هد چاپ که در داخل دستگاه تعبیه شده استفاده کنید. به مطلب “نحوه پاک کردن هد اپسون Epson T50” که در همین سایت منتشر شده مراجعه نمایید.

هشدار آزار دهنده‎ی کم بودن جوهر

گاهی اوقات تمام قسمت‎های کارتریج جوهر شما خوب نصب شده ‎اند، اما پرینتر به شما هشدار ناخوشایند کم بودن جوهر را می ‎دهد. این پیام، باعث ایجاد زنگ هشدار نمی‎ شود، چرا که خودتان نیز به تجربه در می ‎یابید که سیستم هشدار دهنده مربوط به کم بودن جوهر چندان واقعی نیست.

پرینترها طوری طراحی شده ا‎ند که حتی اگر جوهر در کارتریج وجود داشته باشد، در مورد کاهش جوهر هشدار دهند؛ چرا که یک کارتریج خالی می‎تواند به هد پرینتر آسیب برساند. بنابراین حتی زمانی که کارتریج هنوز حاوی 50 درصد از جوهر خود است ممکن است پیام کم بودن جوهر را دریافت کنید!

با توجه به این نقص ذاتی، دریافت هشدار کم بودن جوهر در کارتریج اپسون نیز غیر معمول نیست. لازم نیست نگران باشید. آگاهانه هشدار را نادیده بگیرید و چاپ را همچنان ادامه ‎دهید.

ترکیب کردن کارتریج های اصلی با کارتریج های سازگار اپسون

برخی از مشتریان سعی می ‎کنند کارتریج های جوهر افشان اصلی اپسون را با کارتریج های جوهر افشان سازگار ترکیب کنند. اما این ترکیب جواب نمی ‎دهد، زیرا اولا اگر شما این کار را انجام ‎دهید، پرینتر شما احتمالا تمایلی به پذیرش هم کارتریج سازگار و هم کارتریج اصلی نخواهد داشت و پیام خطای عدم شناسایی ارسال می ‎کند. علاوه بر این، حتی اگر پرینتر شما هر دو نوع کارتریج را شناسایی کند، خواهید دید که کیفیت چاپ شما تحت تاثیر قرار می‎گیرد. چرا این اتفاق می ‎افتد؟

این امر به این دلیل اتفاق می ‎افتد که ترکیب جوهر در داخل کارتریج جوهر اصلی، متفاوت از ترکیب جوهر در داخل کارتریج جوهر سازگار است. هنگامی‎ که دو مخلوط جوهر با هم ترکیب می‎ شوند، نوع رنگ و استحکامی که انتظار می‎ رود را تولید نمی‎ کنند. در نتیجه، کیفیت چاپ نهایی تحت تاثیر قرار گرفته و ضعیف می ‎شود.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

1 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات دیگران

14 تیر 1399

ممنون از راهنماییتون
مشکلم حل شد

نظرات خود را برای ما بنویسید ...