ریبون های CSI و CSO چه تفاوتی با هم دارند؟

1470

تفاوت ریبون های CSI و CSO چیست؟

لیبل پرینتر

چاپگر برچسب یک رایانه  است که عمل چاپ را بر روی لیبل برچسب دار انجام می دهد. لیبل پرینتری که خود دارای صفحه کلید نمایشگر است به صورت مستقل عمل می کند و متصل به کامپیوتر نیست.

تولید کنندگان لیبل پرینتر، تجهیزات خود را با هزینه، مهندسی منحصر به فرد و کیفیت طراحی می‎ کنند. لیبل پرینترهای آنها هم از لحاظ اندازه و هم از نظر ارائه، از طیف وسیعی از مواد چاپی با فرمت‎ های مختلف استفاده می‎ کنند. این موضوع در مورد لیبل ها و برچسب ها و همچنین ریبون های چاپ صدق می‎ کند.

ریبون های CSI و CSO چه تفاوتی با هم دارند؟

به عنوان مثال، ریبون های چاپ حرارتی مربوط به پرینترهای رومیزی کوچک به طور معمول، ریبون هایی با هسته 12.7 میلیمتری هستند. مدلهای صنعتی یا فول سایز معمولا از ریبونهایی که قطر هسته آنها در رنج 25.4 تا 38.1 میلیمتری هستند، استفاده می‎کنند. ریبون هنگام عملیات چاپ روی لیبلها نقش مهمی بازی می‎کند و روی طول عمر هد لیبل پرینتر نیز تاثیر گذار است.

ریبون های CSI و CSO چه تفاوتی با هم دارند؟

زخمی شدن ریبون از داخل یا از خارج

هنگامی که شما یک ریبون چاپی سفارش می ‎دهید، تامین کننده ابتدا از شما خواهد پرسید که از چه مدل پرینتری استفاده می کنید. سؤال دیگر این است که آیا قسمت دارای پوشش ریبون، به سمت داخل است (CSI) و یا به سمت بیرون (CSO). پاسخ این سوال مشخص می ‎کند که چگونه ریبون چاپ از رول خارج می شود و پرینتر را تغذیه می کند.

پرینترهایی مانند Zebra و TSC از محبوب ترین فرمت یعنی CSO استفاده می ‎کنند. به این معنی که قسمت موم اندود ریبون آغشته به جوهر، با قسمت خارجی رول تماس پیدا می‎کند. پرینترهای دیگر مانند  Datamax یا Sato دقیقا در جهت مخالف طراحی شده‎اند و از ریبونهای CSI استفاده می‎کنند. بعضی از پرینترهای جدیدتر از ریبونهایی به هر دو شکل CSI یا CSO استفاده می‎کنند. راه هایی برای استفاده از هر نوع ریبون روی رولرهای مختلف وجود دارد.

ریبون های CSI و CSO چه تفاوتی با هم دارند؟

اما به سوالی که احتمالا همچنان در ذهن شما وجود دارد هنوز پاسخ ندادیم! چرا دانستن اینکه ریبون از کدام سمت آسیب دیده، دارای اهمیت است؟ عملکرد چاپ حرارتی بستگی به قسمتی از ریبون دارد که به موم آغشته شده و در تماس مستقیم با برچسب قرار می‎ گیرد. به این ترتیب که وقتی حرارت از هد چاپ به پشت ریبون اعمال می‎ شود، یک تصویر به برچسب انتقال پیدا می‎ کند. اگر جهت یا روی درست ریبون در مقابل برچسب قرار نگیرد، هیچ تصویری دریافت نخواهید کرد.

در عین حال که جوهر آمیخته با موم ممکن است به هد چاپتان آسیب برساند.

در اینجا می ‎توان از یک حقه عجیب و غریب استفاده کرد: اگر نمی‎دانید که ریبون چاپ شما از کدام طرف پوشش داده شده است، می‎توانید آزمایش ساده‎ای انجام دهید. خیلی ساده، یک تکه نوار آب بندی را بردارید و آن را روی قسمت بیرونی رول ببندید. سپس نوار را از روی ریبون بکنید و ببینید که آیا جوهر به همراه آن بیرون می‎آید یا خیر. اگر چنین بود، پس یک ریبون CSO است. اگر جوهری دیده نشد، طرف دیگر ریبون را امتحان کنید. در این صورت حتما جوهر بیرون می‎آید و آن ریبون، از نوع CSI است. آن سمت از ریبون که به همراه نوار کنده نمی شود، فیلم پشتی یا حامل نامیده می‎شود.

برای راهنمایی بیشتر در این زمینه و حتی اگر فقط نیاز به نصب ریبون حرارتی خود دارید، با ما تماس بگیرید و یا به مطالب دیگری که در همین سایت منتشر شده مراجعه نمایید.

خرید ریبون

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...