مراقبت از هد لیبل پرینتر

2607

نکاتی جهت مراقبت از هد لیبل پرینتر

هد لیبل پرینتر

این قطعه یکی از قطعات مهم پرینتر می باشد که ریبون حرارتی بر روی آن قرار گرفته و با ورود جریان الکتریکی به آن جوهر را ذوب کرده و عمل چاپ صورت میگیرد، وظیفه حرارت دادن به ریبون وظیفه هد لیبل پرینتر است.

اگر در مورد هد لیبل پرینتر خود، از مراقبتهای مناسب استفاده نموده و تعمیر و نگهداری روزانه انجام دهید، می‎ توانید عمر آن را به طور چشمگیری افزایش دهید. این موضوع هم در مورد پرینترهای حرارتی مستقیم و هم پرینترهای انتقال حرارتی صحت دارد. مهم این است که به هد چاپ به عنوان یک قطعه مصرفی قابل تعویض نگاه کنید؛

همانند لیبل ها و ریبون های چاپ. با این حال، به یاد داشته باشید که هد لیبل پرینتر، در واقع مهم ترین بخش از لیبل پرینتر شما است. از طرفی ظریفترین قسمت نیز هست و قیمت آن بسیار بالاتر از قیمت برچسب ها و ریبون ها است. قیمت یک هد چاپی بسته به مدل خاص پرینتر شما، از حدود 2 میلیون تومان آغاز می‎شود و ممکن است تا 10 میلیون تومان نیز برسد.

مراقبت از هد لیبل پرینتر

بخش فروش لیبل پرینتر یا دستگاه لیبل زن را مشاهده فرمایید

هد پرینترها معمولا به دلیل فرآیند گرم شدن و سرد شدن سریع که برای المنتهای چاپ مورد استفاده قرار می‎ گیرد، دچار خرابی می‎ شوند. آنها هنگامی که از روی یک کاغذ یا ریبون چاپ عبور می‎کنند، روشن و خاموش می ‎شوند. یکی دیگر از دلایل اصلی خرابی آنها فشاری است که برای ارائه چاپی با کیفیت عالی، به آن اعمال می‎ شود.

اجزای هد پرینتر

اجزای هد پرینتر باید سختتر کار کنند. بنابراین سریعتر فرسوده می‎ شوند. زمانی که هد لیبل پرینتر در آستانه خراب شدن است، شما به خوبی متوجه آن خواهید شد. زیرا تصاویر کمرنگ تر می‎شوند. حتی بخشهایی از چاپ کاملا ناپدید گشته و حاشیه ‎های سفید برجا می‎گذارند.

مراقبت از هد لیبل پرینتر

یک پرینتر معمولی که برای چاپ حداکثر 10 میلیون برچسب طراحی شده است، اگر به درستی مورد مراقبت قرار نگیرد به راحتی ممکن است پس از یک میلیون برچسب، بسوزد. اگر توجه کافی به نگهداری از هد لیبل پرینتر داشته باشید می‎توانید به کاهش گرمای عناصر کمک کنید. این امر منجر به کاهش فرسودگی هد و همچنین کاهش مشکلات مربوط به کیفیت چاپ می‎شود.

در ادامه چند گام مهم آمده است که می‎ تواند به افزایش طول عمر هد پرینترتان کمک کند:

  1. تمیز کردن مداوم هد پرینتر

بهتر است برای تداوم این کار، برنامه‎ای جهت یادآوری آن داشته باشید. مثلا بعضی از افراد هد لیبل پرینتر خود را قبل و بعد از هر رول برچسبی که چاپ می‎کنند تمیز می‏نمایند. راه دیگری برای یادآوری این است که هر بار که ریبون را تعویض می‎کنید این کار را انجام دهید. یا برای پرینترهای حرارتی مستقیم هر زمان که یک رول برچسب جدید داخل دستگاه می‎گذارید، آن را پاک کنید. قبول ‎کنیم که این کار اغلب انجام نمی شود! بنابراین ممکن است بخواهید خیلی ساده قبل و بعد از هر کار چاپی هد را تمیز کنید.

مراقبت از هد لیبل پرینتر

این نکته را حتما در نظر بگیرید که هد لیبل پرینتر را فقط با الکل ایزوپروپیل تمیز کنید! می‎توانید از یک تکه پارچه‎ بدون پرز و یا از دستمال مرطوب استفاده نمایید. برخی از تولید کنندگان ریبون، یک دستمال مخصوص برای تمیز کردن داخل جعبه ریبون قرار می‎دهند. برخی از تولید کنندگان لیبل پرینترها نیز، یک جعبه ابزار مخصوص برای تمیز کردن سخت افزار ارائه می‎دهند. کارت های مخصوص تمیز کردن هد پرینت نیز گزینه دیگری هستند.

  1. از ریبون های متناسب استفاده کنید.

برای چاپ از ریبون هایی استفاده کنید که پهنای آنها حداقل به اندازه لیبل ها باشد. در واقع بهتر است که پهنایشان بیشتر از پهنای لیبلها باشد. اگر از ریبونی استفاده کنید که بیش از حد باریک است، ریسک خراشیده شدن هد چاپ وجود خواهد داشت. از ریبون به عنوان یک مانع میان هد چاپ و لیبلهای چاپی استفاده می‎شود. به این ترتیب به جلوگیری از ایجاد اصطکاک و کاهش گرمای تولید شده کمک می‎کند.

مراقبت از هد لیبل پرینتر

بخش فروش انواع ریبون لیبل پرینتر

وقتی بدانید که در صورت استفاده از یک ریبون با کیفیت پایین، پرینتر گرما یا فشار بیشتری را برای تحویل چاپ با کیفیت تحمل خواهد کرد، دیگر به دنبال خرید ریبون های ارزان و بی کیفیت نخواهید رفت.

  1. از تنظیمات مناسبی برای لیبل پرینتر استفاده کنید.

  • اطمینان حاصل کنید که تنظیمات درجه حرارت برای نوع مواد و ریبون چاپی مورد استفاده شما درست است. اگر پرینتر را در حالت درجه حرارت بهینه و بهترین درجه حرارت (همانطور که در تنظیمات حرارت آمده است) قرار دهید، به این معنی است که شما از پایین‎ترین دمای ممکن برای تولید یک تصویر قابل قبول استفاده می‎کنید و حرارت داخلی ایجاد شده را کاهش می‎دهید.
  • اگر با کمترین سرعت ممکن چاپ کنید، همچنان چاپ با کیفیتی خواهید داشت. در عین حال که ساییدگی مکانیکی را کاهش می‎دهید.
  • از پایین ترین حالت کنتراست استفاده کنید تا از اعمال گرمای بیش از حد، جلوگیری شود.
  • برای کاهش اصطکاک، پایین ترین فشار ممکن را به هد پرینت اعمال کنید.

دلایل دیگری نیز وجود دارند که باعث خرابی هد لیبل پرینتر می ‎شوند.

چسب برچسبها و ذرات ریز گرد و غبار موجود روی برچسبهای کاغذی می‎توانند روی ریبون قرار گرفته و به هد پرینت برسند و موجب کند شدن المنتهای چاپ شوند. خود ریبونها نیز بقایایی ایجاد می‎کنند که ممکن است به هد بچسبد. تخلیه الکترواستاتیک (ESD) به وجود آمده بین عناصر مکانی پرینتر و برچسبها ممکن است منجر به خرابی المنتها و به طور کلی هد پرینت شود. برخی از انواع برچسبها دارای سطوح بسیار ساینده‎ای هستند و برای انتقال یک تصویر نیاز به تنظیمات گرما و فشار بیشتری دارند.

مراقبت از هد لیبل پرینتر

قبل از اینکه تصمیم به تعویض کردن هد پرینت بگیرید، مطمئن شوید که آن را به درستی تمیز کرده اید. هنگامی که می‎خواهید هد را تمیز کنید، باید به یاد داشته باشید که رولر بشقابی را نیز پاک کنید. این رولر یک سطح محکم و مسطح دارد که برچسبها و ریبون را پرس کرده و برچسبها را از درون پرینتر عبور می‎دهد. به مرور در صورت فرسوده شدن، براق می ‎شود و ممکن است برچسبها از روی آن لیز بخورند. با تمیز نگهداشتن آن، می‎ توانید طول آن را افزایش دهید و برای دستیابی به کیفیت چاپی خوب، کمک کنید .

از ابزار تیز برای جا به جا کردن هد پرینت استفاده نکنید.

اگر قسمت نرم رولر بشقابی خراشیده یا زخمی شود، ممکن است به طور دائمی باعث پایین آمدن کیفیت چاپ شود. یعنی روی هر برچسب یک خط یا علامت بیاندازد. همچنین مراقب سطح شیشه ‏ای آن نیز باشید که خراشیده نشده و آسیب نبینید.

اگر کیفیت چاپ هنوز مطابق انتظارات شما نیست، ابتدا رولر بشقابی را بررسی کنید و چک کنید که آسیب دیده است یا خیر. سپس با استفاده از یک چراغ قوه، هد چاپ را باز کنید و به سنسوری که با برچسبها در تماس است نگاهی بیاندازید. اگر نقاط سفیدی را مشاهده می‎کنید، نشان دهنده این است که فرسوده شده و زمان تعویض هد پرینت رسیده است.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...