انواع ریبون‎ لیبل پرینتر

1985

انواع ریبون‎ لیبل پرینتر و موارد مصرف آنها

ریبون یک نوار پلاستیکی پوشیده از جوهر و به صورت رول در سایزهای مختلف و استاندارد در بازار موجود است. ریبون ها به دو روش رول می شوند، ریبون هایی که جهت بیرونی آن عمل چاپ را انجام می دهد برای لیبل پیرینتر و ریبون هایی که جهت داخلی آن عمل چاپ را انجام می دهد برای دستگاه های تاریخ زن کاربرد دارد. ریبون دستگاه لیبل پرینتر مهمترین قسمت پرینت است و کیفیت آن روی پرینت تاثیر می گذارد.

انواع ریبون‎ انتقال حرارتی :

پرینترهای چاپ لیبل با اعمال گرما و حرارت روی یک ریبون ساخته شده از وکس (Wax) یا جوهر مبتنی بر رزین (Resin)، کار خود را انجام می‎دهند. گرمای اعمال شده توسط هد پرینتر حرارتی، وکس یا رزین موجود در ریبون را ذوب نموده و بر روی سطح کاغذ یا برچسب قرار می‎ دهد و به این ترتیب تصویر چاپ شده شما را ایجاد می‎کند. در این مطلب، به ویژگیهای هر نوع ریبون اشاره نموده و مشخص می‎کنیم که هر یک از آنها برای چه کارهایی مناسبترین گزینه هستند.

انواع ریبون‎ انتقال حرارتی و مواد مختلف سازنده آنها

انواع ریبون های لیبل پرینتر

اینکه شما قرار است از برچسب های خود چه استفاده ‎ای کنید، تعیین کننده قدرت و دوامی است که شما از ریبون انتقال حرارتی خود انتظار دارید. پیدا کردن ریبون چاپی مناسب می‎ تواند یک گام مهم برای اطمینان از این قضیه باشد که برچسب شما قابل اسکن، قابل خواندن و قابل اطمینان است. به طور کلی سه دسته ریبون وجود دارد که هر کدام برای هدف خاصی طراحی شده ‎اند. این سه دسته عبارتند از: ریبون وکس ، وکس / رزین و ریبون رزین.

ریبون های انتقال حرارتی وکس ارتقاء یافته با رزین (یا به اصطلاح: وکس)

انواع ریبون‎ انتقال حرارتی و مواد مختلف سازنده آنها

ریبون حرارتی وکس ، پوشیده از نوعی جوهر بر پایه وکس (WAX) بوده و دمای ذوب آن پایین است.

حقایق کلیدی رد رابطه با ریبون حرارتی وکس

 • وکس، رایج ترین نوع ریبون حرارتی است.
 • هم برای کاغذ های پوشش داده شده و هم کاغذ های بدون پوشش توصیه شده است.
 • دوام تصویر آن بهتر است.
 • دارای قیمت پایینی بوده و ارزان است.
 • برای حمل و نقل، قفسه‎ها، سیلوها، لیبل های خرده فروشی و برچسب های انبار مناسب است.

ریبونهای انتقال حرارتی وکس-رزین مقاوم (یا اصطلاحا وکس-رزین)

انواع ریبون‎ انتقال حرارتی و مواد مختلف سازنده آنها

ترکیبی از ریبونهای انتقال حرارتی بر پایه رزین و وکس بوده و دارای دمای ذوبی مابین دمای ذوب ریبون وکس کامل و ریبون رزین کامل است. این نوع از ریبونها تصاویر ظریف و واضحی را روی طیف گسترده ‎ای از انواع مواد ایجاد می‎کنند و به نحو گسترده ‎ای بر روی محصولات مختلف انتقال حرارتی مورد آزمایش قرار گرفته ‎اند.

حقایق کلیدی

 • هم برای برچسب های انتقال حرارتی استاندارد و هم برچسب های انتقال حرارتی ضد آب، ایده آل هستند.
 • به نسبت ریبونهای وکس کامل، این نوع ریبونها برای چاپ روی سطوح و شرایط محیطی سختتر مورد استفاده قرار می‎گیرند. زیرا در برابر بارندگی سنگین، رطوبت و تغییرات دما مقاومتر هستند.
 • حدود قیمت آنها متوسط است.
 • برای مواردی چون چاپ بارکدها، حمل و نقل، داروهای تجویزی و برچسب های قفسه‎ها مناسب هستند.

انواع ریبون‎ انتقال حرارتی رزین

انواع ریبون‎ انتقال حرارتی و مواد مختلف سازنده آنها

ریبونهای انتقال حرارتی رزین، از رزین خالص ساخته شده اند. آنها در دمای بسیار بالاتری ذوب می‎شوند و در موادی که قرار است روی آنها چاپ انجام گیرد، حل می‎ شوند. این امر منجر به دوام بالاتر چاپ می‎شود. بر خلاف بسیاری از تولیدات که در مورد آنها داشتن محصولاتی با قیمت نسبتا بالا، بهتر از انواع ارزانتر و اقتصادی‎تر آن است، ریبون رزین کامل با وجود گرانتر بودن، اگر در جای مناسب و ویژه خود مورد استفاده قرار نگیرد، می‎تواند باعث ایجاد مشکلات جدی شود.

اگر موارد مصرف شما به گونه ‎ای است که نیازی به دوام بالای این نوع ریبون ندارید، به احتمال زیاد باید ریبون رزین کامل را کنار گذاشته و به جای آن از گزینه‎ های اقتصادی ‎تری که در بالا توضیح داده شده است استفاده نمایید.

حقایق کلیدی

 • گرانترین نوع ریبون است.
 • برای چاپ روی مواد غیر کاغذی و ترکیبات مصنوعی مورد استفاده قرار می‎گیرد.
 • با دوامترین نوع ریبون است.
 • برای برچسب زدن روی شیشه ‎ها و بسته ‎های دارویی بسیار حساس و مواد شیمیایی، برچسب ‎های نساجی یا پوشاک، برچسب های مربوط به وسایل نقلیه و بسته بندی های انعطاف پذیر بسیار مناسب است.

راهنمای خرید انواع ریبون‎ انتقال حرارتی

راهنمای خرید ریبون های حرارتی راهنمای خرید ریبون های حرارتی راهنمای خرید ریبون های حرارتی راهنمای خرید ریبون های حرارتی

آیا ‎پس از مطالعه این مطلب، اطلاعات شما در مورد انواع مختلف ریبون های حرارتی به اندازه‎ای شده است که بتوانید مشخص کنید کدام نوع برای موارد مصرف شما مناسبترین گزینه است؟

اگر پاسخ مثبت است، در سایت آوند پرینتر به بخش ” خرید ریبون” ما بروید و ریبون هایی را که برای کار چاپی خاص خود نیاز دارد سفارش دهید. اگر هنوز هم کاملا مطمئن نیستید، می‎توانید با آوند پرینتر تماس گرفته و از تیم پشتیبانی ما کمک بخواهید.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...