توصیه هایی برای افزایش عمر لیبل پرینتر شما

1704

کاتی برای افزایش طول عمر دستگاه لیبل زن شما

افزایش عمر لیبل پرینتر شما

در این عصر بیشترین استفاده از وسایل کاربردی بسیار مهم است و بهتر است از سرمایه های خود محافظت کنید تا بتوانند تا زمانی که به آنها نیاز دارید برایتان کار کنند. این امر برای لیبل پرینتر شما نیز صادق است، که در رابطه با یک سیستم بارکد برای بهبود بهره وری در هنگام مدیریت موجودی یا ردیابی دارایی ها در محیط های چندگانه، از جمله انبارها، کارخانه های تولیدی، فروشگاه های خرده فروشی و تأسیسات بهداشتی و ادارات دولتی آنها را مورد استفاده قرار می ‎دهید.

تمیز کردن و نگهداری در افزایش عمر لیبل پرینتر

برای افزایش طول عمر چاپگر لیبل تمیز کرده قطعات و تجهیزات آن به صورت دوره ای و اینکه برنامه ریزی منظم و تعمیر و نگهداری درست از آن امر بسیار مهمی است.

در رابطه با انواع لیبل پرینتر های موجود در بازار و راهنمای حرید آنها مطالبی در همین سایت (آوند پرینتر) قرار داده شده و شما می ‎توانید با مراجعه به آنها، در مورد اینکه چه نوع لیبل یا بارکد پرینتری برای سیستم کسب و کارتان مناسبتر است تصمیم بگیرید.

TSC ME240

در این مطلب قصد داریم در مورد نکاتی که به دوام هر چه بیشتر و استفاده بهینه از لیبل پرینتر ها کمک می‎کند صحبت کنیم. از سرمایه گذاری خود محافظت کنید و هزینه کل مالکیت خود را با افزایش عمر لیبل پرینترتان کاهش دهید. چطور؟ رازهایی وجود دارد که در اینجا با شما در میان می‎ گذاریم.

پرینترهای حرارتی که از جمله لیبل پرینترهای محبوب در سطح دنیا به شمار می ‎آیند نسبت به انواع دیگر هزینه اولیه بالاتری دارند، اما به دلیل پایین بودن هزینه نگهداریشان هزینه کل داشتن آنها پایین تر است. Zebra Technologies یکی از برندهای معروف در زمینه تولید لیبل پرینتر ها، می گوید:

“کاهش هزینه های نگهداری در دراز مدت می تواند به سرعت، سرمایه گذاری اولیه را جبران کند.”

تجربه های گسترده متخصصین تعمیرات و نگهداری پرینترهای مارک های اصلی، راهنمایی هایی را برای افزایش عمر پرینترهای بارکد به همراه داشته است که در ادامه از آنها مطلع خواهید شد.

1- متناسب بودن حجم چاپ روزانه:

البته این نکته بسیار مهمی است که باید در ابتدا و هنگام خرید لیبل پرینتر مناسب در نظر گرفته شود و بهتر است پرینتری انتخاب کنید که با تعداد برچسب ‎های مورد نیاز شما در هر روز (به طور متوسط) مطابقت داشته باشد. جدول زیر حجم چاپ توصیه شده برای هر محدوده را نشان می دهد. توجه داشته باشید که اگر از این حجم توصیه شده فراتر روید به این معنی است که ریسک صدمه دیدن به هد پرینتر (بخشی که  تعویض آن پر هزینه است)، کاهش کیفیت تصویر چاپ شده و کاهش عمر پرینتر را پذیرفته ‎اید، بنابراین انتخاب مدل درست در ابتدا، نهایتا به شما در صرفه جویی در هزینه‎ ها کمک می ‎کند.

ظرفیت لیبل پرینتر

حجم لیبل (روزانه) رنج مدل پرینتر
500 رنج اقتصادی  (دسکتاپ یا رومیزی)
3000 رنج نیمه صنعتی
7000 رنج صنعتی
10000 رنج فوق صنعتی

لطفا توجه داشته باشید: این حجم پیشنهاد شده بر اساس چاپ سازگار و یکنواخت در طول 8 ساعت کار روزانه است، نه همه در یک زمان.

نمونه ای از لیبل پرینتر رومیزی (برای مشاهده قیمت و مشخصات روی مدل کلیک کنید): چاپگر لیبل و بارکد رومیزی Bixolon SLP T403

Bixolon-SLPT403

نمونه ای از لیبل پرینتر صنعتی (برای مشاهده قیمت و مشخصات روی مدل کلیک کنید): چاپگر لیبل و بارکد صنعتی تی اس سی TSC TTP-246M Pro

TSC-TTP-246M-Pro

 

2- به طور مرتب پرینتر خود را تمیز کنید.

حال که پرینتری متناسب با حجم کار خود انتخاب کردید اولین توصیه این است که بطور مرتب آن را تمیز کنید. در حالی که این توصیه واضح به نظر می رسد، بسیاری از شرکت ها زمانی برای تمیز کردن لیبل پرینترهای خود نمی گذارند. آنها یا بیش از حد پر مشغله هستند و یا نمی‎ خواهند «شلوغ کاری کنند!». صرف نظر از این دلیل، تمیز کردن پرینتر بارکد باید برای شما همانند مسواک زدن دندانها یک امر روتین باشد و این واقعا مهم است.

می توانید از مطلب ” نکاتی در مورد تمیز کردن دستگاه لیبل پرینتر ” استفاده کنید.

برای نگه داشتن پرینتر خود در بهترین حالت، پیشنهاد می کنیم که هر بار که یک ریبون جدید را در آن قرار می دهید، رول چاپ را تمیز کنید یا اگر لیبل پرینتری با سیستم حرارت مستقیم دارید، پرینتر خود را پس از تعویض دو رول از لیبل ها تمیز کنید. اگر از پرینتر حرارتی خود در یک محیط صنعتی کثیف استفاده می‎کنید، بسیاری از بزرگترین تولید کنندگان تمیز کردن روزانه هد چاپ را توصیه می کنند. برای ساده کردن کار، یک بسته مخصوص نظافت سخت افزار یا یک اسفنج تمیز را در نزدیکی پرینترتان نگه دارید.

علاوه بر این، لازم است که فیبرهای کاغذ و گرد و غبار را از سنسورهای چاپ دور نگه دارید. این ذرات می توانند به حسگرها آسیب برسانند و یا مانعی برای آنها شوند، که باعث می شود کارشان متوقف شود. برای جلوگیری از ورود الیاف یا گرد و غبار اجتناب ناپذیر، به سادگی با استفاده از یک برس کوچک و پاکیزه، به سنسورها ضربه بزنید یا آنها را به وسیله آن تمیز کنید.

3- صفحه نقره ای را دور نیندازید:

شرکت ها اغلب به اشتباه اعتقاد دارند که ورق نقره ای که زیر هد چاپ قرار دارد بخشی از مواد بسته بندی است. بنابر این، وقتی پرینترها را از جعبه های شان بیرون می‎آورند، آنها را دور می‎اندازند.

این بخش در واقع برای عملکرد پرینترهای حرارتی ضروری است؛ زیرا برچسب های بارکد را به هنگام چاپ ثابت نگه می‎دارد. از طرف دیگر، دارای یک نقطه ی زاویه ای است که برای دادن بازتاب مناسب به سنسورهای ریبون طراحی شده است. اگر صفحه نقره ای را برداشته اید، پیام های خطای ” paper out” و “ribbon out” را دریافت خواهید کرد.

به یاد داشته باشید که تولید کنندگان هیچگاه قطعات و بسته بندی بدون استفاده به پرینترهای خود اضافه نمی کنند. بنابراین، اگر نمی‎خواهید با یک لیبل پرینتر جدید، کارآیی غیر بهینه داشته باشید، هیچ چیز را تا وقتی که برایتان مشخص نیست دور نیندازید – از جمله صفحه نقره ای.

4- از هد چاپی پرینتر خود محافظت کنید:

مهمترین بخش پرینتر حرارتی چیست؟ طبق گفته بسیاری از متخصصین امر، هد چاپی آن است؛ همانطور که بعضی از آنها دارای ضمانت برای انجام 1 میلیون اینچ چاپ هستند که برابر با بیش از 15 مایل خروجی است. به همین دلیل مهم است که از این اجزاء کلیدی بخوبی مراقبت کنید.

Thermal-Printhead-Barcode-Printer

 در پرینترهای حرارتی مستقیم، هدهای چاپی تولید گرما می کنند که باعث می‎شود تصاویر به طور مستقیم بر روی برچسب‎ها و لیبل های حساس به حرارت بدون نیاز به ریبون، تونر و جوهر چاپ شوند. پرینترهای انتقال حرارت نیز از هد چاپ برای تولید گرما استفاده می کنند تا با ذوب کردن ماده روی ریبون، روی لیبل ها چاپ کنند.

هدهای چاپی اگر لازم باشد تعویض شوند، گران هستند، قیمت آنها اغلب به چند میلیون تومان می‎رسد. بنابراین، مهم است که با تلاش برای عملی نمودن نکات حفاظتی زیر در مورد هد، از آنها محافظت نموده و در هزینه‎ها صرفه جویی کنید.

* تنظیمات تیرگی ( darkness ) را تغییر ندهید.

هنگامی که یک هد چاپی خریداری می‎ کنید دارای تنظیمات از پیش تعیین شده‎ای برای چاپ درست است. بنابراین لازم نیست، یا توصیه نمی شود که تنظیمات تیرگی را در لیبل پرینتر های خود تغییر دهید. اگر این کار را انجام دهید، عمر هد چاپ را کوتاه می‎ کنید و کیفیت برچسب های چاپ شده را کاهش می ‎دهید. اگر به دلایلی لازم است که آن را تنظیم کنید، سطح تیرگی (darkness level) را از هد چاپی تغییر ندهید. در عوض، تنظیمات را با استفاده از منو یا درایور چاپ تغییر دهید.

* از مواد و کاغذهای مناسب استفاده کنید.

لازم است از ریبون و لیبل های بارکد مناسب برای اطمینان از حداقل تعویض ها استفاده کنید. برای عملکرد بهینه پرینتر، انتخاب درست رسانه های کاغذهای چاپی (یا ترکیب مناسب ریبون و کاغذهای چاپی را در صورتی که سیستم پرینتر، انتقال حرارتی است) انتخاب کنید. انتخاب مواد و کاغذ نادرست می تواند منجر به کیفیت ضعیف چاپ، استفاده اشتباه از پرینتر و یا تعویض‎های مکرر هد پرینت شود.

* از برنامه های تعویض استفاده کنید.

هنگام تعویض هد چاپ، با استفاده از شناسه سیستم (System ID) بررسی کنید تا ببینید آیا تولید کننده پرینتر یک برنامه برای تعویض ارائه می دهد یا خیر. بعضی از تولیدکنندگان ، اگر به طور انحصاری از لوازم جانبی آنها برای پرینتر خود استفاده کنید، هدهای چاپی را به صورت رایگان تعویض خواهند کرد.

* فقط از قطعات جایگزینی و هدهای چاپی که با مشخصات تولید کننده مطابقت دارند، استفاده کنید. هد های چاپی برای اکثر لیبل پرینترها قابل دسترس هستند. هنگام خرید یک هد پرینتر غیر اورجینال در هزینه اولیه صرفه جویی می شود، اما می تواند در دراز مدت باعث آسیب به پرینتر شود. توجه کنید که اگر تنظیمات گرما در پرینتر نیاز به یک بار تطبیق با یک هد پرینتر غیر اورجینال داشته باشد، می تواند نه تنها طول عمر لیبل زن را کوتاه کند، بلکه ضمانت سازنده را نیز خاتمه می دهد.

5- نگهدارنده‎ های کاغذ را نزدیک لبه لیبل‎ها قرار دهید:

هر بارکد پرینتری دارای نگهدارنده‎ هایی برای کاغذها است تا از بروز اشتباهات هزینه بر جلوگیری شود. اگر این نگهدارنده‎ها بیش از حد سست باشند، لیبل ها از سمتی به سمت دیگر حرکت می کنند و شما ممکن است اشتباهاتی را تجربه کنید که می تواند موجب تاخیر، خرابی یا هزینه های غیر ضروری ناشی از لیبل های هدر رفته شود.

عمر لیبل پرینتر

برای چاپی صاف و بدون وقفه که بودجه یا برنامه تولید تان را تحت تاثیر قرار ندهد، رول لیبل خود را تا حد ممکن نزدیک به لبه نگهدارنده ‎های پرینتر قرار دهید. فاصله ایده آل 16/1 اینچ است.

 6- از اشیاء تیز برای برداشتن لیبل ها از روی غلتک پهن کننده یا برداشتن ریبون از روی اسپیندل استفاده نکنید:

اگر شما نمی ‎خواهید مدام با لیبل پرینتر خود در حال رفت و آمد در تعمیرگاه ها باشید، هر زمان که نیاز به کندن برچسب از روی غلتک و یا ریبون ‎های بارکد از اسپیندل دارید از ضربه زدن با اشیاء تیز به داخل آنها پرهیز کنید. هنگامی که این کار را انجام می دهید، مطمئن باشید که به طور تصادفی لاستیک روی غلتک را برش می‎ دهید و بنابراین سوراخ شده یا در آن شکاف ایجاد می‎ شود. انجام این کار باعث می شود که برچسب ‎های بارکد شما به درستی چاپ نشوند.

اگر شما به طور جدی برای برداشتن برچسب ها از روی اسپیندل خود دچار مشکل شده اید، پیشنهاد می کنیم قبل از اینکه از یک رول جدید ریبون استفاده کنید، ابتدا چسب را از روی رول جدید جدا کنید. بعد از کندن چسب ، ریبون را سه یا چهار بار در اطراف اسپیندل برای ایمن نگه داشتن آن بپیچید. این کار باعث می شود که ریبون بعد از اینکه خالی شد به راحتی از اطراف اسپیندل جدا شود .

“تجربه” به خودی خود صحبت می کند. به نکاتی که توسط تکنسین های مجرب جمع‌ آوری شده اعتماد کنید تا طول عمر لیبل پرینتر خود را افزایش دهید. به این ترتیب نه تنها از سرمایه گذاری خود محافظت می کنید، بلکه با کاهش هزینه های تعمیرات و هزینه کل مالکیت، برخی از اسکناس‎ های خود را نیز ذخیره کنید.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...