سایز انواع کاغذ و تفاوت بین آنها

31410

سایز انواع کاغذ و تفاوت بین آنها – استانداردهای بین المللی

تفاوت بین A4 و نامه (Letter)

 انواع کاغذ متفاوت است از نظر برش طبق استانداردهای مختلف طبقه‌بندی می‌شود . آیا تا به حال واقعاً نگاهی به بسته های کاغذی که خریداری کرده اید انداخته اید؟ شما احتمالاً از A5 یا A4 استفاده می کنید، اما برای بسیاری مردم دنیا، تنها دو اندازه صفحه که واقعاً مهم هستند A4 یا Letter کاربردی ترند. اما تعدادی از اندازه کاغذی که مربوط به زندگی روزمره ما است، وجود دارد و دانستن آن‌ ها می تواند در زمان و پول شما هنگام چاپ و کپی کردن اسناد صرفه جویی کند.

سیستم موجود

با توجه به سایز انواع کاغذ و استاندارد های تولید کاغذ در دنیا، امروزه دو استاندارد غالب وجود دارد. آن‌ها استانداردهای بین المللی و آمریکای شمالی هستند.

همانطور که از این اصطلاح بدست می آید، استاندارد بین المللی، همچنین به عنوان استاندارد ISO 216 شناخته می شود، در سراسر جهان استفاده می شود.سایز انواع کاغذ بر اساس نسبت ابعاد ریشه مربع دو، مانند یک مربع و قطر آن است. این ایده در ابتدا توسط Georg Christoph Lichtenberg دانشمند آلمانی در سال 1786 پیشنهاد شد. در سال 1922، دکتر والتر پورتسمن، ایده های لیچنبرگ را در آلمان به ارمغان آورد.

این استاندارد جدید به عنوان استاندارد DIN 476 شناخته شد. سیستم در طول جنگ جهانی دوم به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت. معمولاً اندازه کاغذ ایزو A4 است. سیستم آمریکای شمالی در درجه اول در ایالات متحده آمریکا و کانادا استفاده می شود. اندازه های جاری بر اساس اندازه های سنتی مانند (Letter (8.5 x 11 in و (Legal (8.5 x 14 in هستند. نام گذاری اندازه های آمریکای شمالی با استفاده از ANSI از زمان تصویب ANSI / ASME Y14.1 توسط موسسه استاندارد ملی آمریکا در سال 1995 آغاز شده است. هرچند این اندازه ها با ANSI آغاز می شوند، اما با این حال بر اساس اندازه های سنتی هستند.

ISO 216

راحت تر و متمایز تر از ویژگی های مقاله ISO این است که هر فرمت یک نسبت به ریشه مربع دو (1: 4142) است که باعث می شود که سند را برای چاپ در یک فرمت کاغذی دیگر شفاف یا کاهش دهد. سری محبوب ترین استاندارد ISO سری A است. اندازه ای که بیشترین استفاده را از این سری دارد فرمت A4 است. تمام اندازه های کاغذی این مجموعه دارای یک نام است که شامل A می شود و یک عدد می باشد. هرچه این عدد بزرگتر، باشد کاغذ کوچکتر است.

سایز انواع کاغذ ها و تفاوت بین آنها

اساس سیستم فرمت کاغذ

اساس سیستم کل فرمت A0 است که دارای مساحت یک متر مربع است. با یک نسبت مساوی با ریشه مربع دو، یک ورق کاغذ A0 به ترتیب 841 × 1189 میلیمتر می رسد. مشخص نمودن ابعاد اندازه کاغذ بعدی، نیازی به هیچ سویه واقعی ریاضی نیست، زیرا هر اندازه بعد از آن می تواند به سادگی با کشیدن کاغذ به صورت نیمه با چسبندگی موازی با کوتاه ترین طرف ها ایجاد شود. اگر این کار را با ورق کاغذ A0 انجام دهید، ابعاد حاصل آن 594×841 میلی متر یا فرمت A1 خواهد بود. توجه داشته باشید که ارتفاع A1 برابر با عرض A0 است.

سایز انواع کاغذ ها و تفاوت بین آنها

انواع کاغذهای ایزو

دو سری دیگر از کاغذهای ایزو وجود دارد – B و C. سری B به منظور ارائه طیف گسترده ای از اندازه کاغذ، جایی که به عنوان سری C فقط برای پاکت استفاده می شود. اندازه کاغذ B کمی بزرگتر از همتایان A سری خود است و بر اساس میانگین هندسه دو سری متوالی سری A است. به عنوان مثال، B4 بین اندازه های A3 و A4 است و B5 بین A4 و A5 است.

سایز انواع کاغذ ها و تفاوت بین آنها

سری C برای معرفی یک پاکت با فضای کافی برای یک ورق سری A معرفی شد. اندازه سری A در پوشش‌ های سری C مشابه است. یعنی یک برگ A4 به راحتی به یک جعبه C4 متناسب است. اندازه C فقط بین سری A و B است. در زیر جدول هایی با ابعاد هر سه سری است. همه آن‌ها نسبت ارتفاع به عرض برابر با ریشه مربع دو است.

سایز انواع کاغذ ها و تفاوت بین آنها

اگر چه اینها فرمت اصلی استاندارد ISO هستند، اندازه های دیگر مورد استفاده برای اقلام چاپ شده مانند برچسب ها، کارت های کسب و کار و غیره وجود دارد. آنها اغلب با برش دادن اندازه های استاندارد به قطعات مساوی تقسیم می شوند. این اغلب منجر به اندازه با نسبت ابعاد نسبت به ریشه مربع دو می شود.

نکات ایزو برای صرفه جویی در وقت شما

گسترش و کاهش ساده شده

بسیاری از دستگاه های کپی دارای فاکتورهای بزرگنمایی از پیش تعیین شده برای افزایش یا کاهش یک سند کپی شده برای چاپ آن بر روی یک اندازه کاغذ دیگر است.

این ایستگاه از پیش تنظیم به طور معمول شکل دکمه های A3 → A4 و غیره را نشان می دهد. این فرایند حاشیه ها را از بین می برد و موجب صرفه جویی در تلاش برای حدس زدن عامل بزرگنمایی درست می شود که می تواند منجر اجتناب از چاپ اشتباه شود. در زیر یک جدول از مقادیر بزرگنمایی بین رایج ترین اندازه های A لیست شده است. ممکن است تنظیمات دستگاه کپی شما متفاوت باشد.

سایز انواع کاغذ ها و تفاوت بین آنها

مناسب برای هر پاکت

نسبت ابعاد سازگار با مقادیر ISO باعث می شود تا اندازه های کاغذ بزرگتر را در اندازه های مختلف کوچکتر کنید. این را می توان به سادگی با کشیدن کاغذهای بزرگتر به نصف (به صورت موازی با طرف های کوتاهتر) تا زمانی که به اندازه دلخواه برسید. تفاوت در تعداد اندازه صفحه برابر است با تعداد دفعاتی که باید آن را مرتب کنید.

بنابراین اگر شما یک پاکت نامه C4 یا B4 و یک ورق کاغذ A2 داشته باشید، باید آنرا دو بار به نصف برسانید. همان روش برای پوشاندن اندازه های کاغذی بزرگتر در پوشه های فایل های کوچکتر کار می کند.

سایز انواع کاغذ ها و تفاوت بین آنها

این کار با فرمت های پوشش B و C کار می کند. یکی دیگر از فرمت های مورد استفاده، فرمت DL است. یک پوشه DL یک ورق A4 را در سه ضلعی یا یک ورق A5 پیچیده شده در نیمه طولی قرار می دهد.

اندازه های آمریکای شمالی

اندازه کاغذهای آمریکای شمالی بر اساس فرمت های سنتی با نسبت های دلخواه است. فرمت های محبوب ترین اندازه های سنتی عبارتند از (Letter (5. 5)، Legal (8.5 * 11 و Tabloid (11 X 17. اینها فرمت های پذیرفته شده می باشند، شما بیش از حد احتمالاً از این فرمت ها در زندگی روزمره استفاده کنید.

نامه استاندارد برای کسب و کار و اسناد دانشگاهی است. فرمت حقوقی برای ایجاد صفحات قانونی استفاده می شود و فرمت Tabloid معمولاً برای ساخت صفحات گسترده یا روزنامه های کوچکتر استفاده می شود. در مورد منشأ فرمت های کاغذی سنتی آمریکا شناخت کمی وجود دارد.

سایز انواع کاغذ ها و تفاوت بین آنها

سایز انواع کاغذ ها و تفاوت بین آنها

تلاش برای استاندارد سازی

چندین تلاش برای استاندارد سازی صنعت کاغذ در آمریکا انجام شده است. رئیس جمهور هوور در مورد میزان دولت، زمانی که دستور داد که تمام اسناد و مدارک دولتی بر روی کاغذ با ابعاد 8 × 10 1/2 اینچ چاپ شود، باعث افزایش تنش در دولت شد. استفاده از این فرمت راه خود را به عموم مردم پیدا نمی کند، پس رییس جمهور ریگان بعداً فرمت نامه را دوباره به استاندارد تبدیل کرد.

در سال 1995، موسسه استاندارد ملی ایالات متحده استاندارد ANSI / ASME Y14.1 را تصویب کرد. فرمت های مختلف این سیستم با ANSI و پس از آن یک حرف مشخص می شود. حتی اگر این استاندارد وجود داشته باشد، اندازه سنتی هنوز هم بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

استاندارد فرمت

این استاندارد نسبتاً جوان مبتنی بر فرمت سنتی نامه (ANSI A) است. فرمت Letter با فرمت ISO A4 قابل مقایسه است به طوری که به طور گسترده برای کسب و کار و نیازهای دانشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد، اما اندازه ها متفاوت هستند.

سایز انواع کاغذ ها و تفاوت بین آنها

فرمت ANSI اندازه ای شبیه به استاندارد ISO دارد، در صورتی که برش یک ورق در نیمه انجام شود، دو ورق اندازه  بعدی را تولید خواهد کرد. تفاوت در اندازه و نسبت ابعاد وجود دارد. اندازه ANSI دارای نسبت ابعادی است که متناوب بین 1.2941 و 1.5455 است.

این باعث می شود که صفحه را بزرگتر و کاهش دهد تا متناسب با سایر فرمت های ANSI دشوار و سیستماتیک تر از طرح های ایزو باشد. شما احتمالاً بیشتر از حد ممکن حاوی حاشیه های متفاوت از صفحه اصلی خواهید بود.

سایز انواع کاغذ ها و تفاوت بین آنها

استفاده از اندازه های انواع کاغذ آمریکایی اغلب در هنگام مبادله اسناد بین المللی به مشکلات زیادی منجر می شود و در دانشگاه هایی که دانشجویان اغلب در زمان حضور در کنفرانس ها یا ارائه مقالات به مجلات بین المللی به استانداردهای بین المللی احتیاج دارند، کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. خوشبختانه، اسناد را می توان برای هر دو فرمت ANSI و ISO چاپ کرد.

چاپ A4 اسناد در نامه و معاونت

فرمت Letter شش درصد کمتر از A4 است

یک شریک تجاری از آلمان به تازگی یک سند را در فرمت A4 که شما باید آن را چاپ کنید به شما ارسال کرد. شما سند را چاپ می کنید و متوجه می شوید برخی از قطعات در بالا و پایین هر صفحه وجود دارد. این به خاطر تفاوت سایز انواع کاغذ بین فرمت های A4 و Letter (ANSI A) است.

برای چاپ یا کپی یک سند A4 در Letter، شما باید فاکتور بزرگنمایی را 94٪ تنظیم کنید زیرا فرمت Letter شش درصد کمتر از A4 است. اگر شما در چاپ یک سند Letter در A4 برنامه ریزی کنید، باید عامل بزرگنمایی را 97٪ تنظیم کنید زیرا  A4 سه درصد کمتر است.


اگر از مطلب سایز انواع کاغذ ها و تفاوت بین آنها لذت بردید، نظر خود را با ما در میان بگذارید. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

3 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات دیگران

15 شهریور 1397

عالی بود

12 مرداد 1400

جامع و کامل نوشتین، متشکرم

24 فروردین 1402

بسیار عالی و جامع بود

نظرات خود را برای ما بنویسید ...