دانستنی های دستگاه کپی

3819

دانستنی های دستگاه کپی ، پرینتر ، کارتریج و ملزومات آن‌ ها

در این مقاله کوتاه و کامل که مجموعه ایست از سئوالات خوانندگان آوند پرینتر درباره انتخاب و دانستنی های دستگاه کپی ، پرینتر و کارتریج را برای شما همراهان همیشگی آوند پرینتر شرح می دهیم تا انتها با همراه باشید که شاید بتواند کمکی باشد برای انتخاب بهتر شما.

دستگاه کپی که به آن فتوکپی، دستگاهی برای تولید کپی از متن یا مواد گرافیکی با استفاده از نور، گرما، مواد شیمیایی یا بارهای الکترواستاتیک است. روشی که بیشتر توسط دستگاه‌های کپی اداری مدرن استفاده می‌شود، Xerography نامیده می‌شود (از کلمات یونانی به معنای “نوشتن خشک”). اگرچه این فرآیند توسط فیزیکدان آمریکایی چستر اف. کارلسون در سال 1937 توسعه یافت، اما این فرآیند تا سال 1950 برای استفاده تجاری در دسترس قرار نگرفت. Xerography، که شامل اعمال بارهای الکترواستاتیکی و گرما است، بسیار متنوع است و می تواند برای تولید انواع کپی استفاده شود. از مطالب نوشتاری، چاپی و گرافیکی. اساس این فرآیند رسانایی نوری است.

دانستنی های فتوکپی و پرینتر

  • چه مواردی را باید در خرید دستکاه فتوکپی در نظر گرفت؟

 کیفیت چاپ – سرعت چاپ – امکانات اتصال به کامپیوتر، لپ تاپ و پرینتر – ظرفیت سینی کاغذ – امکان چاپ دو رو –  امکانات سایز کپی -وجود خدمات برند کپی در شهر مورد استفاده –  قیمت

  • در ایران بیشتر چه مارک‌هایی از دستگاه فتوکپی فروش می‌رود و کدام یک بهتر است؟

دانستنی های فتوکپی و پرینتر

آمار دقیقی در این مورد در دسترس نیست ولی به طور کلی مارک‌های” کانن – شارپ – توشیبا و ریکو ” بیشتر به چشم می‌خورند. عوامل بسیار متفاوتی می‌تواند باعث ترجیح یکی از این مارک‌ها به دیگری شود. نکته‌ی کلیدی که باید در نظر داشته باشید این است که همیشه گران‌ ترین دستگاه فتوکپی لزوماً بهترین دستگاه نیست.

به عنوان مثال “توشیبا” تا حدودی  تقسیم‌ بندی بیشتری برای کسب‌ و کارهای کوچک و بزرگ دارد.

“کانن” در عرضه‌ی دستگاه‌های فتوکپی دیجیتالی خصوصاً برای مصارف مشاغل کوچک پیشروتر به نظر می‌رسد.

“شارپ” تلاش بیشتری را صرف تولید دستگاه فتوکپی چند منظوره کرده است.

“ریکو” بر روی کسب‌ و کارهای شرکتی و مدارس، دارای مصارف متوسط و قابلیت شبکه‌ای و گرافیکی بالا تمرکز دارد.

در شرایط تغییر دمای شدید قرار نگیرند و در محلی خشک و تمیز نگهداری شده و درست در زمان استفاده بسته‌ی آن‌ها باز شود.

  • از کجا بدانیم که پرینتری که خریداری می‌کنیم، پرینتری برای نوع مصارف خانگی نیست؟

پرینترهای موسوم به خانگی معمولاً امکانات اتصال جداگانه به اینترنت را ندارند . در بسیاری از موارد دارای یک پورت اتصال به کامپیوتر میباشند و یک سینی تغذیه کاغد با حداکثر 40 برگ دارند. اگر شناختی از دستگاه های کپی ندارید میتوانید با مشاوران در شرکت آوند پرینتر تماس بگیرید تا شما را راهنمائی کنیم.

  • آیا در مقایسه بین دو پرینتر متفاوت مثل لیزری و جوهر افشان، مساوی بودن عددی که نشانگر کیفیت است، به معنی کیفیت واقعی یکسان هم هست؟

جواب در برخی موارد منفی است. اگر یک پرینتر لیزری دقت استاندارد ۶۰۰ dpi داشته باشد دقتِ معادلش در پرینتر جوهر افشان بالاتر از 600 و تا حدود ۷۲۰  dpi خواهد بود.

  • آیا در همه ی انواع پرینترها دارا بودن دقت بالا، به معنی دادن خروجی بهتری نسبت به دیگر پرینترهاست؟
  • خیر. در بعضی موارد چنین نیست. به عنوان مثال درمورد چاپ عکس، یک پرینتر جوهر‌افشان که ۳۰۰ dpi دارد،  کیفیت بهتری از یک چاپگر لیزری با کیفیت ۶۰۰dpi  خواهد داشت.

دانستنی های فتوکپی و پرینتر

  • آیا چاپ عکس با کیفیت بالا، می‌تواند ملاک برتریِ همه‌جانبه‌ی یک پرینتر به دیگر پرینترها محسوب شود؟

با توجه به این‌که چاپگرها با قابلیت‌ها و موارد مصرف متفاوتی بطور مثال سرعت .قدرت مکانیکی .حجم کارتریج .عمر بالای قطعات مصرفی. قابلیت تعداد پرینت بالا تولید می‌شوند. این تصور، صحت ندارد.

  • چرا کارتریج برخی از پرینترهای لیزریِ تازه خریداری شده به سرعت تمام می‌شود آیا تقلبی هستند؟

نخیر تقلبی نیستند ولی برخی کارخانه‌ها مانند اچ پی و کانن در محصولات خود برای کمتر شدن قیمت اولیه چاپگر از کارتریجی کوچکتر که Starter-size cartridge نامیده می‌شود استفاده می‌کنند که یکی از معایب آن خرج زودتر از موعدی ایست که برای خریدار به بار می‌آورد.

  • چطور نوع تونر سازگار برای شارژ کردن کارتریج‌های لیزری “کانن” و “اچ پی” را می‌شود تشخیص داد؟

در واقع تونر این دو یکسان میباشد. اما امکان دارد دو کارتریچ  با نامی یکسان به خاطر استفاده از مگنت بدون فنر و یا مگنت فنردار از دو نوع متفاوت تونر استفاده کنند. در اکثر موارد در مگنت‌های بدون فنر،  تونر 1005  و در مگنت‌های فنردار، تونرهای 1200 مورد استفاده قرار می ‌گیرد.


با نظرات و پیشنهادات خود ما را در بهبود مطالب و آموزش ها یاری برسانید.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...