Dpi لیبل پرینتر چیست؟

4057

آنچه که لازم است در مورد Dpi لیبل پرینتر بدانید

اگر به دنبال خرید یک پرینتر برچسب یا لیبل پرینتر رفته باشید، احتمالا متوجه شده‎اید که بسته به نیازها و کاربردهای شما طیف گسترده ای از گزینه‎های مختلف برای انتخاب وجود دارد. یکی از فاکتورهایی که باید آن را ارزیابی کنید، رزولوشن پرینتر است که به طور معمول با علامت اختصاری dpi یا تعداد نقطه در اینچ بیان می ‎شود.

پرینتر های لیبل هم با dpi کم و هم با dpi زیاد و به طور معمول به صورت 203، 300، 406 یا 600 dpi در دسترس هستند. اما چگونه می‎ توانید متوجه شوید که کدامیک از آنها برای کار شما مناسب است؟

رزولوشن یا DPI مشخص کننده وضوح تصویر در چاپ است. رزولوشن با کیفیت رابطه مستقیمی دارد یعنی هر چقدر لیبل پرینتر با رزولوشن بلاتری باشد کیفیت چاپ خیلی خوب می شود و برعکس.

داشتن اطلاعات کافی در مورد رزولوشن قبل از خرید دستگاه لیبل زن مهم است. رزولوشن جزء تنظیمات لیبل پرینتر محسوب نمی شود و شما نمی توانید /ان را تغییر دهید.

آنچه که لازم است در مورد Dpi لیبل پرینتر بدانید

چه عناصر دیگری را باید در نظر داشته باشید؟

بیایید در مورد آنچه که لازم است قبل از خرید یک پرینتر بارکد بدانید، به بحث و جستجو بپردازیم.قبل از خرید پرینتر بارکد داشتن فهم خوب و درستی از نیازهای dpi خودتان، نکته بسیار مهمی است و از سرمایه گذاری بد برای خرید یک پرینتر نامناسب جلوگیری می‎ نماید.

میزان dpi پرینتر، یک گزینه قابل تنظیم نیست که پس از خرید دستگاه بتوانید آن را تنظیم کرده و کم و زیاد نمایید.

dpi پرینتر چیست؟

میزان dpi پرینتر، وضوح چاپ شما را تعیین می‎ کند. پرینترهایی با رزولوشن بالاتر تصاویری واضح تر از پرینترهای با رزولوشن پایین تر ایجاد می ‎کنند. به عنوان مثال، پرینتری با 600 dpi، بارکد‎های بسیار واضح و مشخصی را با 600 نقطه در اینچ ایجاد می ‎کند و درجه وضوح آن در سطح بسیار بالایی قرار دارد.

در پایین ترین نقطه از طیف dpi، میزان وضوح 203dpi قرار دارد که نقطه‎های کمتری در هر اینچ ایجاد می ‎نماید و برای برچسبهایی با اندازه‎های بزرگتر مانند برچسب حمل و نقل که در رزولوشن پایین تر همچنان قابل اسکن می ‎باشند، استاندارد است. به طور کلی، برای بارکدهای کوچکتر، به وضوح بالاتری نیاز دارید تا مطمئن شوید که قابل اسکن شدن هستند.

آنچه که لازم است در مورد Dpi لیبل پرینتر بدانید

چرا dpi پرینتر مهم است؟

اندازه Dpi پرینتر تاثیر زیادی در کیفیت و خواندن بارکدهای چاپ شده دارد. اگر رزولوشن بارکدتان خیلی کم باشد، خطوط و یا مربعها (برای بارکدهای دو بعدی) ممکن است دندانه دار یا نامنظم به نظر برسند و یک بارکدخوان ممکن است قادر به خواندن آنها نباشد.

اگر شما توزیع کننده‎ای هستید که به خرده فروشی‎های بزرگ جنس ارسال می‎ نمایید، عواقب ناشی از بارکدهای غیر قابل اسکن، می ‎تواند تاثیر جدی در خطوط کاری بعد از شما داشته باشد. از استرداد وجه گرفته، تا تأخیر در تحویل و متحمل شدن جریمه‎ها.

داشتن درکی درست در مورد نیازهای dpi مربوط به کسب و کارتان قبل از خرید پرینتر بارکد، امر مهمی است که از سرمایه گذاری بد جلوگیری می‎ نماید. dpi پرینتر جزء تنظیمات آن نیست که پس از خرید بتوانید آن را تغییر دهید.

هر پرینتر بارکد دارای حداقل و حداکثر میزان رزولوشن و اندازه برچسبهایی است که می ‎تواند چاپ کند. هد چاپ به عنوان یک جزء اصلی از پرینتر بارکد، چیزی نیست که بتوان آن را به راحتی تغییر داد و خارج از محدوده آن چاپ نمود.

تاثیر  dpi بر کیفیت بارکد

اگر چه dpi پرینتر می ‎تواند بر کیفیت چاپ بارکد شما تأثیر داشته باشد، اما این عامل اغلب نادیده گرفته می‎ شود. به عنوان مثال، ممکن است با توجه به اطلاعات پرینتر، کاغذ مصرفی، و ریبون موردی وجود نداشته و همگی به درستی کار ‎کنند، اما مشکلاتی هنگام چاپ داشته باشید.

گاهی این مشکل ناشی از این است که طراحی برچسب با وضوح پرینتر هماهنگ نیست. بیایید نگاهی به این مفهوم بیاندازیم و بدانیم که چگونه می‎ توان از آن جلوگیری نمود.

ملاحظاتی در رابطه با طراحی برچسب

برای دستیابی به بارکدهایی با کیفیت بالا نیاز به ترکیبی از عوامل از جمله برچسب‎های مناسب، ریبون خوب، پرینتری که از هد پرینت آن به درستی نگهداری می‎ شود و سایر فاکتورهای دیگر می ‎باشد. اما در کنار همه اینها هماهنگ بودن طراحی برچسب شما با dpi پرینترتان نیز، دارای اهمیت است.

هر یک از خطوط عمودی و فضاهای خالی مربوط به بارکد باید با ابعاد درست چاپ شوند و اگر مشخصات پرینتر شما درست نباشد، این امر بر کیفیت برچسب شما تاثیر منفی خواهد داشت.

آنچه که لازم است در مورد Dpi لیبل پرینتر بدانید

هنگامی که برچسب‎ های خود را طراحی می ‎کنید، باید به میزان dpi که قرار است با آن چاپ ‎شود نیز توجه نمایید – پرینترهایی با رزولوشن‎ های مختلف، به برچسبهایی با طرح‎های متناسب با خودشان نیاز دارند. این به این معنی است که اگر شما نیاز به چاپ یک برچسب با یک پرینتر 300dpi داشته باشید، باید برچسب ‎های خود را برای چاپ با همین میزان نقطه در اینچ طراحی نمایید.

شما نمی‏ توانید یک برچسب مشابه را به یک پرینتر 203 dpi و یک پرینتر 300dpi ارسال کنید و انتظار داشته باشید هر دو به درستی چاپ شوند. برچسب باید مطابق با رزولوشن پرینتر طراحی شده باشد.

آنچه که لازم است در مورد Dpi لیبل پرینتر بدانید

نرم افزارهای مخصوص طراحی برچسب به شما اجازه می‎ دهد تا قبل از چاپ، تغییراتی روی برچسب خود اعمال نمایید و به این ترتیب تعداد برچسب ‎هایی که به صورتی تستی چاپ می‎ کنید، کاهش خواهد یافت. میزان dpi پرینتر یکی از دلایل اصلی است که باعث می ‎شود شما نتوانید از فونت بارکد استفاده نمایید. زیرا برخی از آنها نمی ‎توانند با dpi پرینتر شما مطابقت داشته باشند.

در اغلب موارد، هنگام خرید یک پرینتر، نرم افزار طراحی برچسب نیز به همراه آن ارائه می ‎شود. همچنین می ‎توانید محصولات جداگانه‎ای مانند نرم افزار BarTender را که در نسخه‎های Basic، Pro و Automation در دسترس است، بسته به پیچیدگی عملیات خود، خریداری نمایید.

تعیین میزان وضوحی که برای پرینتر خود نیاز دارید

برای کشف کردن میزان وضوحی که برای شما مناسب است، دو سؤال پیش می‎ آید که باید قبل از تصمیم گیری از خود بپرسید.

  1. آیا صنعت یا کسب و کار من دارای الزاماتی در رابطه با برچسب است؟

بسته به نوع محصولی که آن را برچسب گذاری می‎ کنید، ممکن است الزاماتی در مورد انطباق برچسب وجود داشته باشد. در بسیاری از موارد، عناصر خاصی وجود دارند که باید بر روی برچسب شما موجود باشند.

در اینجا به چند نمونه اشاره شده است:

  • مطابقت GHS
  • انطباق UID
  • الزامات نسخه‎های تجویزی
  • الزامات برچسبهای پزشکی

بنابراین رعایت این الزامات را باید مد نظر قرار دهید.

  1. بارکدهایی که لازم است چاپ کنم چه اندازه ‎ای هستند؟

وضوح بارکد براساس اندازه بارکد‎هایی که باید چاپ کنید تعیین می‎ شوند. اندازه برچسب ممکن است در الزامات انطباق مشخص شود، اما اگر این طور نباشد، باید براساس عناصر بارکد خود اندازه برچسب را تعیین کنید.

اندازه بارکد معمولا با میل اندازه گیری می ‎شود که به آن بعد x هم می‎ گویند. میل نشان دهنده عرض باریک ترین نوار بر حسب هزارم متر است. یک بارکد استاندارد 1 میلیمتر، یعنی باریکترین نوارها 0.1 سانتیمتر پهنا دارند.

اگر شما نیاز به یک بارکد 1 میلیمتری دارید، لازم است از یک پرینتر 600 dpi استفاده کنید تا مطمئن شوید که رزولوشن برای نمایش این بارکدهای ظریف، کافی است. به عنوان یک مرجع مفید می‎توانید به جدول زیر مراجعه کنید. اعداد بر حسب سانتی متر هستند:

همچنین از میل برای تعیین حداقل فاصله‎ای که یک بارکد خوان قادر به خواندن برچسب می‎باشد، استفاده می ‎شود. اگر اسکنر شما قادر به خواندن حداقل عرض نوار 5 میلی متری باشد، نمی ‎تواند یک بارکد 1 میلی متری را بخواند. نرم افزار طراحی برچسب به شما اجازه می ‎دهد میل یا x-dimension را تنظیم کنید و به این ترتیب بارکدی با مشخصات صحیح چاپ نمایید.

آنچه که لازم است در مورد Dpi لیبل پرینتر بدانید

برچسبهای کوچکتر نیاز به پرینترهایی با dpi بالاتر دارند؛ به این ترتیب وقتی اندازه بارکد کاهش می ‎یابد، به طور معمول نیاز به dpi بالاتری است تا در مورد قابلیت خواندن بارکدها اطمینان وجود داشته باشد.

اگر از بارکدها برای ردیابی داخلی خود استفاده می‎ کنید، طراحی وضوح پرینتر و طراحی برچسب ممکن است برای شرکت شما اهمیت زیادی نداشته باشد. اما اگر هدف شما رشد کسب و کار و توزیع هر چه بیشتر محصولات خود به فروشگاه‎های دیگر است، نیاز به توانایی چاپ بارکد با کیفیت بالا دارید تا مطابق با مشخصات تامین کنندگان و خرده فروشان مختلف باشد.

این امر نیاز به درک روشنی از الزامات برچسب بارکد در کسب و کار شما و dpi پرینتر مناسب و نرم افزار طراحی برچسب برای ایجاد بارکدهای مناسب دارد.

برای بررسی و خرید لیبل پرینتر می توانید به بخش لیبل پرینتر آوند پرینتر مراجعه فرمایید.

با عضویت در خبرنامه آوند پرینتر آخرین مطالب و ویدئوهای آموزشی را برای شما ارسال میکنیم

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

نظرات خود را برای ما بنویسید ...